Dokarmianie ptaków

Tematy niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi typami.

Dokarmianie ptaków

Postautor: skrzekot » 22 maja 2013, 7:53

Istnieje dyskusja w środowisku ekologów przyrodników czy należny dokarmiać ptaki zimą jedni twierdzą że jest to konieczność ponieważ dzięki temu mogą przetrwać trudny dla nich czas Ci bardziej radykalni uważają natomiast że przez dokarmianie popieramy osobniki słabsze, które w ramach naturalnej selekcji powinny zginąć aby do rozrodu przystępowały tylko najzdrowsze i najsilniejsze osobniki. Co wy myślicie na ten temat drodzy forumowicze?
skrzekot

Re: Dokarmianie ptaków

Postautor: żbik » 22 maja 2013, 12:15

Jestem absolutnym przeciwnikiem dokarmiania ptaków!
Po pierwsze zatraca to ich naturalny instynkt. Ptaki przyzwyczają się do ludzi, często rezygnują z wędrówki na południe, a przerwanie dokarmiania doprowadza do jeszcze większych problemów.
Po drugie przebywanie dużej ilości ptaków (tego samego gatunku lub różnych gatunków) w tym samym miejscu zwiększa szansę na rozprzestrzenianie się groźnych chorób i pasożytów.
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: bonasuss » 22 maja 2013, 13:24

Ja uważam że dokarmianie ptaków jest słuszne tylko z humanitarnego punktu widzenia, co do reszty to zgadzam się z przedmówcą już większość kaczek nie odlatuje na zimowiska na południe, zdarzają się też coraz częściej bociany które z rożnych względów nie odbywają swojej podróży. Wszystko to nie wpływa korzystnie na populacje ptaków w naszym kraju.
bonasuss

Postautor: hajstra » 24 maja 2013, 16:48

Bez wątpienia dokarmiając ptaki przyczyniamy się do tego że nie odlatują na swoje zimowiska na południe Europy. Trudno jednak przejść obojętnie od stada kaczek które tylko czeka na to aby dać im coś do zjedzenia.
hajstra

Postautor: Amy000 » 26 maja 2013, 2:17

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam ale macie racje faktycznie ptaki zatracają przez to swój instynkt i stają się mniej samodzielne, ale chyba mam za dobre serce i zawsze staram się pilnować by mój domek dla ptaszków był w zimę zaopatrzony w jakiś chleb. Chyba będę musiała to zmienić.
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: bonasuss » 26 maja 2013, 13:55

Amy 0 0 0 z samych względów humanitarnych nie powinnaś przestawać dokarmiać ptaków zimą to trudny dla nich czas a i tak dużą przestrzeń gdzie mogły by znaleźć coś do jedzenia zabraliśmy im pod budowę miast. Należy zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół, aby wiosną odwdzięczyły się nam pięknym śpiewem pod naszymi oknami.
bonasuss

Postautor: Amy000 » 29 maja 2013, 9:13

No tak skoro my niszczymy ich siedliska i tak jak mówisz zabieramy im miejsce w którym mogły by znaleźć pożywienie to powinniśmy dać coś że tak powiem w zamian :p nie mogła bym tak obojętnie siedzieć wiedząc,że ptaki na dworze głodują :(
Awatar użytkownika
Amy000

Postautor: donnie darko » 29 maja 2013, 16:33

Ja również mam w zwyczaju zimą dokarmiać ptaki, głównie sikorki. Przywiązuję plaster słoniny (około 10 cmx10 cm) do długiego sznurka i potem zawieszam go na balkonie. Sznur zwisa około 2 m w dół i słoninka zatrzymuje się idealnie na wysokości okna w salonie. Sikorki przylatują sobie na jedzonko, a ja mogę je spokojnie obserwować z dość bliskiej odległości :D. Sprawia mi to radość, a sikorki na wiosnę odwdzięczają się pięknym śpiewem i likwidacją uciążliwych owadów.
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: sweetheart79 » 05 wrz 2013, 7:03

Chlebem nie wolno karmić ptaków!
Chleb zawiera sól i drożdże. To nie jest naturalny pokarm dla ptaków!

Ziarna, owoce, słonina smalec, warzywa gotowane.
Wszystko bez soli, nie spleśniałe.
sweetheart79

Postautor: Art » 05 wrz 2013, 11:23

sweetheart79 pisze:Chlebem nie wolno karmić ptaków!
Chleb zawiera sól i drożdże. To nie jest naturalny pokarm dla ptaków!

Ziarna, owoce, słonina smalec, warzywa gotowane.
Wszystko bez soli, nie spleśniałe.

No właśnie, a dość powszechne jest niestety dokarmianie chlebem.
Często to widać w parkach, czy nad morzem, kiedy ludzie karmią kaczki czy łabędzie chlebem.
Artur
Awatar użytkownika
Art

Wróć do Ogólnie