Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: tomek2206 » 22 wrz 2013, 12:08

Na wstępie chciałem się przywitać ze wszystkimi użytkownikami tego forum, a więc dzień dobry:-)

Chciałbym tutaj rozpocząć dyskusję o tych fascynujących owadach, jakimi niewątpliwie są pszczoły. Temat obecnie na czasie, ponieważ jak większość osób pewnie wie, na świecie od paru lat (początek tak silnego rozwoju tej choroby wśród pszczół datuje się na 2006 rok) owady te masowo giną w związku z chorobą zwaną CCD (Colony Collapse Disorder - polska nazwa to Masowe Ginięcie Pszczoły Miodnej). Choroba ta pojawiała się już wśród pszczół w latach 60. ubiegłego wieku, jednakże wtedy, tak jak i później - już w latach 90. - nie miała ona tak gwałtownego i szerokiego zasięgu (występowała głównie na terenie Ameryki Północnej oraz Kanady, obecnie dotknięte nią są pszczoły praktycznie na każdym kontynencie, w tym w Azji, gdzie pszczoły odgrywają niebagatelną rolę w całym tamtejszym środowisku i przemyśle, oraz Europie, która dotychczas broniła się przed tego typu zjawiskami).

Czym charakteryzuje się CCD? Głównym objawem tej choroby jest utrata orientacji przez dotknięte nią pszczoły - chore owady gubią się poza ulem, czego skutkiem jest śmierć. Symptomatologia tej choroby jest oczywiście bardziej złożona, jednakże nie chcę tutaj wdawać się kwestie typowo medyczne, chyba, że temat zboczy akurat na tę sferę ;)

Ostatnio w czasopiśmie Science ukazał się artykuł, który jako główną przyczynę tej choroby wskazuje pestycydy z grupy neonikotynidów, jako przykład podając badania przeprowadzone we Francji oraz Szkocji, które wyraźnie wykazały negatywny wpływ tych pestycydów na pojawienie się u pszczół miodnych (ale także u innych gatunków pszczół oraz owadów) objawów charakterystycznych dla CCD. Trzeba jednak zaznaczyć, że problem nie został w tym momencie rozwiązany - etiologia tej choroby nie jest w 100% znana. Zakłada się, że składa się na nią wiele różnych czynników - poza wspomnianą grupą pestycydów pod uwagę brane są także obniżenie odporności pszczół i stres związane ze zmianami klimatycznymi, a co za tym idzie większa podatność na zakażenie wirusami (głównymi podejrzanymi są tu wirusy - kaszmirski oraz izraelski paraliżu pszczół) oraz zmniejszona zdolność do obrony przed pasożytami takimi jak Varroa destructor, Nosema apis i Nosema ceranae.

Problem jest na tyle znaczący dla świata, a więc i także dla nas ludzi, że na amerykańskich uczelniach (Harvard i Northeastern) trwają prace (już mocno zaawansowane, ponieważ ukazało się już kilka artykułów w prasie naukowej prezentujących ich wyniki) nad stworzeniem nano pszczół, a więc robotów, które przejęłyby rolę tych owadów, gdyby doszło do najgorszego czyli całkowitego załamania populacji.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 6PpCTMEAVM (tutaj krótki filmik pokazujący ten wynalazek)

Dlaczego w ogóle pszczoły są tak ważne dla nas, ludzi, dla prawidłowego funkcjonowania naszego ekosystemu? Czy zgadzacie się ze słowami, które często są przytaczane w dyskusjach/artykułach na ten temat, przypisywanych Albertowi Einsteinowi (chociaż nie ma jednoznacznych dowodów, że Einstein rzeczywiście gdzieś zaprezentował taką teorię), a mianowicie - "Od momentu śmierci ostatniej pszczoły, człowiekowi pozostają najwyżej 4 lata życia"?
Awatar użytkownika
tomek2206
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 wrz 2013, 10:33
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: Art » 22 wrz 2013, 18:57

tomek2206 pisze:[...] Czy zgadzacie się ze słowami, które często są przytaczane w dyskusjach/artykułach na ten temat, przypisywanych Albertowi Einsteinowi (chociaż nie ma jednoznacznych dowodów, że Einstein rzeczywiście gdzieś zaprezentował taką teorię), a mianowicie - "Od momentu śmierci ostatniej pszczoły, człowiekowi pozostają najwyżej 4 lata życia"?


