Jest to rasa wyjątkowo inteligentna i godna zaufania. Została stworzona głównie do obrony swojego stada i terytorium. Cechy te dziedziczone są z pokolenia na pokolenie. Pomimo dużych rozmiarów mastify pirenejskie są bardzo aktywne, zwinne i szybkie.
Czytaj więcej »-
Mastif pirenejski – strażnik Pirenejów
-
Kot czarnołapy – najmniejszy dziki kot afrykański
Kot czarnołapy (Felis nigripes)
Mimo, iż wyglądem przypominają zwykłe koty domowe, koty czarnołape są przedstawicielami nieudomowionych ssaków drapieżnych, które zamieszkują tereny południowej Afryki. Gatunek ten został odkryty około 1824 roku, opisany przez Williama Burchella, angielskiego podróżnika i odkrywcę.
Nie można odmówić im oryginalnego wyglądu – niewielkie rozmiary i wyjątkowe umaszczenie powodują, że koty czarnołape sprawiają wrażenie bardzo uroczych i przyjaźnie nastawionych do człowieka. W rzeczywistości są bardzo nietowarzyskie, a spotkanie ich w warunkach naturalnych graniczy z niemożliwym.
Czytaj więcej » -
Skowronek zwyczajny – ptak zwiastujący wiosnę
Skowronek zwyczajny, skowronek polny, skowronek, rolak (Alauda arvensis)
Polskę zamieszkuje ponad 11 milionów par skowronków, co stanowi ok. 25% populacji zamieszkującej kraje Unii Europejskiej. To zatem liczny ptak lęgowy, który pojawia się w naszym kraju wczesną wiosną i kojarzy się głównie z krajobrazem rolniczym. Powstało nawet powiedzenie, że „rolnik wychodzi na pole ze skowronkiem i ze skowronkiem kładzie się spać”.
Na terenie Polski skowronek zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną ze względu na malejącą z roku na rok liczebnością.
Czytaj więcej » -
Szpak zwyczajny – pożyteczny szkodnik
Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris)
Szpak zwyczajny jest pospolitym, towarzyskim ptakiem, którego często mylimy z kosem. Posiada zdolności mimetyczne, co oznacza, że potrafi naśladować odgłosy innych ptaków, a nawet ludzi po częstym kontakcie z nimi. Zazwyczaj możemy spotkać je w parkach i ogrodach, gdzie swoim pięknym śpiewem umilają czas odpoczywającym.
Czytaj więcej » -
Orlik grubodzioby – tajemniczy mieszkaniec bagien
Orlik grubodzioby (Clanga clanga)
Orlik grubodzioby to niezwykle rzadko występujący ptak, który często mylony jest z orlikiem krzykliwym. To duży wędrowny ptak, który pojawia się w Polsce w okolicach kwietnia i najczęściej spotykany jest w okolicach bagien oraz jezior.
Ptaki te zimują w południowej Azji, w południowo-wschodniej Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Ze względu na bardzo niską liczebność uznawane są za najmniej poznany gatunek ptaków drapieżnych.
Czytaj więcej »