22 07 2017


Zwierzęta wymarłe w XXI wieku.

Autor:

|

30 czerwca 2014

|

Edytowany: 23 lutego 2015

|

32 komentarzy

|

Kategoria: Gady / Jaszczurki / Kotowate / Opracowania / Ptaki / Ryby / Ssaki / Wymarłe / Wymieranie / Zwierzęta

Zwierzęta wymarłe w XXI wieku.

Podgatunek koziorożca pirenejskiegoCypra pyrenaica pyrenaica.

W Hiszpanii zwyczajowo nazywany Bucardo, był jednym z czterech podgatunków koziorożca pirenejskiego – zwierzęcia endemicznego dla Półwyspu Iberyjskiego. Najliczniejsza populacja przebywała w Górach Kantabryjskich, południowej Francji i północnych Pirenejach.

Charakterystyka.

Miał krótką sierść, ale zmieniała się ona wraz z porami roku. Latem futro było najkrótsze, zimą dłuższe i grubsze, jedynie włosy okalające szyję rosły przez cały rok. Samców łatwo odróżniano od samic ze względu na umaszczenie, futro i kształt rogów. Samiec dysponował okazałymi, grubymi rogami skierowanymi na zewnątrz i do tyłu, do wewnątrz i na dół, a następnie w górę. Powierzchnia rogów była pełna żłobień, które pojawiały się wraz z wiekiem. Samice miały krótkie, cylindryczne rogi; obie płcie żywiły się natomiast roślinami, głównie trawą oraz ziołami.

Migracje.

Zwierzęta te miały w nawyku lokalne migrowanie – na wiosnę przechodziły w wyższe partie gór, gdzie odbywały się gody i rozród. Młode przychodziły na świat w maju, natomiast zimą wszystkie osobniki przenosiły się z powrotem do dolin niepokrytych śniegiem.

Koziorożec pirenejski (Capra pyrenaica).

Zmniejszanie populacji.

W średniowieczu koziorożce pirenejskie były bardzo liczne w regionie Pirenejów, populacja zaczęła się kurczyć dopiero w wieku XIX i XX, kiedy wzrosła liczba polowań. W drugiej połowie XX wieku niewielka populacja podgatunku przetrwała w Parku Narodowym Ordesa w Pirenejach. Drugą ważną przyczyną wyginięcia była ekspansja zwierząt domowych i dzikich ssaków kopytnych – wiele siedlisk zajmowanych do tej pory wyłącznie przez koziorożce, teraz zajęły również nienasycone owce, kozy, konie i bydło pasące się latem na górskich łąkach. Ekosystem został zaburzony, między zwierzętami dzikimi i hodowlanymi doszło do zjawiska konkurencji. Wprowadzenie dzikich zwierząt kopytnych, takich jak muflony czy daniele mogło przyczynić się natomiast do przenoszenia rozmaitych chorób.

Ostatni osobnik.

Ostatni dziki podgatunek koziorożca pirenejskiego – samica imieniem Celia – zginął 6 stycznia 2000 roku. Choć wiadomo, że na tego akurat osobnika zawaliło się drzewo, przyczyna wymarcia całego podgatunku pozostaje tajemnicą. Niektóre hipotezy głoszą, że nie potrafiły konkurować z innymi gatunkami, przez co nie wystarczyło dla nich żywności, być może często chorowały z powodu bakterii czy wirusów przenoszonych przez nowe gatunki, a dzieła dopełnili kłusownicy.

Próby klonowania.

Naukowcy próbowali go klonować z kilku ostatnich samic w roku 2009. Sklonowany osobnik przeżył tylko 7 minut, po czym zmarł na skutek niewydolności płuc. Nie przeszkadza to jednak uznawać eksperymentu za jeden z najbardziej udanych…

Koziorożec pirenejski (Capra pyrenaica).

