Największe dinozaury.

Re: Największe dinozaury.

Postautor: Shahen » 15 paź 2013, 18:43

Argentynozaur miał długi tułów być może nawet najdłuższy dla porównania jego 2 kręg grzbietowy miał ponad 40 cm, gdzie ten sam kręg u pertazaura mierzył zaledwie 31 cm. Z tak długim tułowiem nie wydaje mi się, żeby szyja była aż tak krótka, tym bardziej, że w zasadzie nie znam żadnego dużego tytanozaura o jakiejś wyjątkowo krótkiej szyji, argentynozaur prawdopodobnie miał blisko do alamozaura a ten miał długą szyję, wydaje mi się, że długość 30 m jest jak najbardziej rozsądna dla argentynozaura tak jak zaproponował Carpenter, jednak szyja powinna być dłuższa niż na jego rekonstrukcji a ogon krótszy.
Shahen

Postautor: Robert » 15 paź 2013, 18:51

W Atlancie z rekonstrukcją 37-metrowego argentynozaura chyba zatem lekko przesadzili...
Robert
Awatar użytkownika
Robert

Postautor: Shahen » 15 paź 2013, 18:55

Kilka lat temu nie mal wszystkie wielkie dinozaury szacowano na 40 i nawet więcej metrów z czasem po dokładniejszych badaniach i porównaniach te wartości są zaniżane.

Swoje dokładają też media szukające sensacji, pozatym nie jeden tam chce aby jego dinozaur był tym największym itd... w większości książkach nawet dziś pojawiają się takie dane, mimo iż zawodowi paleontolodzy podawają inne dane to amatorzy i poszukiwacze sensacji często kreują takie szacunki i błędne informacje takich przypadków jest naprawdę wiele.

Jak czytam wypowiedzi ludzi którzy twierdzą, że amficelias mierzył 70-80 metrów i ważył 250 czy ileś tam ton to śmiac mi się chce :) To całkiem nienaukowe wywody.
Shahen

Postautor: Pin » 15 paź 2013, 19:14

Ludziom jest przykro, kiedy dinozaury się kurczą :)
Poza tym sensacja jest wtedy, kiedy znajdzie się coś większego niż inni. A tak to co, kolejny dinozaur, kogo to interesuje :)
Trzeba je zatem "powiększać" ;)
______
Pin
Awatar użytkownika
Pin

Postautor: Shahen » 15 paź 2013, 19:18

No niestety :) Co wcale jednak nie oznacza, że największe tytanozaury mierzące około 30 metrów i ważące 50-60 ton nie były imponujące
Shahen

Postautor: Magoos » 15 paź 2013, 20:03

Myślę, że nogi by się nam "lekko" ugięły gdybyśmy zobaczyli je z bliska...
Dla mnie słoń jest już ogromny, a Puertazaur, który miał 18 metrów wysokości i klatkę piersiową o szerokości całego słonia afrykańskiego?
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: Shahen » 15 paź 2013, 20:15

Wiesz, z tym , że puertazaur był ogromny się zgodzę, w zasadzie zasługuje on na tytuł największego dinozaura (bo 2 inni pretendeci więksi są bardzo niepewni) aczkolwiek nie koniecznie osiągał aż 18 m wzrostu, to jest wyjątkowo niepewne pomijając już fakt , że znamy tylko 3% szkieletu puertazaura... jeden kręg szyjny prawdopodobnie 9 ma bardzo ciekawą budowę kręg puertazaura jest wydłużony, z szerokimi wyrostkami kolczystymi oraz z długimi i grubymi żebrami szyjnymi, ale z kolei krótkimi kolcami nerwowymi na jego podstawie można stwierdzić, że żeczywiście szyja prawdopodobnie mogłabyć podnoszona bardzo wysoko w pionie jednak nie jestem przekonany, że aż do 18 metrów, wiem, że w internecie jest bardzo popularna rekonstrukcja Nimy Sassaniego ukazująca puertazaura jako mającego aż 38 metrów 110 ton i właśnie 18 metrów wzrostu, jednak dokładne obliczenia wskazują co innego.

To co mamy z puertazaura można porównać z futalognkozaurem którego obecnie oficjalnie oszacowano na 26 metrów a puertazaur miał kręgi tylko o jakieś 10-15% dłuższe więc osiągał najpewniej około 30 metrów a nie tak jak wskazuje Nima Sassani 38 metrów, przez co też zapewne był niższy, ale tak czy tak prawdopodobnie potrafił sięgnąc kilkunastu metrów wyskości.
Shahen

Postautor: Art » 15 paź 2013, 22:48

Puertazaur rzeczywiście może być największy, pamiętajmy jednak, że w jego przypadku mamy jedynie nieliczne fragmenty, w przypadku futalognkozaura zaś, aż 70% szkieletu (nie ma jedynie ogona).
Artur
Awatar użytkownika
Art

Postautor: Shahen » 15 paź 2013, 22:59

No owszem pewności nigdy nie będzie ale np kręg grzbietowy puertazaura ma aż 168 cm szerokości a ten sam u futalognkozaura tylko 100 cm, co sugeruje, że puertazaur osiągał wyjątkową masę ciała:)
Shahen

Postautor: Art » 15 paź 2013, 23:05

Zawsze zastanawiałem się jak one się poruszały. Chyba to wszystko wyglądało jak na zwolnionym filmie...
Artur
Awatar użytkownika
Art

PoprzedniaNastępna

Wróć do Roślinożerne