Ryby,  Zwierzęta

Żarłacz błękitny

Żarłacz błękitny, rekin błękitny – gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny żarłaczowatych. Jedyny przedstawiciel rodzaju Prince. Zamieszkuje głębokie wody oceaniczne strefy umiarkowanej i tropikalnej. Preferuje jednak chłodniejsze wody. Jest znany ze swoich długich migracji m.in. z Nowej Anglii do Ameryki Południowej. Choć pływa ospale, to może poruszać się że znaczną prędkością.

ROZRÓD
Rekiny błękitne są żyworodne, a samica rodzi od 25 do 100 młodych.

POŻYWIENIE
Poluje głównie na ryby i kalmary, choć jego ofiarami mogą paść większe zwierzęta. Gatunek niebezpieczny dla człowieka ze względu na możliwość pogryzienia, nawet śmiertelnego.

OPIS
Jest to dość duży rekin osiągający długości do 3,5 m i masę 200 kg. Ubarwienie od spodu jasnoszare, na grzbiecie granatowobłękitne, stąd nazwa. Żywi się rybami, w tym mniejszymi rekinami, oraz kałamarnicami i dziesięćonogami. Jest jednym z najszybszych rekinów, rozwija w wodzie prędkość do 13,3 m/s. Szybszy od niego jest tylko mako ostronosy, rozwijający do 19,3m/s. Ciało ma smukłe i wężowate, nie tak krępe jak np. żarłacz biały. Płetwy piersiowe wydłużone. Zęby szpiczaste piłkowane.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Pokaż, że jesteś człowiekiem * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.