Dziwne, ciekawe zachowania zwierząt

Tematy niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi typami.

Dziwne, ciekawe zachowania zwierząt

Postautor: donnie darko » 28 maja 2013, 17:55

Proponuję aby w tym temacie wymieniać niestandardowe zachowania zwierząt (zarówna tych nam bliskich jak i egzotycznych). Najlepiej od numerków-wtedy będzie wiadomo, który post ma nowy pomysł.
Jeśli ktoś będzie wiedział albo podejrzewał przyczynę danego zachowania, niech postara się wyjaśnić. Jeśli nie będzie wiedział, to może ktoś z forum będzie posiadał wiedzę na ten temat i się z nami podzieli ;)

1. Kukułka-podrzucanie jaj do gniazd innych ptaków. Dzięki temu energię, którą musiałaby przeznaczyć na wychowanie potomstwa, może spożytkować na na przykład poszukiwania pożywienia lub częstszy rozród.
Awatar użytkownika
donnie darko

Re: Dziwne, ciekawe zachowania zwierząt

Postautor: lilith » 28 maja 2013, 19:10

1 . Szopy
Ja mam jedno nad czym kiedyś się zastanawiałam, nie wiem czy jest to zachowanie wyuczone czy instynktowne dla tego z ciekawości się spytam was :)
Na pewno każdy z was zna zwierzątka takie jak szopy często mówi się o nich szopy pracze i właśnie o to mi chodzi. Gdy byłam dzieckiem widziałam w zoo szopa który ,,prał " zabawkę znaczy moczył ją w pojemniku z wodą do picia i tarł o ściany co przypominało robienie prania :D Czy wiecie czemu służy takie zachowanie i skąd się bierze ?
lilith

Postautor: Momo » 28 maja 2013, 21:09

2. Mi się podoba zachowanie nosorożca i bąkojada. Bąkojad żyje sobie na nosorożcu i zjada pasożyty żyjące na nim, pomagając mu w ten sposób. Dzięki temu nosorożec nie ma problemu z pasożytami na ciele, a bąkojad ma pożywienie. Ponadto bąkojad ostrzega nosorożca przed niebezpieczeństwem ponieważ, gdy wyczuwa zagrożenie odlatuje.
Jest to zależność nieantagonistyczna, pro kooperacja. Zwierzęta współpracują ze sobą choć nie są od siebie uzależnione, myślę że jest to bardzo fajna zależność.
Momo

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 10:11

3. Znalazłam na pewnej stronie bardzo interesujący fragment : ,,Wśród mrówek znajdują się narkomanki, a dostarczycielami oszałamiających substancji są niektóre chrząszcze. Larwy chrząszczy z rodziny kusakowatych mieszkają mrowiskach. By uniknąć ataku gospodarzy, wydzielają w postaci kropelek substancje o działaniu narkotyzującym. Mrówka, która spróbuje "zakazanego owocu", zapomina o obowiązkach wobec własnej społeczności. Zajmuje się za to larwą chrząszcza, którą karmi, czyści i chroni."
Link do strony : http://ezoter.pl/artykul,1393,Ludzkie-zachowania-zwierz%C4%85t,3.aspx
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: lilith » 29 maja 2013, 10:29

4. Słyszałam kiedyś na biologii (dawno temu więc nie wiem czy dobrze zapamiętałam w razie czego proszę mnie poprawiać ), że chyba nornice lub zwierzątka podobne przejawiają bardzo dziwne zachowanie. Otóż gdy jest ich zbyt wiele w stadzie, zwierzęta te wpadają w panikę, zaczynają biec przed siebie i tak w tym owczym pędzie całym stadem najczęściej wpadają do rzek. Jest to dość nietypowy sposób na zmniejszanie liczby osobników w stadzie.
lilith

Postautor: Michał » 29 maja 2013, 12:50

lilith pisze:4. Słyszałam kiedyś na biologii (dawno temu więc nie wiem czy dobrze zapamiętałam w razie czego proszę mnie poprawiać ), że chyba nornice lub zwierzątka podobne przejawiają bardzo dziwne zachowanie. Otóż gdy jest ich zbyt wiele w stadzie, zwierzęta te wpadają w panikę, zaczynają biec przed siebie i tak w tym owczym pędzie całym stadem najczęściej wpadają do rzek. Jest to dość nietypowy sposób na zmniejszanie liczby osobników w stadzie.

Takie zachowania występują nie tylko u nornic. Zauważ, że owczy pęd występuje również wśród ludzi.Zgodnie z twierdzeniem, że przecież miliony much nie mogą się mylić, występuje u ludzi także ten sam odruch stadny i pędzą przed siebie, czy to w trakcie ucieczki, najczęściej w tym samym kierunku, czy też robiąc te same głupie rzeczy - np. lokowanie pieniędzy w Amber Gold.
Michał
Awatar użytkownika
Michał

Wróć do Ogólnie