Rok temu odkryty został niezwykły dinozaur. Wygląda na to, że dinozaury miały swojego „własnego batmana”. Z tym, że w tym przypadku tym „batmanem” nie jest multimilioner, z jaskinią ukrytą pod wodospadem na działce, lokajem prowadzącym „zaplecze techniczne” i pomocnikiem w postaci dzieciaka w piżamie. Nie, to jest dinozaur wielkości gołębia przypominającego skrzyżowanie nietoperza i papugi.
Yi qi (Yi qi)
Klasyfikacja
- Gromada – Zauropsydy
- Nadrząd – Dinozaury
- Rząd – Dinozaury Gadziomiedznicze
- Podrząd – Teropody
- Infrarząd – Maniraptory
- (bez rangi) – Celurozaury
- (bez rangi) – Paraves
- Rodzina – Skansiopteryksy
- Rodzaj – Yi
- Gatunek – Yi qi
Yi qi (Yi qi)
Dane na temat wzrostu, wagi, długości, występowania oraz datowania
- Długość – ok. 50 cm
- Wysokość – ok. 25 – 30 cm
- Rozpiętość Skrzydeł – ok. 40 cm
- Waga – ok. 40 dkg???
- Okres – środkowa Jura
- Występowanie – Chiny
Yi qi (Yi qi) w porównaniu do człowieka
Odkrycie, miejsce znalezienia
Dinozaur ten znaleziony został w roku 2015 na terenie formacji Tiaojishan w prowincji Hebei (północno – wschodnie Chiny). Opisany został przez chińskiego paleontologa Xu Xinga.
„Xu Xing (ur. 1969 w Xinjiangu w Chinach) – chiński paleontolog specjalizujący się w badaniu dinozaurów, zajmujący się głównie pochodzeniem i ewolucją ptaków. Od 1999 do 2006 opisał 24 nowe gatunki, co sytuuje go na pierwszym miejscu spośród wszystkich paleontologów pod względem liczby nazwanych gatunków w przeliczeniu na rok. Ponadto bardzo niewiele z nich zostało później unieważnionych. Według Petera Dodsona Xu, dzięki pracom na najbogatszym złożu skamieniałości dinozaurów na świecie w okolicach miasta Zhucheng, znalazł więcej szczątków tych gadów, niż ktokolwiek inny w całej historii paleontologii. Xu nie planował zostać paleontologiem – chciał studiować ekonomię na Uniwersytecie Pekińskim, jednak z nieznanych sobie powodów został zmuszony do studiowania paleontologii. Uzyskał tytuł doktora nauk oraz wiele chińskich nagród i odznaczeń. Pracuje w Instytucie Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii w Pekinie.” – Wikipedia.org (źródło)
Znaleziono jedną skamielinę zawierającą niekompletny szkielet (czaszkę, skrzydła, fragmenty klatki piersiowej i kończyn tylnych oraz krędi szyjne). Co ciekawe zawierała ona ślady upierzenia i błon lotnych, a także ślady struktur barwnych.
Rekonstrukcja Szkieletu
Dieta oraz zachowanie
Jeśli chodzi o jego dietę to najprawdopodobniej żywił się owadami i małymi kręgowcami, na co wskazywać ma jego uzębienie. Jego zachowanie natomiast to prawdziwa zagadka. Być może latał jak nietoperz, być może szybował jak inne tego typu zwierzęta. Kto wie?
„Na Polowaniu”
Może zachowywał się jak nietoperz?
Skrzydła i błona – jak u nietoperza, ptaka czy machiny da Vinci’ego?
Kolejną zagwozdką tego stworzenia jest budowa jego skrzydeł. Nie bez powodu ma taką nazwę – „Yi qi” – (z mandaryńskiego) „Dziwne Skrzydło”. Powstało wiele różnych rekonstrukcji – jedne na podobieństwo ptaków i nietoperzy, inne na podobieństwo pterozaurów, a jeszcze inne przypominające machiny Leonarda da Vinci’ego.
Oto niektóre:
Podobne artykuły
Następny artykuł:
Regaliceratops, czyli „Dino – Hellboy”
Fajny stworek 🙂
A co planujesz w kolejnym artykule :)?
Jeszcze nie wiem. Może wy coś zaproponujecie?
Może jakieś dziwne współczesne zwierze?
Tą serią – „Najdziwniejsze zwierzęta świata” zajmę się później. Chodziło mi o zwierzę do tej serii.
Kosmoceratops – jest czadowy 🙂
Ciekawa propozycja. Masz jeszcze jakieś?
Propozycje interesujących dinozaurów:
Rhinorex
Stygimoloch
Amargasaurus
Concavenator
Kulindadromeus
Nothronychus
Qianzhousaurus
Stygimoloch
Też ciekawe propozycje, aczkolwiek amargazaurem i stygimolochem zająłbym się później, gdyż to dosyć znane gatunki. Są jeszcze jakieś propozycje?
Może np. takie:
– Ornithomimus edmontonicus
– Xenoceratops foremostensis
– Spinops sternbergorum
– Epidexipteryx
– Epidendrosaurus
– Microraptor
– Longisquama
– Tanystropheus
– Sharovipteryx
– Nyctosaurus
– Stethacanthus
– Helicoprion
Też dobre propozycje
Super dino!
Może pyroraptora ktoś opisze
Brakuje tylko Jokera 😀 .