AzjaGeografiaParki NarodowePodróżeWyspyZwierzęta

Park Narodowy Komodo

Park Narodowy Komodo – świat wielkich jaszczurek i niezwykłych zwierząt morskich

Park Narodowy Komodo, to jedyne miejsce na ziemi, gdzie można spotkać się oko w oko z prawdziwym smokiem. Ogromne warany są bowiem wizytówką tego miejsca, które daje nam rzadką okazję do zapoznania się z prehistoryczną przeszłością naszej planety. Jeśli więc marzycie o wycieczce w podwodną krainę albo o spotkaniu z prawdziwym smokiem, to indonezyjskiej wyspie Komodo możecie spełnić swoje marzenie.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Położenie

Park Narodowy Komodo leży w zachodniej Indonezji, na trzech większych wyspach (Komodo, Padar, Rinca) i 26 mniejszych. Zajmuje łączną powierzchnię 1733 km², z czego 603 km² to obszar lądowy. Powstał, by chronić gatunek endemiczny zamieszkujący te tereny – warana z Komodo (Varanus komodoensis) oraz inne liczne gatunki wchodzące w skład bogatej biosfery, zarówno lądowej, jak i morskiej.

Smoki (warany) z Komodo

Smok z Komodo

Angielska nazwa warana z Komodo to Komodo dragon, czyli smok z Comodo. Jest całkowicie słuszna, gdyż zwierzę to wygląda jak postać z bajki. W rzeczywistości jest to największa jaszczurka świata i jeden z największych gadów. Może osiągnąć długość nawet 3 metrów i ważyć ponad 70 kilogramów!

Warana z Komodo odkrył w 1912 roku porucznik J. K. H. van Steyn van Henbroek, przybyły na wyspy z misją wojskową. W tamtym czasie rozpoczęto działania mające na celu ochronę tego niezwykłego gatunku oraz jego środowiska życia, zarówno lądowego, jak i wodnego. Populacja tego zwierzęcia sięga w tej chwili 5200 osobników na wszystkich wyspach objętych działaniem Parku Narodowego Komodo.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park) – waran z Komodo

Krajobraz i klimat

W Parku Narodowym Komodo dominują tereny wulkaniczne o chropowatej, pofałdowanej powierzchni. Unikalne widoki zapewniają charakterystyczne okrągłe wzniesienia, sięgające ponad 735 m n.p.m. Wyspy oddziela od siebie system cieśnin a od północy otaczają je wody morza Flores. Na wyspach rośnie bardzo mało drzew, tradycyjne lasy zajmują niewielką powierzchnię.

W osłoniętych zatokach pojawiają się za to przybrzeżne lasy namorzynowe, podczas odpływu zachwycające plątaniną nagich konarów i korzeni wystających z piasku na plaży. Klimat wysp jest raczej suchy, z niewielkimi opadami w porze deszczowej, jednak temperatura powietrza może być nieco uciążliwa dla nieprzyzwyczajonych turystów, gdyż jej średnia wartość to 40ºC. Jednak taki klimat i dominujące wokół trawiaste sawanny są idealnym mieszkaniem dla warana.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Fauna i flora w morzu…

Park Narodowy Komodo leży na wyspach i chroni również bogatą morska florę i faunę. Można powiedzieć nawet, że w wodzie żyje tu więcej gatunków zwierząt niż na lądzie.

Świat morski jest kolorowy i zachwycający. Wśród raf koralowych żyją wielkie płaszczki i malutkie zwierzęta popularnie zwane konikami morskimi. Nurkując w tych wodach można spotkać ryby o przedziwnych kształtach i przeróżnych barwach (np.  Antennarius maculatus) oraz zobaczyć inne niezwykłe stworzenia, na przykład kolorowego morskiego ślimaka (Nudibranch), cudownych kształtów i kolorów gąbki, czy niezwykłe osłonice.

Zwiedzając podwodny świat należy jednak zachować ostrożność, bo można tu spotkać niepozorne Hapalochlaena – rodzaj ośmiornic, których część ciała podczas zagrożenia zmienia kolor na jaskrawoniebieski. Ich jad jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka.

Ogromne emocje budzi również spotkanie z groźnie wyglądającym, ale łagodnym rekinem wielorybim, sympatycznym delfinem czy niezwykłym samogłowem (Mola mola), czyli osiągającą spore rozmiary rybą o zadziwiającym kształcie.

Głębokie wody wokół wysp zamieszkują również ogromne kaszaloty spermacetowe a nawet największe znane zwierzęta w historii ziemi, czyli płetwale błękitne. Park Narodowy Komodo chroni też gatunki zagrożone wyginięciem, takie jak płetwal skryty czy diugoń przybrzeżny.

