DomowePsySsakiZwierzęta

Seter angielski

Seter angielski

Jeśli marząc o psie, miłym towarzyszu rodziny, nie przeraża Cię wrażliwy pomocnik myśliwego, pies, który wymaga cierpliwości, a ze spacerów przynosi dużo błota, jest jednak jednocześnie łagodny dla ludzi i innych zwierząt domowych oraz bardzo inteligenty, to znaczy, że jesteś gotowy na przyjęcie pod swój dach Setera angielskiego.

Klasyfikacja

  • Grupa 7 – Wyżły
  • Sekcja 2 – Wyżły brytyjskie, Seter
  • Próby pracy wymagane
Seter angielski, Laverack, lawerak

Historia rasy

Już w XI wieku na terenach obecnej Francji, Holandii, Niemiec, Irlandii i Szkocji podobne psy używano do polowań na ptactwo. Przodkiem setera był popularny na Wyspach Brytyjskich pies wystawiający (tzw. legawy), zwany sitting lub setting spanielem. Pies ten po cichu podchodził do zwierzyny ukrytej w zaroślach i zastygał w bezruchu (seter od angielskiego „to set” – „wskazywać”). Człowiek  zbliżał się wtedy do wskazanej przez psa zdobyczy i nakrywał ją siecią.

Gdy wynaleziono broń palną pies musiał zdobyć umiejętność wystawiania ptactwa na odległość i wypłaszania go na rozkaz myśliwego.

Jednym z hodowców tych psów myśliwskich był Edward Laverack i około 1825 roku nabył pierwszą parę psów „Ponto” i „Old Moll”, która dała początek seterowi angielskiemu. Dzięki umiejętnie prowadzonej selekcji stworzył on typ setera angielskiego zbliżony do współczesnego. Obecnie setery angielskie występują w dwóch typach – brytyjskim i amerykańskim. Psy tej rasy należące do linii użytkowych i wystawowych znacznie różnią się od siebie wielkością i wyglądem.

W Polsce psy te pojawiły się w okresie międzywojennym, lecz ze względu na to, że nie są zbyt łatwe do ułożenia, po II wojnie zainteresowanie tą rasą zmalało, a myśliwi zaczęli wykorzystywać do polowań wyżły kontynentalne. Ostatnio popularność setera angielskiego w naszym kraju wzrasta.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Charakterystyka rasy

Seter angielski należy do grupy wyżłów brytyjskich i jest średniego wzrostu psem o eleganckim wyglądzie i ładnie zarysowanej sylwetce. Prawdopodobnie pochodzi od średniowiecznych psów wystawiających, które towarzyszyły sokolnikom w czasie polowań. Seter angielski jest energiczny, szybki i odporny na zmienne warunki pogodowe. Jest wspaniałym towarzyszem człowieka, uwielbia wędrować, ale nie nadaje się do życia na zewnątrz.

Charakter

Seter angielski jest psem łagodnym, zrównoważonym i bardzo przyjaźnie nastawionym do ludzi i innych psów, a także odznacza się ogromną cierpliwością do dzieci, którymi może się opiekować. Jego temperament i łagodność powoduje, że jest idealnym psem do towarzystwa i polowań. Seter angielski jest niezwykle podatny na szkolenie, lecz najlepsze rezultaty przynosi cierpliwość i konsekwencja właściciela.

Pomimo dużego temperamentu nie wykazuje skłonności do dominacji. Umie się podporządkować i niestety nie sprawdzi się w roli stróża, gdyż równie radośnie wita gości, jak i złodziei….

Jego silny instynkt myśliwski sprawia, że w trakcie spaceru zdarza mu się pobiec za kotem lub ptakami, dlatego w miejscach ruchliwych należy prowadzić go na smyczy.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Zachowanie

Pies aktywny, przyjacielski, ale i bardzo wrażliwy, a pozbawiony bliskości opiekuna  nieszczęśliwy. Seter lubi aportować, pływać i biegać w gęstych zaroślach, po łąkach, polach i bagnach. Nie wystarczą mu krótkie spacery na smyczy, więc codziennie należy mu zapewnić możliwość swobodnego biegania, najlepiej poza miastem. W domu będzie wtedy spokojny i nie okaże swoich skłonności do czynienia zniszczeń, gdy tylko się znudzi.

