Gatunki obce w Polsce

Gatunki obce w Polsce

Postautor: bonasuss » 17 maja 2013, 17:02

W Polsce obecnie szacuje się, że liczba gatunków obcych roślin zwierząt oraz grzybów przekracza 1200 i nadal rośnie, co wynika między innymi z nieograniczonego przemieszczania się ludności. Niewiele osób wie że np. bażant nie jest naszym rodzimym gatunkiem, jego ojczyzną jest Azja w Polskiej awifaunie pojawił się prawdopodobnie w XVI w. Wśród tzw. "zielonych" istnieje dyskusja dotyczącą przyszłości gatunków obcych w Polsce. pojawiają się głosy aby dokonać ich eksterminacji i tutaj moje pytanie czy nie szkoda likwidować tak pięknego ptaka jakim jest bażant z polskich pól i lasów?
bonasuss
 
Posty: 50
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:38

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: Everett » 17 maja 2013, 17:20

bonasuss pisze:[...] Wśród tzw. "zielonych" istnieje dyskusja dotyczącą przyszłości gatunków obcych w Polsce. pojawiają się głosy aby dokonać ich eksterminacji i tutaj moje pytanie czy nie szkoda likwidować tak pięknego ptaka jakim jest bażant z polskich pól i lasów?


Pierwszy raz się z czymś takim spotykam. Tym zielony to chyba lekko na głowę padło, skoro chcą dokonywać eksterminacji zwierząt, tylko dlatego, że to nie są rodzime gatunki. :shock:
Może w takim razie ziemniaki również należy "wysiedlić"?
Everett
Awatar użytkownika
Everett
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 maja 2013, 17:04
Płeć: Kobieta

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: faunista » 17 maja 2013, 17:30

To chyba żart? Dawno nie słyszałem takich bzdur :shock: ! Taka eksterminacja chyba nie jest możliwa z praktycznego punktu widzenia, a co dopiero powiedzieć na temat potencjalnej reakcji społeczeństwa. Już widzę te dyskusje i programy w TV na temat eksterminacji bażantów. Sprawa ze zwierzętami jest prosta, ale co z roślinami, np. Ambrosia artemisiifolia?
faunista
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 maja 2013, 0:09

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: hajstra » 17 maja 2013, 17:43

Sprawa jest skomplikowana ponieważ wśród gatunków obcych mamy zarówno gatunki "neutralne" jak i bardzo ekspansywne przykładem możne być norka amerykańska która całkowicie wyeliminowała norkę europejską z naszego kraju i na dodatek cały czas sieje spustoszenie niszcząc gniazda ptaków zarówno lądowych jak i wodnych. Jest problemem i nie wiadomo do końca co można z tym fantem dalej zrobić.
hajstra
 
Posty: 29
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:33

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: bonasuss » 17 maja 2013, 17:56

Warto dyskutować na ten temat ponieważ gatunki obce w Polsce to nie tylko bażant ale również daniel, piżmak, muflon dziki królik, jeleń sika, jenot, szop pracz, nutria, kaczka mandarynka bernikla kanadyjska, żółw czerwonolicy i stepowy, jesiotr zachodni, babka łysa itd. większość z tych gatunków została sztucznie wprowadzona do środowiska przez człowieka w różny sposób celowe wsiedlenia lub ucieczki z hodowli. Stanowią one bardzo duże zagrożenie dla rodzimych gatunków nie tylko przez to ze konkurują z nimi o miejsce do życia ale mogą przenosić i zarażać nasze rodzime zwierzęta rozmaitymi chorobami, które potrafią dziesiątkować populacje rodzimych zwierząt
bonasuss
 
Posty: 50
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:38

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: żbik » 18 maja 2013, 15:50

bonasuss pisze:Warto dyskutować na ten temat ponieważ gatunki obce w Polsce to nie tylko bażant ale również daniel, piżmak, muflon dziki królik, jeleń sika, jenot, szop pracz, nutria, kaczka mandarynka bernikla kanadyjska, żółw czerwonolicy i stepowy, jesiotr zachodni, babka łysa itd. większość z tych gatunków została sztucznie wprowadzona do środowiska przez człowieka w różny sposób celowe wsiedlenia lub ucieczki z hodowli. Stanowią one bardzo duże zagrożenie dla rodzimych gatunków nie tylko przez to ze konkurują z nimi o miejsce do życia ale mogą przenosić i zarażać nasze rodzime zwierzęta rozmaitymi chorobami, które potrafią dziesiątkować populacje rodzimych zwierząt