Niestety, te niezwykłe zwierzęta morskie są łakomym kąskiem dla nielegalnych poławiaczy, którzy nierzadko stosują okrutne metody, np. materiały wybuchowe. Ochrona Parku robi wszystko, by ukrócić ten naganny proceder.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

… i na lądzie

Ptaki

Najczęściej spotykanym ptakiem w Parku Narodowym Komodo jest Megapodius reinwardt z rodziny nogali. Na wyspach wchodzących w skład parku odkryto aż 27 gatunków tego ptaka o pomarańczowych nogach.

Można tu również spotkać synagorlicę perłoszyją i Philemon buceroides – ciemno barwnego ptaka z rodziny miodojadów. Inny skrzydlaty mieszkaniec Parku to muszkatela miedziana (z rodziny gołębiowatych) o zielonkawym odcieniu skrzydeł, która zamieszkuje między innymi lasy namorzynowe i odżywia się głównie owocami muszkatołowca korzennego.

Wśród namorzynów można spotkać również gatunek Zosterops chloris, choć niełatwo go wypatrzyć ze względu na intensywnie zielony kolor piór, wtapiający się w odcień liści.

Nie da się za to przegapić przepięknych, śnieżnobiałych kakadu żółtolicych, czy cudownych papug wielkodziobych.

W wyższych rejonach odkryto również dwa gatunki orłów: bielik białobrzuchy i niezwykle rzadki Nisaetus floris.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Gady i płazy

Na terenie Parku znaleziono aż 12 gatunków węży wśród nich: Naja sputatrix, daboję łańcuszkową, zielonego Trimeresurus albolabris oraz pytona timorskiego.

Żyją tu również liczne jaszczurki, gekony i żaby (np. Kaloula baleata, endemiczny gatunek Oreophryne jeffersoniana i Oreophryne darewskyi).

Ssaki

Ze względu na klimat i małą powierzchnię lasów żyje tu niewiele gatunków ssaków. Są to głównie: sambar sundajski (gatunek jeleniowaty, główne pożywienie warana z Komodo), wół domowy, koń, dzik, łaskun palmowy (niewielki drapieżnik żyjący głównie wśród drzew) i makak krabożerny.

Można tu też spotkać nietoperze i endemiczny gatunek szczura z wyspy Rinca – Rattus rintjanus.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Turystyka

Malownicze wyspy przyciągają turystów spragnionych wypoczynku i kontaktu z naturą. Jest tu aż 60 000 miejsc noclegowych, przygotowanych na przyjęcie gości, między innymi na wyspie Kanawa.

W Parku Narodowym Komodo kwitnie ekoturystyka. Jednak ci, którzy chcą być blisko przyrody muszą pamiętać, że w niektóre miejsca można wejść tylko po wykupieniu biletu lub przepustki – w ten sposób Park zbiera środki na ochronę tego niezwykłego rezerwatu.

Miejscowa ludność oferuje też rozrywkę w postaci jedno- lub kilkudniowych rejsów łodziami, które przepływają pomiędzy wyspami. Zanim jednak zacznie się podziwiać widoki, warto się upewnić, czy przewoźnik jest godny zaufania a sprzęt ratunkowy jest w dobrym stanie.

Bardzo popularnym sportem uprawianym przez turystów jest nurkowanie, które pozwala z bliska obserwować podwodne życie. I tu jednak trzeba zachować ostrożność. Ważne, by robić to pod okiem doświadczonego przewodnika, najlepiej miejscowego, który zna dobrze te tereny, ponieważ są one niebezpieczne, zwłaszcza w miejscach zetknięcia się dwóch Oceanów – Spokojnego i Indyjskiego.

Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Szczegółowe dane

Park Narodowy Komodo (PKA Balai Taman Nasional Komodo)

  • Nazwa angielska: Komodo National Park
  • Nazwa francuska: Parc national de Komodo
  • Powierzchnia:  1733 km²
  • Data założenia: 1980 r.
  • Liczb odwiedzających: 45 000 (2010 rok)

Rekordy

  • W 1991 roku Park Narodowy Komodo został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNECO.
  • Park Narodowy Komodo został także wybrany jako jeden z Nowych 7 Cudów Świata Natury (New 7 Wonders of Nature).
  • Liczba zwiedzających Park wzrosła z 36000 w 2009 roku do 45000 w 2010 roku.
Park Narodowy Komodo (Komodo National Park)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

  1. Warany z Komodo od lat mnie fascynują. To zadziwiające, jak izolacja ewolucji na wyspach wpływa na kształtowanie gigantyzmu albo karłowacenia wyspowego. Jak np. na Nowej Zelandii orzeł Haasta i moa a tutaj smoki z Komodo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button