Witajcie!
Sądze, że już trochę przesadzam, ale macie kolejną serię artykułów.
-”Dino-Newsy”
Jak nazwa wskazuje będę wam przybliżał tutaj nowo odkryte dinozaury oraz inne ciekawe informacje odkryte przez badaczy.
Tak więc, zacznijmy!
LAIYANGOSAURUS
Laiyangosaurus to nowo odkryty hadrozaur pochodzący z osadów kopalnych grupy Wangshi. Nie wiadomo dokładnie jakich rozmiarów był dinozaur, lecz skąpy materiał kopalny zwierający między innymi lewą kość szczękową widocznie wystarczył do opisania Laiyangozaura 🙂 Według swoich odkrywców nasz dinozaur może być synonimem Kerberosaurusa manakini.
ZHUCHENGTITAN
Zhuchengtitan, zauropod również odkryty w osadach grupy Wangshi był zapewne jednym z większych tamtejszych roślinożerców. Nie znamy jego rozmiaru, jednak Azjatyckie Zauropody mają przed nami jeszcze dużo do ukrycia, więc nie liczmy na rewelacje w rozmiarze „zuczengtytana” Mamy jednak pewne wskazówki na przykład bliskie pokrewieństwo zuczengtytana z opistocelikaudią (12 metrów) więc być może rozmiar jest do tej jego „krewniaczki” podobny 🙂
Mamy jednak jeszcze prawie kompletną kość ramienną, lecz na jej podstawie możemy tylko stwierdzić, że zuczengtytan był masywnie i silnie zbudowany…
POWELLVENATOR
Powellvenator to celofyzoid żyjący w Późnym Triasie na terenach Argentyny, a bliżej w formacji Los Colorados. Koegzystował tam między innymi z prymitywnymi zauropodami Riojazaur i Lessemzaur oraz większym celofyzoidem, drapieżnym Zupajzaurem. Powellvenator był pewnie dość małym drapieżcą polującym na małe stworzenia na przykład jaszczurki.
CHOCONSAURUS
Kolejny zauropod odkryty w formacji Huincul zamieszkanej przez słynnego argentynozaura i groźnego mapuzaura.
Po raz kolejny nie znamy rozmiarów choconzaura lecz jego kości były dość słabo rozwinięte, więc być może nie był to dorosły osobnik. Żył około 94 milionów lat temu.
BURIANOSAURUS
Burianozaur, pierwszy dinozaur odkryty w Czechach (tak jest, nasi sąsiedzi wreszcie doczekali się pierwszego dinozaura! 🙂 )
Był prawdopodobnie iguanodontem. Nie wiadomo dokładnie kiedy żył, ale ja myślę, że we wczesnej kredzie jak inne iguanodonty.
Jego odkrycie musiało być sensacją XD
MATHERONODON
Dinozaur z rodziny rabdodonów, odkryty we Francji.
Spośród tych nowo odkrytych dinozaurów, które teraz prezentuję, o nim chyba wiemy najwięcej. Materonodon miał ciekawie ułożone zęby w działaniu przypominające nożyczki. Dzięki takim „ostrzom” mógł zjadać nawet najtwardsze rośliny. Jego długość została oszacowana na 5 metrów. Dodam jeszcze odnośnie zębów, że miały około 5-ciu centymetrów, a sama rodzina rabdodonów charakteryzowała się właśnie dziwnymi zębami i była unikalna pod wieloma względami między innymi dlatego, że przetrwała do końca kredy jako dość prymitywna rodzina dinozaurów.
Klucz był raczej w tym, że dzięki zębom zdołały się przystosować do spożywania nowych rodzajów roślin.
MIERASAURUS
Znowu zauropod, tym razem z kladu Turiazaurów ciekawy o tyle, że dotychczas dinozaury z tego kladu były znane jedynie z przełomu Jury i Kredy z Europy, ale ten tutaj żył w Ameryce Północnej w formacji Cedar Mountain w przedziale czasowym:
142 miliony lat temu-typowy dla turiazaurów, 125 milionów lat temu już bardziej „nietypowy” czas dla nich. Wiemy jednak, że mierazaur jakoś się dostał do Ameryki. Bliżej na ten temat nie wiele już wiemy…
No to koniec tych nowych dinozaurów 🙂 Przedstawiłem wam to co wiemy, być może tego jest mało i napisałem bardzo krótko ale naprawdę, nowo odkryte dinozaury nigdy nie są bardzo szczegółowo opisane, bo po prostu ciężko jest znaleźć mnóstwo kości i od razu oszacować dobry rozmiar 😉
Mimo to dziękuje, że przeczytaliście i zachęcam do zostawienia komentarza 🙂
Możecie napisać jaki dinozaur najbardziej się Wam spodobał 😛
Podobne artykuły
Mezozoiczne Starcie! #2 Megalozaur vs Lorinanozaur Następny artykuł:
WAŻNE INFORMACJE
No Kacper, nie próżnujesz. To się chwali!
Może nie pisz „nowo odkryte dinozaury”, a „nowo opisane dinozaury”, bo niektóre są opisywane lata po ich odkryciu 😉
PALEONTOLOGIATV – robisz fajne filmy na tematy związane z paleontologią. Napisz do redakcji i uruchom blog. Fajnie się to uzupełni.
HIGGS – Właśnie ostatnio zastanawiałem się, czy właśnie tak nie zrobić, jednak musiałbym pomyśleć jak zrobić, by blog uzupełniał kanał na yt, a nie był dla niego konkurencją 😉
Sądzę, że to są elementy komplementarne.
Artykuły na blogu mogą być inne, albo co moim zdaniem ciekawsze, czasami ilustrowanie filmami z kanału.
Kacper, fajnie, że zrobiłeś przegląd nowych dinozaurów.
Swoje oficjalne nazwy otrzymały również dwa teropody mianowicie oceniany na 9 metrów długości i 3 metry wysokości Kayentapus ambrokholohali ( ok. 200 mln lat temu ), znanego jedynie z odcisków łap odnalezionych w Lesotho ( 2016) w rejonie Meseru – południowa Afryka, oraz teropoda z grupy megaraptora mianowicie Steroponychus „Lightning Claw” (110 mal lat temu ), ocenianego na 6 -7 metrów, który był największym drapieżnikiem Australii w tym czasie.
e ten 3
No siemka paleontologiatv,widziałem twój odcinek o nadziwniejszych kręgowcach 🙂 .
Meh…
Proszę o uwagę.
Zdecydowałem się zaprzestać umieszczania artykułów na moim blogu, ponieważ zauważyłem, że moja seria „MEZOZOICZNE STARCIA” nie umywa się, że tak to określę do „Starcia Tytanów” Krzysztofa Soińskiego…
Jednak mój „styl” nie jest taki super jak mi się wydawało… W dodatku szkoła daje mi za duży wycisk, a czas na komputerze wolę poświęcać na animowanie.
Nie jest tajemnicą, że zaniedbałem bloga ale jakoś tak wyszło.
Chciałem teraz wszystkim powiedzieć przepraszam…
W sumie to tyle
Pozdrawiam jeżeli w ogóle jeszcze to kogoś obchodzi.
Krótko mówiąc straciłem motywację ?
Kacper, nie przeginaj. Każdy ma słabsze chwile. Ja by m się nie zrażał. moim zdaniem fajnie piszesz, tylko potrzebujesz więcej wprawy. Tylko trening czyni mistrza, a jak odpuszczasz trening to słabo.