Przedziwna welwiczja!

Przedziwna welwiczja!

Postautor: cloudatlas » 26 maja 2013, 13:11

Nauka o nagonasiennych w liceum nie należała może do najciekawszych, jednak zapamiętałem dzięki niej pewien przedziwny organizm. Jest to welwiczja przedziwna, endemiczny gatunek rośliny, która zasiedla bardzo wąski obszar. Jest to wybrzeże Oceanu Atlantyckiego na terytorium Namibii i Angoli. Bardzo trudno jest opisać wygląd tej rośliny. Jeżeli mieszkacie w Poznaniu, to zajrzyjcie do Ogrodu Botanicznego na Dąbrowskiego, bo mają tam jeden okaz, który nawet zakwitł. :) Welwiczja jest rośliną, która posiada tylko dwa wstęgowate liście rosnące przez całe życie, a roślina ta może dożyć aż 100 lat. Pień ma dość sporą średnicę, bo aż 120 cm, ale wystaje na powierzchnię na wysokości ok. 50 cm, reszta jest ukryta pod ziemią. Jest idealnie przystosowana do życia na pustyni, bez stałego dostępu do wody. Dla przykładu jej liście potrafią pobierać wodę z mgły. Czy widzieliście kiedykolwiek, tak dziwny organizm?

Obrazek
Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi
cloudatlas

Re: Przedziwna welwiczja!

Postautor: donnie darko » 27 maja 2013, 20:04

Również bardzo dobrze pamiętam tę roślinę z czasów szkolnych. Pewnie dzięki nauczycielkom, które zawsze zwracały szczególną uwagę na tego osobliwego przedstawiciela nagonasiennych lub po prostu ze względu na to, że nie da się przejść obojętnie obok tak oryginalnej rośliny.
Nie mam pod ręką nic co może przebić welwiczję, ale wrzucę zdjęcia wiktorii (Victoria cruziana). Ta wodna roślina dzięki swojej budowie jest w stanie utrzymać ogromny ciężar. W 1999 roku w krakowskim ogrodzie botanicznym posadzono na niej siedmioletnią dziewczynkę!
http://tinypic.com/r/fci2s6/5
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: cloudatlas » 27 maja 2013, 22:42

He he, niestety nie powaliłeś/aś mnie! Znam tę roślinę też. :D Chyba takie okazy, o ile mnie pamięć nie myli, rosną też w poznańskim Palmiarnium? Piękne rośliny, mógłbym takie mieć w oczku wodnym. ;)
Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi
cloudatlas

Postautor: donnie darko » 28 maja 2013, 16:30

cloudatlas pisze:He he, niestety nie powaliłeś/aś mnie! Znam tę roślinę też. :D Chyba takie okazy, o ile mnie pamięć nie myli, rosną też w poznańskim Palmiarnium? Piękne rośliny, mógłbym takie mieć w oczku wodnym. ;)

Zmusiłeś mnie do przeszukania moich ciekawostek ;) .
Co powiesz na wędrującą palmę (Soctratea exorrhiza)? Roślina ta podobno potrafi "chodzić". Zabiera swoje korzenie (chyba przybyszowe) i przesuwa całą siebie w tempie około 1 metra/rok. Powodem tych "spacerów" może być chęć zdobycia większej ilości światła słonecznego ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Art » 29 maja 2013, 12:24

donnie darko pisze:Co powiesz na wędrującą palmę (Soctratea exorrhiza)? Roślina ta podobno potrafi "chodzić". Zabiera swoje korzenie (chyba przybyszowe) i przesuwa całą siebie w tempie około 1 metra/rok. Powodem tych "spacerów" może być chęć zdobycia większej ilości światła słonecznego ;)

Kiedy opisałeś tę "chodzącą" roślinę, przypomniała mi się książka Briana Aldissa pt. "Cieplarnia". Akcja książki przenosi czytelnika do czasu, kiedy nasze Słońce (nie Peru ;)) umiera. Ziemia, od chwili, kiedy przestała się obracać, podzieliła się na dwie strefy. Po jednej stronie twa wieczna noc, druga zaś, skazana na bezczasowy, skwarny dzień, zamieniła się w tytułową cieplarnię. Rozwijające się w szalonym pędzie rośliny mutując i ewoluując wyparły zwierzęta i owady, pochłaniając każdy wolny skrawek ziemi. Walcząc o przetrwanie wykształciły mechanizmy łudząco podobne do zwierzęcych instynktów. Nieliczne z nich poprzestają na czerpaniu energii z wody i słońca, przeważająca część żeruje na innych gatunkach. To klasyka wczesnych lat SF, więc miłośnicy zapewne ją znają. Kto zaś chciałby poczytać o potencjalnej ewolucji roślin, polecam.
Artur
Awatar użytkownika
Art

Postautor: donnie darko » 29 maja 2013, 18:40

Art pisze:Kiedy opisałeś tę "chodzącą" roślinę, przypomniała mi się książka Briana Aldissa pt. "Cieplarnia". Akcja książki przenosi czytelnika do czasu, kiedy nasze Słońce (nie Peru ;)) umiera. Ziemia, od chwili, kiedy przestała się obracać, podzieliła się na dwie strefy. Po jednej stronie twa wieczna noc, druga zaś, skazana na bezczasowy, skwarny dzień, zamieniła się w tytułową cieplarnię. Rozwijające się w szalonym pędzie rośliny mutując i ewoluując wyparły zwierzęta i owady, pochłaniając każdy wolny skrawek ziemi. Walcząc o przetrwanie wykształciły mechanizmy łudząco podobne do zwierzęcych instynktów. Nieliczne z nich poprzestają na czerpaniu energii z wody i słońca, przeważająca część żeruje na innych gatunkach. To klasyka wczesnych lat SF, więc miłośnicy zapewne ją znają. Kto zaś chciałby poczytać o potencjalnej ewolucji roślin, polecam.

Bardzo lubię książki i filmy science fiction, ale o "Cieplarni" nie słyszałem. Dopiszę sobie ją na swoją listę!
Czytałem kilka książek Phillipa Dick'a i wszystkie 4 części "Odysei kosmicznej" Arthura C. Clarke'a. Świetny był pomysł z zamianą jednej z naszych planet Układu Słonecznego (nie zdradzę jakiej) na drugie Słońce. Ciekawe jak wtedy rozwinęłyby się rośliny i zwierzęta.

Aby nie odbiegać od tematu przypomnę o jeszcze jednej wspaniałej roślinie, o której zapewne każdy słyszał. To Raflezja Arnolda. Posiada ona największy kwiat na świecie (średnica nawet do 1 m , a waga około 10 kg). Znana jest też z tego, że okropnie śmierdzi (jest to przystosowanie do zwabiania zapylających owadów).
Obrazek
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Hyonuku » 01 paź 2013, 1:32

Wow- wielkie wow !
Awatar użytkownika
Hyonuku

Wróć do Pozostałe