MENU

by • 17 marca 2018 • Zwierzęta10 komentarzy7966

Syrena Morska (Hydrodamalis Gigas)

 

Syrena Morska (Hydrodamalis Gigas) 

Obecnie wymarły Gatunek odkryty w 1741  wokół Wysp Komandorskich  na Morzu Beringa jednak Syrena w plejstocenie miała dużo większy zasięg występowania. Jej waga wynosiła od 8 do 20 ton! Długość ciała mogła osiągać do 9 m. Stanowiła obfite i łatwe do upolowania źródło pokarmu dla tamtejszych Inuitów, którzy prawdopodobnie nie są odpowiedzialni za jej wymarcie, bardziej prawdopodobne, że sprawcami zagłady byli Europejczycy. Do dziś są znajdywane szkielety tych Syren. Najbliżej spokrewnione są z obecnie żyjącymi Diugonami.

Ciekawostką jest, że ich głowy były ruchome, o wiele bardziej niż można to zauważyć u innych gatunków Syren. Dorosłe osobniki nie posiadały też zębów tylko kreatynowe wyrostki, zastępujące zęby.
Co do legend i opowieści marynarzy to większość gatunków Syren samic posiada piersi i narządy rozrodcze podobne do tych u kobiet, a samotność marynarzy na długich rejsach, którym towarzyszyła zawsze też duża ilość alkoholu dawały więcej inspiracji  dla snucia ich fantastycznych opowieści.
Jest to jeden z najszybciej wymarłych gatunków zwierząt od dnia jego odkrycia, a mianowicie wymarł on po 27 latach, choć już wtedy jego populacja była nieliczna i wynosiła około 2000 osobników. Żywiły się głównie brunatnicami i krasnorostami, natomiast trawę morską zjadały tylko w ostateczności. Żerowały blisko brzegów i żyły w małych stadach. Nie odczuwała strachu przed człowiekiem i często tolerowały towarzystwo łodzi, dlatego była dosyć łatwym łupem. Jej naturalnymi wrogami były Orki i Rekiny.

źródło: Wikipedia.org

animaluki.blogspot.com

Podobne artykuły

10 odpowiedzi do: "Syrena Morska (Hydrodamalis Gigas)"

  1. Michał napisał(a):

    Nie wiedziałem, że taka gigantyczna syrena w ogóle istniała. dzięki za artykuł!

  2. Higgs napisał(a):

    Rzeczywiście gigantyczne zwierzę!

  3. Kacper z Dinosaurs World napisał(a):

    Witam nowego blogera!
    Jako jeden z reszty blogerów jestem zaciekawiony nowym blogiem, i mam nadzieję, że będzie się rozwijał 🙂
    Tak trzymaj, kolego sympatyczny 😀

Dodaj komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

DinoAnimals.pl - Dinozaury, animals, świat zwierząt i roślin