Bielik a orzeł.

Bielik a orzeł.

Postautor: Everett » 16 maja 2013, 11:24

Zawsze zastanawiałam się, czym różni się bielik od orła.
W artykule http://dinoanimals.pl/zwierzeta/orzel-k ... k-a-orzel/ jest sporo cech obu tych ptaków opisanych.
Widzę odmienna klasyfikację, ale jestem ciekawa dlaczego te ptaki są klasyfikowane do rożnych rodzin?
Czym się różnią? Amerykanie nazywają bielika Eagle.
To dlaczego my mamy odmienną klasyfikację?
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Re: Bielik a orzeł.

Postautor: Magoos » 16 maja 2013, 12:09

Ja również się nad tym zastanawiam.
Kwestia upierzenia nóg orłów i jego braku u bielików to jeden z elementów występujących różnic.
Pytanie tylko co jeszcze?
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: donnie darko » 16 maja 2013, 21:34

Tak jak napisał powyżej kolega Magoos - zasadniczą różnicą jest to, że bieliki mają nieopierzony skok. Kolejną charakterystyczną cechą bielików jest ich biały, krótki ogon, po którym dość szybko możemy je odróżnić od orłów, które mają ciemny ogon ;)
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Magoos » 16 maja 2013, 23:47

Koleżanka :) Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie tu na tym forum można ustawić płeć ;)
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: donnie darko » 17 maja 2013, 0:32

Najmocniej przepraszam, w okienku, w którym pisze się posta, avatar jest niewidoczny i opierałem się tylko na nick'u ;). Szkoda, że opcja ustawiania płci jest niedostępna.
Wracając do głównego tematu, to bielik jest na pewno większym ptakiem od orła. Dokładne różnice, które spowodowały odmienną taksonomię najlepiej byłoby sprawdzić w kluczu do oznaczania gatunków.
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Magoos » 17 maja 2013, 0:36

Usiłowałam zgłębić ten temat i powoli dochodzę do wniosku, że ta polska klasyfikacja jest chyba nieco sztuczna.
Amerykanie mają White-tailed Eagle (bielik zwyczajny) oraz Golden Eagle (orzeł przedni) i nie dokonują tego typu podziałów.
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: Magoos » 17 maja 2013, 0:39

[quote="donnie darko"]Najmocniej przepraszam, w okienku, w którym pisze się posta, avatar jest niewidoczny i opierałem się tylko na nick'u ;). Szkoda, że opcja ustawiania płci jest niedostępna.

Napisałam do administratora, aby udostępnił taką opcję :)
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: donnie darko » 17 maja 2013, 10:07

Magoos pisze:Usiłowałam zgłębić ten temat i powoli dochodzę do wniosku, że ta polska klasyfikacja jest chyba nieco sztuczna.
Amerykanie mają White-tailed Eagle (bielik zwyczajny) oraz Golden Eagle (orzeł przedni) i nie dokonują tego typu podziałów.

Tylko tyle, że systematyka jest taka sama na całym świecie, tzn. nie ma polskiej klasyfikacji, amerykańskiej klasyfikacji, japońskiej klasyfikacji. Różnica jest w nazewnictwie potocznym, które jest wszędzie dowolne i gdybyśmy przyjrzeli się innym przykładom, na pewno znaleźlibyśmy podobne przypadki.
Napisałam do administratora, aby udostępnił taką opcję :)

Świetnie! Przydałaby się w przyszłości jeszcze opcja "nowe posty" ;)
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Magoos » 17 maja 2013, 12:33

donnie darko pisze:
Tylko tyle, że systematyka jest taka sama na całym świecie, tzn. nie ma polskiej klasyfikacji, amerykańskiej klasyfikacji, japońskiej klasyfikacji. Różnica jest w nazewnictwie potocznym, które jest wszędzie dowolne i gdybyśmy przyjrzeli się innym przykładom, na pewno znaleźlibyśmy podobne przypadki.

Z tą klasyfikacją to niby oczywista sprawa, a nie pomyślałam o tym w ten sposób. Dzięki donnie darko.
Pozdrawiam
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Wróć do Drapieżne