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kobry – węże budzące strach
Drop wielki, zwyczajny (Otis tarda)
Kot Cornish rex
Foki – urocze drapieżniki
Płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata)
Leonberger
Hiena – zachłanny drapieżnik
Spaniel kontynentalny – pies renesansu
Lew workowaty (Thylacoleo carnifex)
Nosorożec – pancerny kolos
Kozły śnieżne – rogaci władcy gór
Goryl – największa małpa na Ziemi
Finwal – jeden z największych wielorybów
Widłoróg – najszybsze zwierzę Ameryki
Kot egzotyczny – Garfield?
Jadowite ssaki
Królestwo zwierząt – Ryby
Ibis szkarłatny (Eudocimus ruber)
Pirenejski pies górski
Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 10
Tybetański niedźwiedź błękitny.

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(32) Komentarze

 1. Iza
  1 lipca 2014 at 13:34

  Z jednej strony takie są prawa natury, ale z drugiej szkoda, że te zwierzaki niemal na naszych oczach odchodzą na zawsze …

  • JJ
   21 lipca 2017 at 11:09

   Niech pani wybaczy, ale to nie jest naturalne, w większości tych gatunków. Gdyby nie ludzie i ich żądze, jakże błahe – np., zdobywanie tłuszczu, wiele z nich jeszcze by po tym świecie chodziło. Podobnie sprawa ma się z zasiedlaniem terenów dzikich zwierząt przez pola uprawne – a po co te pola uprawne? Dla zwierząt gospodarskich, na mięso, na mleko, jakżeby inaczej. Doprawdy, dążymy do samozniszczenia.

   • Klon
    21 lipca 2017 at 12:41

    Na szczęście mamy klonowanie 🙂 .

   • Higgs
    21 lipca 2017 at 17:31

    Klonowanie jeszcze nie jest skuteczne. Większość sklonowanych zwierząt umiera lub ciężko choruje.

 2. Alex
  2 lipca 2014 at 08:37

  Genialny artykuł! Po przeczytaniu uświadomiłem sobie, że niestety mój obszerny atlas wszystkich organizmów świata z 1990 jest nieaktualny… 🙁

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   2 lipca 2014 at 12:05

   Polecamy jeszcze Zwierzęta wymarłe w XX wieku a nade wszystko Historię wymierania gatunków (tu można znaleźć gatunki wymarłe między innymi w latach 90-tych XX-wieku, zatem również te, które w Atlasie zapewne jeszcze występują…)

   • Alex
    7 lipca 2014 at 23:20

    Przeczytałem także te artykuły, faktycznie tempo, w jakim znikają z Ziemi gatunki jest zastraszające. A propos, jak Redakcja uważa, czy klonowanie gatunków (nie pojedynczych osobników) jest dzisiaj realne, czy to tylko wymysły „szalonych naukowców”? 🙂

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    8 lipca 2014 at 00:37

    To dość złożona kwestia. W najbliższej przyszłości postaramy się przygotować na ten temat oddzielny artykuł. Dziś aby nie powielać tego, co już w tej materii napisaliśmy odsyłamy do komentarzy pod kilkoma artykułami, gdzie o kwestie klonowania pytali już nasi czytelnicy (kolejność przypadkowa):

    Żurawie

    Orzeł a bielik

    Mamut

    Argentawis

    Moa

    Wilk workowaty

   • Alex
    8 lipca 2014 at 14:03

    Dzięki za te artykuły. Uważam, że wykonujecie naprawdę dobrą robotę. Jeszcze zapytam, mówi się, że nosorożec czarny (gatunek na skraju wymarcia, głównie przez ludzi) jest agresywny bez żadnego powodu. Czy ma to jakiekolwiek pokrycie w rzeczywistości? Wydaje mi się, że to nieudolna próba tłumaczenia się z wytępiania tego zwierzęcia.

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    8 lipca 2014 at 19:28

    Niestety ma – polecamy artykuł: Nosorożec czarny. To agresywne zwierzę wielokrotnie było obserwowane jak atakuje kopce termitów, a nawet pnie drzew. Nosorożec czarny notuje największą śmiertelność pośród ssaków podczas potyczek międzygatunkowych.