W kontekście zacytowanych przez Ciebie i wielu innych słów wypowiedzianych przez wielkich ludzi.
Każdy z nas myli się w swym życiu bardzo często, dlaczego zatem nie miałby się mylić Einstein? Wiemy, że nie wszystko czym się zajmował kończyło się sukcesem. Nie miał również panaceum na mądrość, choć dziś określamy go jako geniusza.

Wiele razy straszono nas końcem świata - a to Nostradamus, a to Majowie - ostatnio świat miał się skończyć nie tak dawno, bo w grudniu 2012 roku... i jakoś przeżyliśmy :)

Pszczoły chorują i sami poprzez pestycydy się do tego przyczyniamy. Z jednej strony sami trujemy się chemią w pokarmach, a z drugiej mamy coraz lepszą opiekę zdrowotną i żyjemy coraz dłużej (to takie małe sprzeczności). Oczywiście, zaraz ktoś napisze, ale co to za życie ;)

Nie demonizowałbym zatem tych słów Einsteina, choć z pewnością powinniśmy tę kwestię (jako ludzkość) potraktować poważnie.
Artur
Awatar użytkownika
Art
 
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2013, 23:28
Płeć: Mężczyzna

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: tomek2206 » 26 wrz 2013, 14:35

To, o czym wspomniałeś jest bardzo częstym zjawiskiem, a mianowicie - przypisywanie wybitnym jednostkom (takim jak Einstein np.) w danej dziedzinie, nieomylności w każdej sferze czy to wiedzy czy życia. Jest to oczywiście błędem, każdy z nas, w tym także takie jednostki jak A.E., popełniają błędy, stawiają mylne diagnozy - mógłbym nawet powiedzieć, że geniusze mylą się częściej niż "przeciętni" ludzie, ponieważ znacznie częściej podejmują tematy na tyle złożone, w których ryzyko popełnienia błędu jest zdecydowanie większe lub też wysnuwają teorie dotyczące zjawisk praktycznie nieznanych, nieopisanych, co do których dysponujemy małą liczbą danych lub też nie mamy (my jako ludzkość) narzędzi do ich empirycznego zbadania, dysponujemy jedynie tylko najpotężniejszym narzędziem jakie dała nam natura - własnym mózgiem, który jednak często płata figle;) Stąd też oczywiście przytoczone przeze mnie słowa nie zostały przeze mnie tutaj użyte jako dogmat naukowy, niepodważalna kwestia, a raczej ciekawostka, która miała trochę przyciągnąć uwagę do pszczół i ich roli.

Z drugiej jednak strony, mając na uwadze to, co dzieje się już teraz w Azji - ludzie muszą zapylać RĘCZNIE drzewa, kwiaty, etc., żeby utrzymać nie tyle produkcję dóbr, takich jak owoce, a co za tym idzie - nie doprowadzić do upadku co najmniej kilku gałęzi przemysłu rolnego i nie dopuścić do zwiększenia poziomu głodu na świecie (czy też w danym regionie świata), ale utrzymać ekosystem na danym obszarze w takim kształcie, w jakim jest do teraz. Zapylacze, nawet przy coraz bardziej rozwiniętej technologii, nie są w stanie zapylić w takim samym czasie co pszczoły takiej ilości roślin, plus jest to wszystko coraz mniej opłacalne (nawet w Chinach, gdzie jest tania siła robocza). 4 lata to termin zdecydowanie na wyrost oczywiście, ale w tej teorii jest jakieś ziarnko, a może nawet kilka ziarenek, prawdy.

Co do roli człowieka w tym wszystkim to oczywiście - jest ona znacząca, bo opryski nie wzięły się z kosmosu, a chęć uzyskania jak największych plonów jak najmniejszym kosztem teraz się mści. Czasu się już jednak nie cofnie, nie zmieni się też faktu, że ekspansja cywilizacyjna człowieka niesie ze sobą takie ryzyko. Pytanie jednak czy obecne skutki stosowania tych pestycydów są do odwrócenia czy też dokonały się już na tyle daleko posunięte zmiany (mutacje wirusów zagrażające pszczołom, itd.), do których pszczoły nie zdążą się już same (ewolucja w obrębie gatunku nie dzieje się bowiem z dnia na dzień) czy też nawet z naszą pomocą przystosować do tego, co jest teraz.
Awatar użytkownika
tomek2206
 
Posty: 10
Rejestracja: 06 wrz 2013, 10:33
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Płeć: Mężczyzna

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: Andrzej » 26 wrz 2013, 16:19

Tak kwestia, którą poruszasz jest nieco podobna do chorób kasztanów, która w nieco lżejszej formie poruszona została w tym wątku: Kasztanowiec
Odpowiedzialny jest za to Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), zaobserwowany w latach 80 w Macedonii. Rozprzestrzenił się w całej Europie w przeciągu kilku lat... Jak widać dotarł również i do nas.
Podobna kwestia to nowe? wirusy AH1N1, wcześniej HIV.

