Strona 1 z 1

NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 26 maja 2013, 16:48
autor: faun
Bardzo podoba mi się konwencja 'NAJ'. ;) Chciałbym, żebyśmy pisali tu o skrajnych i ciekawych pod względem różnych czynników płazach. :) Ja zacznę! Największym płazem na świecie jest występująca w dwóch odmianach: japońskiej i chińskiej, salamandra olbrzymia. Osiąga ona długość ok. 1,6 metra. Występuje w bystrych, czystych górskich potokach, gdzie składa skrzek pod postacią długich sznurów. Niestety Chińczycy upodobali sobie mięso tego olbrzymiego płaza, więc można go umieścić też w innej kategorii- najrzadszy. Czekam na Wasze naj- płazy! :D

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 29 maja 2013, 9:31
autor: Amy000
Paedophryne amanuensis - najmniejsza żabka na świecie. Żabka ta ma około 7,7 mm długości, odkryta została w Nowej Gwinei w lasach tropikalnych. Na początku uważano że jest to młoda żabka innego gatunku lecz później zauważono, że jest to dorosły osobnik. Nazwany został na cześć rośliny na której żyje.

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 29 maja 2013, 17:24
autor: donnie darko
Hyalinobatrachium pellucidum-najjaśniejsza żaba.
Dzięki braku pigmentu nie trzeba stosować inwazyjnych metod, aby obejrzeć jej wnętrzności (serce, wątroba, przewód pokarmowy). Występuje w Ekwadorze, jej populacja jest bardzo mała i z tego względu jest objęta programem mającym na celu ochronę jej gatunku.
Obrazek

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 29 maja 2013, 21:37
autor: Amy000
Jej, wygląda bardzo efektownie. Myślę że bardzo ciekawy jest Aksolotl tak zwana chodząca ryba. Pochodzi z Meksyku i osiąga do 30 cm długości. Obecnie zagrożony jest wyginięciem często można spotkać go w domowej hodowli. Aksolotl wygląda trochę jak jaszczurka jednak żyje tylko i wyłącznie w wodzie.

Obrazek

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 29 maja 2013, 23:08
autor: Magoos
Niesamowite są te stworzenia. Zarówno Hyalinobatrachium pellucidum-najjaśniejsza żaba, jak i Aksolotl.
Pierwszy raz się z nimi spotkałam.
Aksolotl wygląda w tym ujęciu jak maskotka :) Z kolei "przezroczysta" żabka zaskoczyła mnie zupełnie.

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 31 maja 2013, 17:01
autor: donnie darko
Amy000-kiedyś w moim liceum, w sali biologicznej było akwarium z Aksolotlem meksykańskim ;). Prezentował się wspaniale z różowo-czerwonymi skrzelami zewnętrznymi ;).
Faun-napisałeś o największym współcześnie żyjącym płazie (chińska Salamandra olbrzymia). Ja w takim razie napiszę o największym płazie jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi. Był to prionozuch. Żył mniej więcej 270 milionów lat temu i osiągał długość około 9 metrów! Z wyglądu przypominał dzisiejsze krokodyle (pewnie ze względu na zajmowanie takiej samej niszy ekologicznej).
Obrazek

Re: NAJ- większe, mniejsze, dłuższe, dziwniejsze

Post: 31 maja 2013, 18:03
autor: Michał
donnie darko pisze:Ja w takim razie napiszę o największym płazie jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi. Był to prionozuch. Żył mniej więcej 270 milionów lat temu i osiągał długość około 9 metrów! Z wyglądu przypominał dzisiejsze krokodyle (pewnie ze względu na zajmowanie takiej samej niszy ekologicznej).


Ten płaz był w takim razie niewiele mniejszy od największych krokodyli. Ustępował tylko takim gadom jak Sarkozuch, Deinozuch czy Rhamphosuchus.
Czaszka Sarkozucha poniżej:

Obrazek