Tribute to Dinosaurs Czerwiec 2020
W miesiącu maju po raz pierwszy od wielu lat mogło dojść do sytuacji, że w danym miesiącu nie będziemy mieć opisu żadnego nowego gatunku dinozaura. Czyżby koronawirus nie odpuszczał nawet paleontologom ?. Jednak pod koniec miesiąca ukazała się praca opisująca bliskiego krewnego Rahonavis którego nazwano Overoraptor chimentoi. Dinozaur ten według pracy osiągał około 130 cm długości, jednak po porównaniu z Rahonavis i innymi bliskimi krewnymi ustaliłem, że był nieco większy – 1,7 m. Teropod ten prawdopodobnie należy do nowego nienazwanego jeszcze kladu dinozaurów w obrębie Paraves. Szczątki pochodzą z argentyńskiej formacji Huincul która znana jest także z tego, że odnaleziono w niej szczątki być może największego znanego dinozaura- Argentinosaurus huinculensis.
Rekonstrukcja Overoraptor chimentoi
W czerwcowej aktualizacji dodałem również Skaladromeus goldenii niewielkiego krewnego Orodromeus makelai z formacji Kaiparowits (Utah). Była to nieformalna nazwa z pracy doktoranckiej Boyd’a z 2012 roku. Dinozaur ten był niewielkich rozmiarów roślinożercą. Odnalezione szczątki należały do co najmniej kilku osobników.
Dodana została również nieformalna nazwa „Francoposeidon charantensis” która pojawiała się nieraz w internecie, jednak teraz została użyta w książce „Dinosaur Facts and Figures: The Sauropods and Other Sauropodomorphs” i dlatego baza ją zawiera. Chodzi o ogromnego zauropoda z Francji, doniesiono o mierzącej 220 cm długości kości udowej oraz o innych gigantycznych szczątkach. W momencie kiedy ukażę się praca naukowa będzie można lepiej zweryfikować dane na temat wielkości tego dinozaura.
W bazie pojawiła się już wstępna aktualizacja rozmiarów zauropodów na podstawie wspomnianej wyżej nowej książki. O tym będzie więcej szczegółowo za jakiś czas. Jedna z większych zmian to ta, że Argentinosaurus huinculensis jest obecnie w bazie największym dinozaurem (nie licząc jedynie niepewnego Bruhathkayosaurus matleyi). Znikneły także wielkie rozmiary dla Alamosaurus i „Brachiosaurus” nougaredi ale o tym dokładniej będzie po pełnej aktualizacji zauropodów w bazie.
Ukazała się także kolejna praca na temat spinozaura. Autorzy dokonują synonimizacji Oxalaia quilombensis i Sigilmassasaurus brevicollis z Spinosaurus aegyptiacus, zostało to zaznaczone w bazie ale jest także kilka prac mówiących o tym, że mogą to być odrębne gatunki dlatego na razie synonimizacja została dodana jedynie z znakiem zapytania.
Podsumowanie:
- 3 nowe nazwy dinozaurów w bazie (1 nowy gatunek, 2 nieformalne nazwy).
- Rewizja niektórych rozmiarów zauropodów na podstawie nowej książki (jeszcze nie wydanej).
- Potencjalne synonimy spinozaura.
- Drobne poprawki błędów itp.
Prawa autorskie / Copyright
Udostępniona baza może być wykorzystywana jedynie na użytek prywatny, nie może być w jakiejkolwiek formie udostępniana ani publikowana. Autor zastrzega sobie także wyłączność na edytowanie i ciągłą aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.
The shared database may be used only for private use, may not be shared or published in any form. The author also reserves the exclusive right to edit and constantly update the database based on new scientific papers.
Baza dinozaurów do pobrania
Link do pobrania bazy: