Co myślicie o myśliwych?

Tematy niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi typami.

Co myślicie o myśliwych?

Postautor: hajstra » 17 maja 2013, 18:20

Zastanawiam się co ludzie sądzą na temat myśliwych w Polsce, osobiście znam dość dobrze temat i uważam że są to ludzie z pasją znający bardzo dobrze przyrodę i reguły jakie nią kierują. Pragnę zauważyć że łowiectwo to nie tylko strzelanie do zwierząt ale również ich ochrona zdejmowanie wnyków zastawionych przez kłusowników, dokarmianie zimą, zakładanie poletek zgryzowych dla zwierzyny.
hajstra

Re: Co myślicie o myśliwych?

Postautor: Magoos » 17 maja 2013, 18:40

Kiedyś był taki program o zwierzętach, zdaje się, że nazywał się Zwierzyniec. Występował w nim Michał Sumiński.
Wspaniale opowiadał o zwierzętach. Kiedy po latach dowiedziałem się, że jest zapalonym myśliwym, byłam zaskoczona.
Nie potrafiłam zrozumieć, jak to można pogodzić?
Z jednej strony kochać zwierzaki, a z drugiej do nich strzelać?
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: hajstra » 17 maja 2013, 18:47

jest nawet taki żart o młody myśliwym, który zdając egzamin zostaje zapytany 'dlaczego chcesz zostać myśliwym' odp. 'bo kocham zwierzęta' a któryś z egzaminatorów na to 'i chcesz je zabijać' chłopaka zjadł stres nic nie odp i miał już po egzaminie.
Droga Magoos muszę Ci powiedzieć że można być myśliwym i nie trzeba wcale polować a można się w bardzo dużym stopniu przyczynić do ochrony zwierząt.
hajstra

Postautor: Magoos » 17 maja 2013, 19:27

Jak można być myśliwym i nie polować )?
W pewnym stopniu rozumiem, że można polować na lisy (jest ich zbyt wiele i roznoszą wściekliznę), ale do innych bezbronnych zwierząt?
Widziałam na youtube całą grupę myśliwych strzelających do lwa, jak do tarczy.
Dobrze tylko, że nie mieli karabinu maszynowego...
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: skrzekot » 17 maja 2013, 19:43

Widzisz swoją wiedzę opierasz na filmikach z YouTube a to nie jest prawda przynajmniej nie do końca. Można być myśliwym i nie polować jest wiele takich osób działania w jakie się angażują to m. in. dokarmianie zwierząt zimą, budowa schronień dla ptaków, zakładanie remiz śródpolnych dla zwierząt, budowa oczek wodnych dla płazów,aby stworzyć im miejsce do rozrodu, stosy kamieni dla węży - schronienie, hodowla zajęcy i kuropatw aby zasilać dziko żyjące populacje odszkodowania za dla rolników za szkody spowodowane przez zwierzęta to wszystko dzieło myśliwych, media jednak kreują wizerunek myśliwego z flintą który strzela do wszystkie co się rusza.
Istnieje wiele przepisów kodeks etyki łowieckiej np do bażanta wolno strzelać tylko w powietrzu w ten sposób ma szanse uciec przed myśliwymi, nie wolno zabijać kur bażanta tylko samce.
skrzekot

Postautor: Peter » 17 maja 2013, 20:04

Ja mam chyba podobne spojrzenia jak Magda (Magoos).
Nie bardzo wierzę w tę troskę o zwierzęta w wykonaniu myśliwych.
Z jednej strony strzelają do bezbronnych zwierząt, a z drugiej dbają o populację?
To się zwyczajnie wyklucza.
Wydaje się, że dokarmianie zwierząt i usuwanie wnyków to zajęcie dla leśniczych.
Peter
Awatar użytkownika
Peter

Postautor: Everett » 17 maja 2013, 20:20

skrzekot pisze:[...]
Istnieje wiele przepisów kodeks etyki łowieckiej np do bażanta wolno strzelać tylko w powietrzu w ten sposób ma szanse uciec przed myśliwymi, nie wolno zabijać kur bażanta tylko samce.

To jest naprawdę interesujące. Ja szczerze mówiąc mam podobny do stereotypowego obraz myśliwego - właśnie strzelającego do wszystkiego co się porusza.
Chyba jednak spojrzę na to zagadnienie nieco inaczej i przyznam, że pod Twoim wpływem.
Everett
Awatar użytkownika
Everett

Postautor: skrzekot » 18 maja 2013, 9:41

W kodeksie etycznym myśliwych jest o wiele więcej takich przepisów.
Głównie chodzi o to żeby dać szanse zwierzakowi, zrównoważyć jakoś siły przykład zając bardzo szybko biega i strzelać do niego można tylko w biegu nigdy gdy stoi. W Polsce nie wolno używać celowników z noktowizorami oraz laserowych które ułatwiają polowanie. Myśle że takie stereotypowe poglądy na temat myśliwych wynikają z braku wiedzy oraz wizerunku kreowanego przez media.
skrzekot

Postautor: żbik » 18 maja 2013, 14:08

Mam nadzieję, że mnie nie zjecie za to, co napiszę.
Jak widzę myśliwych z bronią przechodzących, wychodzących z lasu, albo w samym lesie, to nóż w kieszeni mi się otwiera. To co oni robią jest straszne! Biedne zwierzęta-zabijać je dla zabawy i trofeum :( . A w zimie, to już w ogóle... Na śniegu widać pełno krwi w miejscach, w których ładują zwierzynę do swoich aut.......
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: skrzekot » 18 maja 2013, 15:40

Nikt nie ma zamiaru cie jeść żyjemy w wolnym kraju i każdy może wyrazić swoje poglądy. Dla Ciebie polowanie to bezduszne zabijanie zwierząt ja uważam ze jest to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego państwa, dzięki temu ze myśliwi regulują populacje zwierząt rolnicy mogą spać w spokoju nie obawiając się o swoje plony a w przypadku szkody dostają odszkodowania. Leśnicy też mogą spać spokojnie ponieważ mają w lesie tylko tyle zwierząt że szkody są jeszcze w miarę znośne itd. Istnieje potrzeba regulacji ilości zwierząt, która wzięła się stąd że zajmujemy powierzchnie pierwotnie należące do tych zwierząt budujemy miasta wycinamy lasy pod uprawę. Jeśli nie będzie osób odpowiedzialnych za regulacje stanu zwierzyny to gwarantujemy sobie powrót do średniowiecza gdzie wszystkimi dostępnymi metodami zabijano zwierzęta przykładem jest wilk którego truto, rozkopywano nory i wybierano szczenięta, polowano a lepiej powiedzieć kłusowano na niego bez okresów ochronnych tzn zabijano również samice w ciąży.
skrzekot

Następna

Wróć do Ogólnie