Część zmian rzeczywiście wywołuje człowiek - globalizacja, przemieszczanie, pestycydy. Ale czy nasz wpływ jest aż tak wielki? Wcześniej "coś" zabiło wszystkie co do jednego dinozaury - Wątek "Wielkie wymieranie". I nie był to z pewnością sam upadek meteorytu - dinozaury wymierały kilkaset tysięcy lat.

Może teraz właśnie przyszedł czas na pszczoły i nic już nie możemy poradzić?
Być może rzeczywiście przyczyniliśmy się do tego, ale każdego dnia giną bezpowrotnie gatunki owadów, o których istnieniu nawet nie wiemy i co? Czy świat się z tego powodu zatrzyma? Nie.
Jak za bardzo narozrabiamy na naszej planecie, to prędzej czy później dojdzie do kolejnego oczyszczenia - z nas :)?
Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej
 
Posty: 16
Rejestracja: 30 lip 2013, 14:39
Płeć: Mężczyzna

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: mimi2307 » 27 wrz 2013, 19:19

Światowa gospodarka rolna niechybnie uległaby załamaniu, ale żeby tak od razu koniec świata?
Choć masowe ginięcie pszczół jest faktem, to snucie apokaliptycznych wizji wydaje mi się być na wyrost w obliczu obecnego rozwoju technologicznego (za przykładem wymienionych nano pszczół). Jednak z drugiej strony za pewne można uznać, iż niektóre plantacje w takiej sytuacji stosowałyby ręczne zapylanie (za postem tomek2206), co sprzyjałoby jeszcze większemu wyzyskowi taniej siły roboczej...
Naukowcy odnajdują coraz więcej przyczyn CCD (wiele z nich niestety z kategorii "niszcząca działalność człowieka" - obok pestycydów istnieje np. teoria zakładająca możliwość zakłócania systemów nawigacyjnych pszczół przez promieniowanie telefonów komórkowych), jednak brak na razie pewnej metody przeciwdziałania drastycznemu spadkowi populacji.
Nie skłaniałabym się ku teoriom jakoby czekał nas wkrótce z tego powodu kataklizm, ale z pewnością nie można bagatelizować problemu, który stanowi poważną kwestię.
Mimi
Awatar użytkownika
mimi2307
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 wrz 2013, 21:19
Płeć: Kobieta

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: sabineczka33 » 29 wrz 2013, 23:23

Świat definitywnie, nie uległ by zniszczeniu. Naukowcy już by coś tam wymyślili. Co do pszczół, to jednak nie chcę żeby wyginęły i fajnie by było żeby się znalazł jakiś sposób na ich uratowanie, bo chociaż się ich boję (mam uczulenie, na użądlenie) ich miód jest po prostu rewelka.
sabineczka33
 
Posty: 122
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:13
Płeć: Kobieta

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: Michał » 29 wrz 2013, 23:26

Jasne, że świat się nie zawali. A ile nowych etatów stworzą - w rodzaju pszczolarz-zapylacz (parafraza ślusarz-mechanik ;)), a Unia do tego z pewnością dopłaci :)
Michał
Awatar użytkownika
Michał
 
Posty: 56
Rejestracja: 17 maja 2013, 11:20
Płeć: Mężczyzna

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: sabineczka33 » 29 wrz 2013, 23:31

haha unia w kryzysie Michał ;D
sabineczka33
 
Posty: 122
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:13
Płeć: Kobieta

Re: Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Postautor: dieting » 27 gru 2014, 7:14

Choć masowe ginięcie pszczół jest faktem, to snucie apokaliptycznych wizji wydaje mi się być na wyrost w obliczu obecnego rozwoju technologicznego (za przykładem wymienionych nano pszczół). Jednak z drugiej strony za pewne można uznać, iż niektóre plantacje w takiej sytuacji stosowałyby ręczne zapylanie (za postem tomek2206), co sprzyjałoby jeszcze większemu wyzyskowi taniej siły roboczej...???
GuL
dieting
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2014, 7:10
Płeć: Mężczyzna


Wróć do Owady

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x