BlogiMałpyOpracowaniaSsakiZwierzęta

Projekt Nim – szympans Nim Chimpsky

Szympans Nim Chimpsky i Projekt Nim

Czy inny gatunek jest w stanie posługiwać się językiem w taki sam sposób jak ludzie?

W latach 70 XX w. Herbert S. Terrace z Columbia University stworzył Projekt „Nim”, którego celem była ocena zdolności uczenia się szympansa języka migowego (ASL – American Sign Language). Przedmiotem badań był szympans Nim Chimpsky.Kiedy w roku 1979 Terrace opublikował wyniki swojego eksperymentu, a jego wnioski były zaskakujące…

Zapraszamy na spotkanie z szympansem Nim Chimpsky, którego losy przedstawia Sylwia w świetnym artykule na swoim blogu Bliżej Zwierząt:

Projekt Nim

Projekt Nim

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Projekt Nim, Nim Chimpsky
Projekt Nim, Nim Chimpsky

Polecamy

Wybrane specjalnie dla Ciebie

3 komentarzy

    1. Ubiegłeś mnie, chciałam to samo napisać 🙂 Odyseja kosmiczna zapewne zaczerpnęła ten motyw z obrazu Michała Anioła – Stworzenie Adama.

  1. Eksperymenty z nauczaniem szympansów języka migowego należy uznać za całkowitą porażkę.Dr.Jane Godall (najlepsza na świecie specjalistka od etologii tych zwierząt) jednoznacznie stwierdziła że osobniki żyjące na wolności wykonują gesty bardzo podobne do symboli języka ASL przydając im kompletnie odmienne znaczenie często nie związane w ogóle z komunikacją bezpośrednią.Są one częścią ich naturalnej mowy ciała.Tak więc w takich doświadczeniach jak tutaj opisane często dochodziło nadinterpretacji,przekłamań czy wręcz konfabulacjii ze strony człowieka! Prowadzący „dialog” z szympansem sam sobie sugerował sens tego co tamten starał sie przekazać często dopasowując to na siłę do antropocentrycznego obrazu świata.Do tego samo zwierzę mogło być złe i sfrustrowane tym że jego prawdziwe intencje nie są rozumiane.To z kolei prowadziło do agresjii z jego strony…
    Nie znaczy to że próby porozumiewania się z naczelnymi są skazane na porażkę.Sensownym i racjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie znaków obrazowo-symbolicznych tzw.leksigramów.Z czymś takim zwierzęta na pewno w naturze nie mają doczynienia.Leksigramy można zestawiać w proste zdania a nawet wyrażać nimi pojęcia abstrakcyjne.Słynny szypans „Kanzi” z Georgia University nauczył się biegle posługiwać ponad 300 symbolami graficznymi i opanował aparat pojęciowy właściwy dla 3-4 letniego ludzkiego dziecka.W tym wypadku eksperyment należy uznać za duży sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.