Zachowania społeczne owadów

Zachowania społeczne owadów

Postautor: faun » 26 maja 2013, 16:59

Owady są zwierzętami, których już liczba GATUNKÓW przewyższa liczbę ludzi na świecie. Zdominowały one większość dostępnych środowisk, osiągnęły niewątpliwy sukces ewolucyjny i wykształciły szereg przystosowań. Ciekawią mnie ich rozbudowane zachowania społeczne. Was również? Znane jest Wam zjawisko doboru krewniaczego? Otóż występuje ono o mrówek i pszczół, polega na tym, że dany osobnik w mrowisku/ulu potrafi poświęcić wszystko (nawet życie) dla dobra społeczności. Objawia się to tym, że mrówki wychowują potomstwo swoich krewniaków, same rezygnują z rozmnażania, a pszczoły potrafią zginąć w walce o ul. Zachowania te nasilają się wraz z pokrewieństwem. Taki swoisty altruizm w świecie owadów jest jednym z elementów doboru naturalnego. ;)
Ludzie! Wy dwunożne gady!
faun
 
Posty: 9
Rejestracja: 26 maja 2013, 12:21
Lokalizacja: Gdańsk/Gdynia/Sopot

Re: Zachowania społeczne owadów

Postautor: donnie darko » 31 maja 2013, 19:37

Nie jestem pewny czy można w tym przypadku użyć słowa "altruizm" skoro jest to przykład doboru krewniaczego i zarazem doboru naturalnego. W końcu nie robią tego za darmo, liczą na korzyści, a zapłatą za swoje poświęcenie będzie potomstwo, które częściowo będzie posiadało ich geny. Nie pamiętam dokładnie jak to było u pszczół, ale chyba pokrewieństwo pomiędzy matką a córką, jest takie samo jak pokrewieństwo między siostrami.

Co ciekawe i zaskakujące zachowania społecznie dotyczą także... SSAKÓW. Jest pewien gatunek golca Heterocephalus glaber (ang. naked mole rat), u którego wygląda to prawie identycznie jak u owadów, tzn. królowa, kopacze, obrońcy i tylko niektóre osobniki mają szanse na rozmnażanie.

Obrazek
Awatar użytkownika
donnie darko
 
Posty: 102
Rejestracja: 16 maja 2013, 21:10

Re: Zachowania społeczne owadów

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 15:18

najbardziej społeczne są mrówki. Ich całe funkcjonowanie oparte jest na hierarchi tak jak u ludzi. Na świecie żyje 6000 gatunków mrówek, z czego 80 gatunków w Polsce. Żyją one w społecznościach polimorficznych, co oznacza, że w populacji występują samice, samce i robotnice. Społeczny tryb życia owadów opiera się na określonym porządku: podziale pracy między samicami, samcami i robotnicami; wymianie informacji między osobnikami (kody porozumienia, zachowania w określonych sytuacjach) oraz uzależnieniu długości życia oraz efektów pracy od liczby osobników w grupie.
gwarzycielka
 
Posty: 43
Rejestracja: 30 maja 2013, 19:43

Re: Zachowania społeczne owadów

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 15:23

Ponadto zachęcam o poczytaniu na temat mrówki malezyjskiej, którą można nazwać samobójcą... Kiedy stado jest zagrożone, mrówczy żołnierz – samobójca, zbliża się do wroga i wybucha. Za eksplozję odpowiadają gruczoły wypełnione trucizną, która rozpryskuje się na zaskoczonych przeciwników. Przypomina to trochę terrorystów prawda?
gwarzycielka
 
Posty: 43
Rejestracja: 30 maja 2013, 19:43

Re: Zachowania społeczne owadów

Postautor: gwarzycielka » 01 cze 2013, 15:28

A co na temat os i pszczół tam też istnieje hierarchia Ich Społeczeństwo złożone jest zarówno z płodnych samic i samców, jak i niepłodnych (robotnic). Te ostatnie mają silnie rozwinięty instynkt macierzyński - to one opiekują się jajami, a potem larwami. Po przeobrażeniu larwy stają się robotnicami. Ale U pszczołowatych także możemy znaleźć gatunki samotne, jak i społeczne. Do tych drugich należą trzmiele i pszczoły miodne. Chyba lepiej jednak żyć w hierarchi niż samemu haha
gwarzycielka
 
Posty: 43
Rejestracja: 30 maja 2013, 19:43

Re: Zachowania społeczne owadów

Postautor: donnie darko » 03 cze 2013, 17:14

gwarzycielka pisze:Ponadto zachęcam o poczytaniu na temat mrówki malezyjskiej, którą można nazwać samobójcą... Kiedy stado jest zagrożone, mrówczy żołnierz – samobójca, zbliża się do wroga i wybucha. Za eksplozję odpowiadają gruczoły wypełnione trucizną, która rozpryskuje się na zaskoczonych przeciwników. Przypomina to trochę terrorystów prawda?

Najpierw zapoznaj się z definicją słowa terroryzm i terrorysta. Moim zdaniem ta mrówka kompletnie nie przypomina terrorysty, bo w końcu ona próbuje ratować swoje stado gdy jest zagrożone, próbuje bronić swojej społeczności przed najazdem wroga. A terrorysta? Zastrasza, używa przemocy zabija niewinnych aby osiągnąć dany cel. Jedynym podobieństwem jakiego można się doszukać jest sam akt wybuchu.

Wracając do tematu, to owadami, który przejawiają zachowania społeczne są termity. U nich również występują kasty. Mamy tu kastę królewską (król i królowa), kastę robotników i robotnic (w razie kłopotów z królową lub z królem mogą ich zastąpić) i kastę żołnierzy.
Awatar użytkownika
donnie darko
 
Posty: 102
Rejestracja: 16 maja 2013, 21:10


Wróć do Owady

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x