Ludzie a ewolucja

Tematy niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi typami.

Ludzie a ewolucja

Postautor: lilith » 26 maja 2013, 20:53

Może nie powinnam zakładać takiego działu tutaj, nie wiem czy pasuje ale zaryzykuję. Otóż bardzo ciekawe jest to że Ewolucja nie wyparła z nas wszystkiego. Jak każdy wie człowiek kilka set lat temu był bliższy małpie która kierowała się instynktami, od zwierząt odróżniało nas nie wiele gównie zręczność i bardziej rozwinięta półkula no i fizjologia. Chodzi mi o to że mamy po sobie pozostałości po ewolucji tak zwane organy szczątkowe, a także niektóre reakcje naszego organizmu przykładem może być gęsia skórka. Podobną reakcje widzimy u zwierząt, powstaje ona w wyniku zagrożenia więc i strachu a także zimna. W ten sposób zwierze stroszy futerko (które kiedyś posiadał także człowiek ) w celu odstraszenie przeciwnika (zwiększając objętość swojego ciała ) bądź wytworzenia izolacyjnej warstwy ogrzanego powietrza w celu ogrzania się. Jak wiadomo większość owłosienia z naszego ciała zanikła ale mimo wszystko reakcje pozostały te same. Nie jest to jedyny przykład, czekam z ciekawościom na wasze odpowiedzi.
lilith

Re: Ludzie a ewolucja

Postautor: Momo » 26 maja 2013, 21:14

Myślę że kość ogonowa była by tu dobrym przykładem choć spełnia ona nadal pewne funkcję głównie związane z mięśniami i posiadamy ogon w którymś tygodniu ciąży (oczywiście chodzi mi o płód ) to mimo to jest uznawana przez wiele osób za własnie taki organ szczątkowy
Momo

Postautor: lilith » 26 maja 2013, 21:28

Racja, bardzo często mówi się także o wyrostku robaczkowym, dziś nie pełni on zbyt wielu funkcji i często wręcz przeszkadza chodzi mi głównie o zapalenie wyrostka. Kiedyś gruczoł ten prawdopodobnie wytwarzał celulozę która była często obecna w diecie naszych przodków (głównie w pokarmach roślinnych). Dziś już jednak nasza dieta różni się od tamtej więc wyrostek nie jest już aż tak bardzo istotny, mimo to nadal go posiadamy.
lilith

Postautor: Momo » 26 maja 2013, 21:45

No masz racje, myślę że wytwarzanie feromonów to też jakaś oznaka naszych pradziadów :p podobno u człowieka występuje narząd Jacobsona (w jamie nosowej) który odbiera je i przekazuje informacje dalej do mózgu. Ale podobno zdania na ten temat są bardzo podzielone więc nie wiem ile w tym prawdy. Ale na pewno jest to dobry motyw na robienie pieniędzy nie raz spotykałam się z perfumami zawierającymi feromony. Ciekawi mnie ile w tym prawdy :D
Momo

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 10:23

Przykładem może być także odruch chwytny stopy u niemowląt. Nie mam dziecka więc nie widziałam tego na własne oczy ale podobno gdy położy się palec wzdłuż palców maluch, chwyci ją, podobno nawet postawa siedząca jest podobna do pozycji szympansa. Ponoć jest to pozostałość po tym jak maluchy chwytały się futra matki kiedy były przenoszone. Dziś już nasze matki nie mają futer (na szczęście ) :D ale zachowanie szczątkowe występuje nadal do pewnego miesiąca życia dziecka.
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: donnie darko » 29 maja 2013, 19:17

lilith pisze:Racja, bardzo często mówi się także o wyrostku robaczkowym, dziś nie pełni on zbyt wielu funkcji i często wręcz przeszkadza chodzi mi głównie o zapalenie wyrostka. Kiedyś gruczoł ten prawdopodobnie wytwarzał celulozę która była często obecna w diecie naszych przodków (głównie w pokarmach roślinnych). Dziś już jednak nasza dieta różni się od tamtej więc wyrostek nie jest już aż tak bardzo istotny, mimo to nadal go posiadamy.

Po 1 to pełni istotną funkcję. Znajdują się w nim skupiska tkanki limfatycznej, tzw. grudki chłonne, które biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Dzięki temu przez niektórych jest nazywany migdałkiem jelitowym.
Po 2 co masz na myśli pisząc "wytwarzał celulozę"? Po co miałby wytwarzać celulozę, która jest wszechobecna w środowisku. Może chodziło ci o enzym celulazę, który rozkłada celulozę (bo jak wiadomo, człowiek nie potrafi trawić celulozy). Tyle, że o ile mi wiadomo, to człowiek nie ma nigdzie takiego enzymu.
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 22:02

Masz racje pomyliłam się miało być ze rozkładał celulozę . Człowiek żywił się często roślinami, korzonkami itp. a temat jest o zmianach organizmu skoro wyrostek jest pozostałością to znaczy, że nasz organizm różnił się od obecnego . Wyrostek jest potrzebny ale przestał pełnić swoją główną funkcję. Jak wiadomo w naszym ciele mamy dużo gruczołów limfatycznych więc można powiedzieć że nie jest on niezastąpiony, da się bez niego żyć, trzeba tylko przestrzegać określoną dietę. Poza tym grudki chłonne występują w migdałkach, przewodzie pokarmowym, w jelicie biodrowym i jelicie grubym, śledzionie itp. ale głównie w błonie śluzowej jelit
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: Amy000 » 30 maja 2013, 17:11

[quote="Amy000" przewodzie pokarmowym, w jelicie biodrowym i jelicie grubym, śledzionie itp. ale głównie w błonie śluzowej jelit[/quote]

Boże wpisałam w jelicie biodrowym T_T tak to jest jak się pisze i usuwa oczywiście powinno być bez tego ,,jelita biodrowego " chyba powinnam przestać pisać posty w tak późnych porach bo tworzę nowe słowa xD
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: donnie darko » 31 maja 2013, 17:27

Dobrym przykładem mogą być zęby mądrości (potocznie nazywane ósemkami). Te trzecie zęby trzonowe wyrzynają się dosyć późno (z reguły między 17-25 rokiem życia, chociaż niektórym nigdy nie będzie dane ich mieć) i bardzo często narażają człowieka na niepotrzebny ból i komplikacje (nie wyrzynają się całkowicie, wyrzynają się pod złym kątem, łatwiej ulegają próchnicy). Kiedyś ułatwiały naszym przodkom spożywanie pokarmów, teraz jednak, ze względu na przetworzone, obrobione, zmodyfikowane pożywienie nie pełnią już istotnej funkcji.
Awatar użytkownika
donnie darko

Wróć do Ogólnie