Dinozaury wśród polskich drzew

Dinozaury wśród polskich drzew

Postautor: hajstra » 20 maja 2013, 12:58

Czy możecie podzielić się tu z nami na forum swoją wiedzą o bardzo starych drzewach rosnących w Polsce w waszej okolicy.
Ja dla przykładu napisze o dębie Bartku który rośnie w Zagnańsku a jego wiek szacuje się na 800-1000 lat obwód mierzony na wysokości 1,3m wynosi 9,81 a wysokość około 30m.
hajstra

Re: Dinozaury wśród polskich drzew

Postautor: hajstra » 20 maja 2013, 13:42

?
hajstra

Postautor: donnie darko » 20 maja 2013, 14:16

To nie moja okolica, ale napiszę o tym "dinozaurze", ponieważ warto!
Cis Henrykowski ma około 1300 lat! Obwód do czasu przejścia potężnej wichury wynosił około 5 m. Znajduje się na północnym-zachodzie województwa dolnośląskiego, w pobliżu granicy z Niemcami i z Czechami. Zastanawiam się tylko czy to "osobnik" żeński czy męski (cis jest rośliną dwupienną) ;)
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: skrzekot » 20 maja 2013, 20:14

Ja trochę z innej beczki, czy wiecie że jeśli znajdziecie coś ciekawego w swojej okolicy jakiś ciekawy głaz, duże drzewo, rzadki krzew możecie napisać do gminy podanie o ustanowienie nad tym okazem ochrony - tak zwany pomnik przyrody procedura jest bardzo prosta a gmina powinna w tym pomóc.
skrzekot

Dęby we Wrocławiu.

Postautor: Art » 21 maja 2013, 0:19

We Wrocławiu, w Parku Szczytnickim rośnie dab szypułkowy "dziadek". Obwód jego pnia ma około 6,3 metra. Dąb ten ma około 440 lat i jest to najstarszy dąb we Wrocławiu. W 1953 roku ogłoszono go pomnikiem przyrody i wzmocniono pień metalowymi klamrami ze względu na jego stan.
We Wrocku jest jeszcze parę podobnych dębów - dąb szypułkowy Jana Dzierżonia jego obwód ma około 6,52 metra, a wiek szacuje się na nie mniej niż 400 lat. Na terenie miasta znajduje się jeszcze kilka historycznych dębów. Dąb przewodnik o średnicy 4,6 metra, dąb Jana Stanki, podobnie jak "dziadek" również w Parku Szczytnickim i ma obwód 5,40 metra. Jest jeszcze dąb Piotra Włosta o obwodzie około 500 metrów.

Oczywiście, żaden z tych dębów nie jest tak stary jak "Bartek".
Artur
Awatar użytkownika
Art

Postautor: Everett » 21 maja 2013, 0:22

donnie darko pisze:To nie moja okolica, ale napiszę o tym "dinozaurze", ponieważ warto!
Cis Henrykowski ma około 1300 lat! Obwód do czasu przejścia potężnej wichury wynosił około 5 m. Znajduje się na północnym-zachodzie województwa dolnośląskiego, w pobliżu granicy z Niemcami i z Czechami. Zastanawiam się tylko czy to "osobnik" żeński czy męski (cis jest rośliną dwupienną) ;)

Jestem zaskoczona - byłam bowiem przekonana, że najstarszym drzewem w Polsce jest dąb Bartek wspomniany przez Hajstra. A tu okazuje się, że Cis...
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Postautor: hajstra » 21 maja 2013, 12:48

W Szwecji odkryto najstarsze żyjące drzewo na ziemi jest to świerk którego wiek szacuję się na około 9550lat badania przeprowadzono za pomocą analizy izotopów węgla.
hajstra

Postautor: Magoos » 21 maja 2013, 12:59

hajstra pisze:W Szwecji odkryto najstarsze żyjące drzewo na ziemi jest to świerk którego wiek szacuję się na około 9550lat badania przeprowadzono za pomocą analizy izotopów węgla.

To drzewo to rosło w czasach, kiedy w Egipcie budowano piramidy...
Dlaczego my tak szybko umieramy...?
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Re: Dęby we Wrocławiu.

Postautor: żbik » 22 maja 2013, 10:49

Art pisze:We Wrocławiu, w Parku Szczytnickim rośnie dab szypułkowy "dziadek". Obwód jego pnia ma około 6,3 metra. Dąb ten ma około 440 lat i jest to najstarszy dąb we Wrocławiu. W 1953 roku ogłoszono go pomnikiem przyrody i wzmocniono pień metalowymi klamrami ze względu na jego stan.
We Wrocku jest jeszcze parę podobnych dębów - dąb szypułkowy Jana Dzierżonia jego obwód ma około 6,52 metra, a wiek szacuje się na nie mniej niż 400 lat. Na terenie miasta znajduje się jeszcze kilka historycznych dębów. Dąb przewodnik o średnicy 4,6 metra, dąb Jana Stanki, podobnie jak "dziadek" również w Parku Szczytnickim i ma obwód 5,40 metra. Jest jeszcze dąb Piotra Włosta o obwodzie około 500 metrów.

Oczywiście, żaden z tych dębów nie jest tak stary jak "Bartek".

Art-chyba chodziło Ci o 500 centymetrów?
Skoro tak dużo tych dębów, to ja polecam trochę poczytać o Bolesławie (ponad 800 lat) i Chrobrym (około 750 lat).
Ja trochę z innej beczki, czy wiecie że jeśli znajdziecie coś ciekawego w swojej okolicy jakiś ciekawy głaz, duże drzewo, rzadki krzew możecie napisać do gminy podanie o ustanowienie nad tym okazem ochrony - tak zwany pomnik przyrody procedura jest bardzo prosta a gmina powinna w tym pomóc.

Obawiam się, że mogłoby to przynieść odwrotny skutek. Gminy przyjmowałby setki wniosków i po jakimś czasie przestałyby traktować poważnie prośby o pomoc. Potem jeszcze okazałoby się, że na każdym kroku mamy pomnik przyrody, a wtedy ten tytuł straciłby na znaczeniu.
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: bonasuss » 22 maja 2013, 13:32

Ja z kolei znam rezerwat cisów który znajduję się niedaleko Nowego Sącza. W otoczeniu jodłowego lasu zachował się tu kompleks kilkuset cisów. Najstarszy ma 560 lat, szeroką i miotlastą koronę, długie gałęzie, korę szarowiśniową, łuszczącą się charakterystycznymi nieregularnymi płatami. Obwód ma 348 cm, wysokość 18,5 m. Rezerwat zajmuje obszar około 35ha i jest naprawdę malowniczo położony.
bonasuss

Następna

Wróć do Drzewa