Uzależnione storczyki

Uzależnione storczyki

Postautor: donnie darko » 20 maja 2013, 15:24

Pewnie nie każdy z Was wie, że storczyki w swoim cyklu życiowym wymagają obecności grzybów. I to na najwcześniejszym etapie! Nasiono po prostu nie wykiełkuje bez specyficznego grzyba.
Wiele storczyków to tzw. "oszukańcze storczyki" ponieważ stosują "oszukańczą mikoryzę". Są one w mikoryzie grzybem, który także tworzy mikoryzę z inną, znajdującą się w pobliżu rośliną. Grzyb "przesyła" storczykowi związki organiczne, które wytworzyła roślina, a sam storczyk nie musi nawet przeprowadzać procesu fotosyntezy. Wszystko ma za darmo-taki pasożyt ;)
Awatar użytkownika
donnie darko
 
Posty: 102
Rejestracja: 16 maja 2013, 21:10

Re: Uzależnione storczyki

Postautor: bonasuss » 22 maja 2013, 13:47

Z tego co się orientuje to większość roślin zielnych, drzew leśnych i owocowych oraz roślin uprawnych tworzy mikoryzy z grzybami dzięki czemu grzyby mogą żyć a drzewa mają większe możliwości pobierania pokarmu (większa powierzchnia). w sklepach można nawet kupić specjalne żele do mikoryzacji sadzonek.
bonasuss
 
Posty: 50
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:38

Re: Uzależnione storczyki

Postautor: hajstra » 24 maja 2013, 16:35

Tak drzewa które są w symbiozie z grzybami nie mają korzeni włośnikowych ich funkcje pełnią korzenie grzybów które mają dużo większy zasięg niż korzenie drzew i mogą z głębszych warstw gleby transportować wodę z solami mineralnymi. Podobno sadzonki które są miko-ryzowane przed wysadzeniem dużo szybciej rosną są zdrowsze i bardziej odporne na choroby od sadzonek nie mikoryzowanych.
hajstra
 
Posty: 29
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:33

Re: Uzależnione storczyki

Postautor: donnie darko » 27 maja 2013, 20:39

bonasuss pisze:Z tego co się orientuje to większość roślin zielnych, drzew leśnych i owocowych oraz roślin uprawnych tworzy mikoryzy z grzybami dzięki czemu grzyby mogą żyć a drzewa mają większe możliwości pobierania pokarmu (większa powierzchnia). w sklepach można nawet kupić specjalne żele do mikoryzacji sadzonek.

Dokładnie. Ponad 90% roślin tworzy mikoryzę. Wskazując dowolną roślinę można być praktycznie pewnym, że jest ona w mikoryzie z grzybem.
Tak drzewa które są w symbiozie z grzybami nie mają korzeni włośnikowych ich funkcje pełnią korzenie grzybów które mają dużo większy zasięg niż korzenie drzew i mogą z głębszych warstw gleby transportować wodę z solami mineralnymi.

Jest kilka rodzajów mikoryz. Te podstawowe to endomikoryza, ektomikoryza, ektendomikoryza i erikoidalna. W ektomikoryzie jest tak jak piszesz, tzn. korzeń rośliny otoczony jest mufką (strzępki grzybni) i wtedy włośniki mogą zaniknąć. Z kolei endomikoryza polega na tym, że strzępki grzyba bezpośrednio wnikają do komórek roślinnych i nie jest tworzona mufka, więc włośniki nie zanikają.
Awatar użytkownika
donnie darko
 
Posty: 102
Rejestracja: 16 maja 2013, 21:10

Re: Uzależnione storczyki

Postautor: Barwina » 01 kwie 2015, 8:52

A to ci dopiero :) Wiedziałam, że storczyki potrzebują grzybów do wykiełkowania, ale miałam pojęcia, że jest to taki "łańcuszek". Dobrze jest uczyć się przez całe życie :D
Barwina
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2015, 10:14
Płeć: Kobieta


Wróć do Symbiozy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron

x

DinoAnimals.pl