MENU

by • 29 lipca 2017 • Dinozaury, Teropody6 komentarzy5521

Anzu – piekielny kurczak!

Rekonstrukcja dwóch walczących Anzu. To się dobrze nie skończy…

Nie mam pojęcia czy jadasz czasami kurczaka. Ja na przykład mam dzisiaj na obiad 🙂 Gdybyś jednak znalazł się 67 milionów lat temu w formacji Hell Creek i stanął oko w oko z tym dinozaurem już nigdy byś nie tknął kurczaka…

Tak jest! To znowu ja. Witajcie po krótkiej przerwie. Było to spowodowane moim wyjazdem 🙂 A teraz do rzeczy.

ODKRYCIE

W 1994 roku Currie i inni znaleźli i opisali żuchwę owiraptorozaura. Pomimo różnic w wielkości i budowie przypisali ją do Cenagnata – małego dinozaura właśnie z tej rodziny. Oznaczyli ją jako Caenagnathus SP. Później w 2000 roku Triebold, Nuss i Nuss zawiadomili o odkryciu dwóch szkieletów dużych owiraptorozaurów w Dakocie Południowej. Szkielety zostały potem kupione przez Carnegie Museum of Natural History. Jeszcze później (ta historia zaczyna się robić długa…) w 2014 roku spory zespół paleontologów w skład, w których wchodził Matthew Lamanna opisali Anzu… I nareszcie mamy tu naszego Kuraka 🙂

WYGLĄD I BUDOWA

Anzu był dość dużym (tak dość, że największym owiraptorozaurem Ameryki Północnej 🙂 ) dinozaurem z rodziny owiraptorozaurów (lol XD). Wyglądem przypominał ogromnego kurczaka z grzebieniem na głowie i potężnym dziobem oraz ostrymi pazurami na przednich i tylnych łapach. Całe stworzenie było najprawdopodobniej pokryte piórami.

Wygląd Anzu

ROZMIARY

Anzu osiągał długość około 3,5 metra. Na terenach Ameryki Północnej nie znaleziono większego owiraptorozaura (w ogóle mało ich tam znaleziono). O ile owiraptory potrafiły się dobrze bronić i walczyć, to rozmiary w dużej mierze pomagały naszemu Kurczakowi 🙂 Wyobraźcie sobie Anzu zaatakowane przez np. acheroraptora. Nasz zawodnik jednym mocnym kopem mógł złamać raptorowi kręgosłup. Na tym polegała jego siła. Ale co tam, dochodzi jeszcze zestaw pazurków i potężny dziób 😉

PALEOBIOLOGIA I PALEOEKOLOGIA

Omawiany tutaj dinozaur prowadził tryb życia typowego wszystkożercy. Jadł dosłownie wszystko 🙂 Mówimy tu o jajkach innych dinozaurów, jaszczurkach i innych małych stworzeniach, padlinie, roślinach czy owocach. Pewne jest, że raczej nie groził mu głód 😉 Natomiast środowisko życia naszego Anzu należy do najbardziej znanych w Mezozoiku (o ile nie najbardziej znane). To słynna formacja Hell Creek jak już mówiłem. Anzu koegzystowało tu min. ze wspomnianym (i poturbowanym 🙂 ) acheroraptorem, edmontozaurem, triceratopsem czy tyranozaurem.

No i tyle żegnam się z wami 🙂

Pozdrawiam

Kacper 🙂

Rekonstrukcja Anzu

Kolejna rekonstrukcja Anzu

 

Podobne artykuły

6 odpowiedzi do: "Anzu – piekielny kurczak!"

  1. Higgs napisał(a):

    Kacper, fajny art i z poczuciem humoru!

  2. Olek napisał(a):

    Kacper, jak znajdziesz to dawaj większe zdjęcia. A tak poza tym fajny artykuł!

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin