Żarłacz biały.

Żarłacz biały.

Postautor: Everett » 22 maja 2013, 22:48

Poza samą wielkością i niemal zachowaniem przez rekiny niezmienionej formy (jak krokodyle) przez miliony lat, dla mnie fascynujące jest u tych ryb zjawisko zmiany płci. W artykule o żarłaczu białym, przeczytałam bowiem iż większość tych wielkich ryb to samice.
I co ważne, Szanowni Panowie, podobnie jak w Seksmisji Machulskiego, obywają się bez samców ;)
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Re: Żarłacz biały.

Postautor: cloudatlas » 26 maja 2013, 17:29

Strasznie ciekawe! Na czym polega ta zmiana płci? Zmieniają ją pod wpływem warunków? Wiem, że u niektórych gadów od temperatury zależy płeć. Czy dochodzi do dzieworództwa? Samice same się rozmnażają, czy tylko kopulują?
Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi
cloudatlas

Re: Żarłacz biały.

Postautor: donnie darko » 31 maja 2013, 18:28

cloudatlas pisze:Strasznie ciekawe! Na czym polega ta zmiana płci? Zmieniają ją pod wpływem warunków? Wiem, że u niektórych gadów od temperatury zależy płeć. Czy dochodzi do dzieworództwa? Samice same się rozmnażają, czy tylko kopulują?

Problem w tym, że chyba nie do końca wiadomo na czym ma to polegać. W artykule, który przesłała Everett, jest próba wyjaśnienia:
Uważa się, że potrafi zmieniać płeć z samca na samicę po osiągnięciu konkretnych rozmiarów. Nie poznano przyczyn takiego działania. Możliwe, że w ten sposób przyroda chroni gatunek, ponieważ zwierzę duże i zdrowe ma większe szanse na urodzenie zdrowego potomstwa niż osobniki słabsze i mniejsze.

Dodam od siebie, że pewnie rozmnażanie dalej jest klasyczne (tzn. samiec+samica), a różnica polega na zmianie proporcji płci. Jeśli ktoś ma inny pomysł, to proszę niech się podzieli ;)
Awatar użytkownika
donnie darko

Wróć do Rekiny