Na pewno nie mogę się zgodzić z Tobą w 100%. Gatunki, które wymieniłeś też wprowadziły do naszej fauny jakąś bioróżnorodność. Fajnie mieć i popatrzeć na wyżej wymienione zwierzęta, poza tym była to kwestia czasu, tzn. i tak kiedyś jakiś gatunek do nas by zawędrował...
A eksterminacja? Dajcie spokój, to bezsens. Skoro tak, to czemu np. nie eksterminować ludzi zakażonych wysoce zaraźliwymi chorobami? Kwarantanna nie zawsze może być bezpieczna przecież, a ci ludzie też stanowią ogromne zagrożenie dla nas? Może chociażby z tego powodu wybuchnąć pandemia i w konsekwencji umrze wielu ludzi, czyli to taka sama sytuacja ze zwierzętami obcymi zarażającymi rodzime... A wytępienie poprzez wystrzelanie? Nigdy w 100% tego nie zrobimy i pewnie potem populacja i tak się odrodzi, tak samo jak z chorobami genetycznymi u ludzi...
Awatar użytkownika
żbik
 
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2013, 9:44

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: bonasuss » 18 maja 2013, 15:57

Nie mogę zgodzić się do końca z tym że gat obce wprowadzą "jakąś bioróżnorodność" wprowadzają ją ale kosztem naszych rodzimych gatunków czasem je eksterminując. Zgadzam się że nie należny wystrzelać wszystkich gat obcych ale trzeba by się ogarnąć i popatrzeć wstecz na lekcje jaką otrzymaliśmy. I należy rozpocząć wśród społeczeństwa edukacje że jeśli masz żółwia i on nie mieści się w terrarium to nie możesz sobie go od tak wypuścić na wolność bo to może mieć bardzo duże konsekwencje przyrodnicze!
bonasuss
 
Posty: 50
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:38

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: żbik » 18 maja 2013, 16:06

Nie mogę zgodzić się do końca z tym że gat obce wprowadzą "jakąś bioróżnorodność" wprowadzają ją ale kosztem naszych rodzimych gatunków czasem je eksterminując.

Czyli w sumie się zgodziłeś :D
Zgadzam się że nie należny wystrzelać wszystkich gat obcych ale trzeba by się ogarnąć i popatrzeć wstecz na lekcje jaką otrzymaliśmy. I należy rozpocząć wśród społeczeństwa edukacje że jeśli masz żółwia i on nie mieści się w terrarium to nie możesz sobie go od tak wypuścić na wolność bo to może mieć bardzo duże konsekwencje przyrodnicze!

Tutaj, to ja się z Tobą zgodzę. To co już nabroiliśmy stało się i się nie odstanie, ale w przyszłości możemy do tego nie dopuścić, poprzez na przykład edukację społeczeństwa.
Awatar użytkownika
żbik
 
Posty: 48
Rejestracja: 17 maja 2013, 9:44

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: skrzekot » 18 maja 2013, 16:08

No ale to wymaga tzw. "pracy u podstaw" jeśli nie nauczy się młodych ludzi szacunku do zwierząt i podstawowych praw jakie kierują przyrodą z planu nici.
skrzekot
 
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:29

Re: Gatunki obce w Polsce

Postautor: donnie darko » 18 maja 2013, 19:09

Niestety przysłowie "co się stało, to się nie odstanie" chyba po raz kolejny się sprawdzi. Ciężko będzie teraz całkowicie wyeliminować wszystkie gatunki jakie zostały wprowadzone i tak jak piszą koledzy powyżej, teraz powinniśmy starać się za wszelką cenę nie dopuścić do podobnej sytuacji. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja, w szczególności najmłodszego pokolenia. Przecież lepiej mieć coś co jest rzadkie, a nie coś, co jest pospolite na świecie i przy okazji wyeliminować coś rzadkiego ;)
Awatar użytkownika
donnie darko
 
Posty: 102
Rejestracja: 16 maja 2013, 21:10

Następna

Wróć do Ssaki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron

x