Inżynieria genetyczna a dinozaury

Inżynieria genetyczna a dinozaury

Postautor: hajstra » 18 maja 2013, 19:47

W związku z bardzo dynamicznym rozwojem inżynierii genetycznej na świecie zastanawiam się czy gdzieś w skamieniałościach lub kościach wymarłych dinozaurów istnieje na tyle DNA żeby można było takie zwierzaki że się tak wyrażę odtworzyć :mrgreen:
hajstra

Re: Inżynieria genetyczna a dinozaury

Postautor: donnie darko » 18 maja 2013, 19:59

hajstra pisze:W związku z bardzo dynamicznym rozwojem inżynierii genetycznej na świecie zastanawiam się czy gdzieś w skamieniałościach lub kościach wymarłych dinozaurów istnieje na tyle DNA żeby można było takie zwierzaki że się tak wyrażę odtworzyć :mrgreen:

Albo czy jest możliwe powtórzenie procedury dzięki której w Jurassic Park dinozaury zostały odtworzone? Dla tych, którzy nie pamiętają, zapomnieli lub nie obejrzeli: w filmie dinozaury przywrócono do życia dzięki zatopionym komarom w bursztynie. Komary te były oczywiście napojone krwią naszych przyjaciół :D
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: bonasuss » 18 maja 2013, 22:30

Myślę że to było by bardzo interesujące doświadczenie gdyby nagle na ziemi pojawiły się tak wielkie gady o których więcej możemy poczytać na http://dinoanimals.pl/category/dinozaury/
bonasuss

Postautor: Art » 18 maja 2013, 22:57

Na razie czytałem o planach ożywienia mamuta przez naukowców z Japonii i Rosji.
Na Syberii nie tak dawno odnaleziono zamarzniętą małą samicę mamuta włochatego - więcej np. tutaj: Mamut na Syberii
Materiał genetyczny jest na tyle dobrze zachowany, że może zostać zapłodniona komórka jajowa i wszczepiona współczesnej słonicy. W ten sposób planują odtworzenie mamuta włochatego i przywrócenie go do życia na Syberii.
Być może czekają nas również dinozaury. W każdym razie taki park z dinozaurami przyniesie właścicielom i twórcom krocie :)
Artur
Awatar użytkownika
Art

Postautor: skrzekot » 18 maja 2013, 23:02

A co będzie jak to się wymknie z pod kontroli czy scenariusze hollywoodzkich produkcji mogą się sprawdzić czy grozi nam inwazja dinozaurów, czy będziemy mogli się czuć bezpiecznie na ziemi?;)
skrzekot

Postautor: żbik » 19 maja 2013, 1:13

skrzekot pisze:A co będzie jak to się wymknie z pod kontroli czy scenariusze hollywoodzkich produkcji mogą się sprawdzić czy grozi nam inwazja dinozaurów, czy będziemy mogli się czuć bezpiecznie na ziemi?;)

Nie no, nie przesadzajmy, zachowajmy umiar. Takie rzeczy to tylko w Hollywood :D. Prędzej zaleją i zniszczą nas maszyny. To odtwarzanie wymarłych gatunków przypomina mi dyskusję na temat komputerowego wklejania i komputerowej animacji zmarłych aktorów. Czyli w sumie nic dobrego, bo dla mnie to straszne "usztucznianie". Trzeba się pogodzić, że danego gatunku już nie ujrzymy.
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: donnie darko » 19 maja 2013, 14:20

Co do planów związanych z mamutem, to ja bardzo bym chciał ujrzeć go w pełnej krasie, jaka jest jego biologia i przekonać się jak faktycznie zachowuje się w środowisku. Jestem ciekawy czy w ogóle mógłby się się przystosować do dzisiejszego świata. Przecież teraz jest trochę inaczej, tzn. są nowe choroby, pasożyty, inna fauna w jego naturalnym środowisku no i przede wszystkim człowiek.
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: bonasuss » 19 maja 2013, 18:30

No właśnie możliwe że taki mamut widząc co się dzieje na świecie jak się po zmieniało mógłby zejść na zawał serca
bonasuss

Postautor: Magoos » 21 maja 2013, 13:08

bonasuss pisze:No właśnie możliwe że taki mamut widząc co się dzieje na świecie jak się po zmieniało mógłby zejść na zawał serca

Nie wytrzymałby tego tempa :) Poza tym wyposażyliby je zapewne w smartfony i inne systemy monitorowania i zamiast cieszyć się wolnością byłyby wielkimi królikami doświadczalnymi.
Magoos
Awatar użytkownika
Magoos

Postautor: żbik » 22 maja 2013, 10:27

Czyli w sumie potwierdzacie to, co napisałem wcześniej. Co się stało, to się nie odstanie. Gatunki, które wymarły albo zniknęły z danego terytorium zostawmy w spokoju. Pozostawmy wszystko naturze, a jeżeli to człowiek jest winny eliminacji jakiegoś gatunku, to niech ma nauczkę na przyszłość. Weźmy pod uwagę udaną reintrodukcję jakiegoś zwierzęcia. Jestem przekonany, że rozochoci to człowieka, nie będzie miał wtedy żadnych zahamowań i będzie bez skrupułów wyniszczał kolejne gatunki, bo przecież i tak za parę lat naukowcy lub przyrodnicy z powrotem wprowadzą go do środowiska.
Awatar użytkownika
żbik

Następna

Wróć do Wymarłe