60 ton wagi dinozaura to zawsze zapowiedź czegoś… …wielkiego 🙂 Tak było również w tym przypadku. Panie i panowie oto kolejny „kolos” świata dinozaurów – notokolos!
ODKRYCIE
Na początku 2016 roku zespół paleontologów pod kierownictwem Bernardo Gonzaleza Rigi odkryło i opisało nowy gatunek zauropoda (kolejny na terenach Argentyny). Znaleziono dwa niekompletne szkielety na Zachodzie Argentyny w prowincji Mendoza.
WYGLĄD I BUDOWA
Notokolos był klasycznym zauropodem. Wielkim roślinożercą o długiej szyi i ciężkim cielsku. Należał do tytanozaurów. Nie będę pisał tu więcej bo każdy wie chyba jak wygląda zauropod 🙂
ROZMIARY
Jak wcześniej wspomniałem ważył on ponad 60 ton co czyniło go jednym z największych odkrytych dinozaurów. Co do długości nie mamy jednak dokładnej pewności(ach te rymy 🙂 ) Mógł mierzyć nawet 25 metrów jeżeli szacunki są poprawne.
PALEOBIOLOGIA I PALEOEKOLOGIA
Notokolos był łagodnym roślinożercą który zapewne poruszał się powoli po południowoamerykańskich równinach i „kosił” ówczesne rośliny 🙂 Nie mamy pewności czy żył w stadach ale nie można tego ani dowieść ani wykluczyć. Jednak przez całą kredę Ameryka Południowa nie była bezpiecznym miejscem! Sytuacja się powtarzała.
Spójrzcie na ten schemat:
-giganotozaur i andezaur (97 milionów lat temu)
-mapuzaur i argentynozaur (94 miliony lat temu)
-megaraptor i katartezaura (89 milionów lat temu)
-notokolos i aerosteon (86 milionów lat temu) (zaraz do tego przejdziemy 🙂 )
-abelizaur i puertazaur (70 milionów lat temu)
No właśnie co to aerosteon? (artykuł wkrótce 😉 ) Otóż był to wielki drapieżca. Megaraptoryd osiągający być może nawet 13 metrów długości!
Nasz bohater mógł się go obawiać szczególnie jeśli ten drapieżnik polował w większej liczbie niż sam. Również w okolicy występowały inne dinozaury takie jak: ptakopodobny alvarezaur, ornitopod lonkozaur, abelizauryd viavenator, zauropod bonitazaura oraz kolejny abelizauryd aukazaur. I to takie środowisko 🙂
Znowu dotarłeś do końca artykułu. Zapraszam na kolejne 🙂 Możecie proponować dinozaury do artykułów 🙂
Pozdrawiam
Kacper 🙂
Podobne artykuły
Sigilmassasaurus – największy teropod?! Następny artykuł:
Polacanthus – „żółwik” z Wielkiej Brytanii
Kacper, jeszcze tylko tytuł artykułu by się przydał 🙂
Boże co się ze mną dzieje…:(
Opisz może andezaura, katartezaura i aerosteona.
Dorzuciłbym jeszcze parę olbrzymów:
– Xinjiangtitan jest jeszcze mało znany a to też gigant (ponad 30 metrów).
– Poza tym Hudiezaur – to także olbrzym (30 metrów)
– Tornieria (26 metrów)
Robi się 😉
Myślę,że artykuły będą się pojawiać rano lub wieczorem 🙂
Zapraszam na najbliższy jutro o polakancie 🙂