Wielkość

Dorośli przedstawiciele rasy seter angielski mają od 65 do 68 centymetrów wysokości w kłębie. Suki są niższe o kilka centymetrów. Dorosły pies waży średnio od 25 do 36 kilogramów, a suka między 20 a 32 kilogramy.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Umaszczenie

Umaszczenie  jest dość oryginalne i różnorodne: czarno-białe (blue belton), pomarańczowo – białe (orange belton), cytrynowo-białe (lemon-belton), wątrobiano-białe (liver belton) lub tricolor, tzn. blue belton z podpalaniem lub liverbelton z podpalaniem. Preferowane są pieski drobno cętkowane, bez dużych barwnych łat na ciele.

Podobne artykuły

Szata

Seter angielski ma sierść krótką na głowie, przedniej części kończyn i u nasady uszu. Reszta ciała pokryta jest sierścią średniej długości, gładko przylegającą lub lekko kręconą.  Na końcach uszu widoczne są długie frędzle, a na ogonie obfite pióro.

Długość życia

Seter jest uważany za psa długowiecznego, który do późnej starości zachowuje młody wygląd i radość życia.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Odżywianie

Seter angielski odznacza się dobrym apetytem i nie jest wybredny. Pokarm powinien być dobrze zbilansowany, o średniej zawartości białka. Można podawać gotowe karmy lub produkty naturalne, ale należy wtedy uzupełnić je o odpowiednie preparaty wapniowo-witaminowe. Można też łączyć oba sposoby żywienia, a dzienną porcję zawsze podzielić  na co najmniej dwa posiłki.

Pielęgnacja

Pielęgnacja setera nie jest skomplikowana. Psa najlepiej czesać po spacerze i raz na jakiś czas kąpać, a te psy, które pokazywane są na wystawach należy również strzyc.

Seter angielski jest rasą lubiącą polować i w codziennej opiece nie może zabraknąć ruchu na świeżym powietrzu.

Po powrocie ze spaceru należy jeszcze sprawdzić, czy pies nie ma kleszczy, oczyścić sierść z liści i gałązek, a także upewnić się, że nie jest skaleczony.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Kondycja zdrowotna

Setery angielskie to zdrowe psy, lecz i w tej grupie zdarzają się skłonności do niektórych chorób, takich jak na przykład dysplazja stawów biodrowych, głuchota, zapalenie trzeciej powieki, alergie czy choroby tarczycy. Długie uszy mogą być narażone na infekcje, dlatego trzeba je często kontrolować. W starszym wieku tuż pod skórą mogą pojawić się guzki, a kończyny tylne ulec osłabieniu, przez co chód psa staje się chwiejny.

Seter angielski, Laverack, lawerak

Szczegółowe dane / wymiary

Seter angielski

  • Wysokość w kłębie
    • pies: 65-68 cm
    • suka: 61-65 cm
  • Waga
    • pies: 25-36 kg
    • suka: 20-32 kg
  • Długość życia: 12-14 lat
  • Pochodzenie: Wielka Brytania
  • Usposobienie: czuły,  czasem złośliwy, energiczny, inteligentny
  • Umaszczenie: blue belton, orange belton, lemon-belton, liver belton lub tricolor
Seter angielski, Laverack, lawerak

Ciekawostki

  • „Belton” to zwyczajowa nazwa cętkowanej szaty setera angielskiego. Pochodzi od wsi Belton w Northumberlad.
  • Nazwa szaty ”Belton” została rozpowszechniona dzięki książce Edwarda Laveracka o seterach angielskich.
  • Od nazwiska hodowcy Laveracka, który miał wpływ na obecny wygląd rasy, setery angielskie nazywane bywają „lawerakami”.
Seter angielski, Laverack, lawerak

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button