Strona 1 z 1

Uzależnione storczyki

Post: 20 maja 2013, 15:24
autor: donnie darko
Pewnie nie każdy z Was wie, że storczyki w swoim cyklu życiowym wymagają obecności grzybów. I to na najwcześniejszym etapie! Nasiono po prostu nie wykiełkuje bez specyficznego grzyba.
Wiele storczyków to tzw. "oszukańcze storczyki" ponieważ stosują "oszukańczą mikoryzę". Są one w mikoryzie grzybem, który także tworzy mikoryzę z inną, znajdującą się w pobliżu rośliną. Grzyb "przesyła" storczykowi związki organiczne, które wytworzyła roślina, a sam storczyk nie musi nawet przeprowadzać procesu fotosyntezy. Wszystko ma za darmo-taki pasożyt ;)

Re: Uzależnione storczyki

Post: 22 maja 2013, 13:47
autor: bonasuss
Z tego co się orientuje to większość roślin zielnych, drzew leśnych i owocowych oraz roślin uprawnych tworzy mikoryzy z grzybami dzięki czemu grzyby mogą żyć a drzewa mają większe możliwości pobierania pokarmu (większa powierzchnia). w sklepach można nawet kupić specjalne żele do mikoryzacji sadzonek.

Re: Uzależnione storczyki

Post: 24 maja 2013, 16:35
autor: hajstra
Tak drzewa które są w symbiozie z grzybami nie mają korzeni włośnikowych ich funkcje pełnią korzenie grzybów które mają dużo większy zasięg niż korzenie drzew i mogą z głębszych warstw gleby transportować wodę z solami mineralnymi. Podobno sadzonki które są miko-ryzowane przed wysadzeniem dużo szybciej rosną są zdrowsze i bardziej odporne na choroby od sadzonek nie mikoryzowanych.

Re: Uzależnione storczyki

Post: 27 maja 2013, 20:39
autor: donnie darko
bonasuss pisze:Z tego co się orientuje to większość roślin zielnych, drzew leśnych i owocowych oraz roślin uprawnych tworzy mikoryzy z grzybami dzięki czemu grzyby mogą żyć a drzewa mają większe możliwości pobierania pokarmu (większa powierzchnia). w sklepach można nawet kupić specjalne żele do mikoryzacji sadzonek.

Dokładnie. Ponad 90% roślin tworzy mikoryzę. Wskazując dowolną roślinę można być praktycznie pewnym, że jest ona w mikoryzie z grzybem.
Tak drzewa które są w symbiozie z grzybami nie mają korzeni włośnikowych ich funkcje pełnią korzenie grzybów które mają dużo większy zasięg niż korzenie drzew i mogą z głębszych warstw gleby transportować wodę z solami mineralnymi.

Jest kilka rodzajów mikoryz. Te podstawowe to endomikoryza, ektomikoryza, ektendomikoryza i erikoidalna. W ektomikoryzie jest tak jak piszesz, tzn. korzeń rośliny otoczony jest mufką (strzępki grzybni) i wtedy włośniki mogą zaniknąć. Z kolei endomikoryza polega na tym, że strzępki grzyba bezpośrednio wnikają do komórek roślinnych i nie jest tworzona mufka, więc włośniki nie zanikają.

Re: Uzależnione storczyki

Post: 01 kwie 2015, 8:52
autor: Barwina
A to ci dopiero :) Wiedziałam, że storczyki potrzebują grzybów do wykiełkowania, ale miałam pojęcia, że jest to taki "łańcuszek". Dobrze jest uczyć się przez całe życie :D