   • Alex
    8 lipca 2014 at 22:19

    Tak… mimo wszystko to ludzie, a nie bójki nosorożców są powodem ich wymierania. Zawsze natomiast zastanawiałem się, co zrobić, gdy taki nosorożec usłyszy cię i zacznie kierować się w twą stronę? (mam nadzieję, że nigdy nie doświadczę takiego spotkania…)

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    8 lipca 2014 at 22:56

    Nosorożec ma słaby wzrok, zatem należy w takiej sytuacji odczekać i uskoczyć w ostatniej chwili w bok. Nosorożec popędzi dalej 🙂 Jeśli zawróci, to należy powtórzyć manewr.

   • Alex
    8 lipca 2014 at 23:00

    😀 Ciekawe, kto się pierwszy zmęczy…

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    8 lipca 2014 at 23:06

    Nosorożec – straci zainteresowanie. Człowiek musi jedynie uskakiwać.

   • Alex
    9 lipca 2014 at 07:33

    Faktycznie. 🙂
    Czy może wiadomo ile na świecie zostało tygrysów południowochińskich? W 1990 było ich ponoć kilkaset, jak wygląda sytuacja teraz? Dodam, że to kolejny gatunek (właściwie podgatunek) tępiony przez człowieka.

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    9 lipca 2014 at 10:59

    Ponieważ pytanie dotyczy tygrysa chińskiego (Panthera tigris amoyensis), odpowiedź na nie znajduje się w artykule: Tygrys indochiński, chiński i malajski.

 3. Ann
  27 sierpnia 2014 at 16:38

  Jeśli dobrze zrozumiałam to gołąb liverpoolski nie wyginął obecnie, w 21 wieku, ale wcześniej, lecz dopiero teraz został uznany za wymarłego?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   27 sierpnia 2014 at 17:51

   Zazwyczaj nie ma pewności kiedy zginął ostatni osobnik danego gatunku i tak jest również w tym wypadku. Gołąb liverpoolski wpisany został na listę gatunków wymarłych w 2008 roku, stąd jego miejsce w niniejszym zestawieniu.

 4. Creepu
  3 września 2014 at 16:45

  będzie artykuł o żaglonie?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 września 2014 at 16:50

   Dziś nie mamy takich planów, jest artykuł o żaglicy (jedna z najszybszych ryb świata), żaglon (Alepisaurus ferox) nie wyróżnia się jakoś szczególnie, niemniej będziemy o nim pamiętali, skoro nasi czytelnicy chcieliby na ten temat przeczytać.

 5. Creepu
  3 września 2014 at 20:15

  A jakie rybki macie w planach na ten rok?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 września 2014 at 22:01

   Szczerze mówiąc, nie mieliśmy jakichś bogatych planów związanych z fauną morską. Jeśli jest coś interesującego, czego dotychczas nie opisaliśmy, to prosimy o sugestie. Najlepiej aby to były tematy interesujące dla szerokiego kręgu odbiorców.

 6. Creepu
  4 września 2014 at 13:16

  opiszecie płaszczki? Na razie macie tylko mantę.

 7. Creepu
  4 września 2014 at 16:55

  Czym się różni Ryba Piła (Pristis spp.) od Piłonosa (Pristiophorus spp.)?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   4 września 2014 at 19:32

   Ryby-piły (piłokształtne) są spokrewnione z płaszczkami, podczas gdy piłonosy bardziej z rekinami.
   Od piłokształtnych odróżnia je trójkątny kształt rostrum (ryby piły mają rostrum niemal równej szerokości na całej długości), ponadto mniejsze płetwy piersiowe oraz obecność długich wąsików. Piłonosy są również mniejsze od ryb-pił.

 8. Jacek
  24 stycznia 2015 at 19:48

  Niedługo pewnie do tych gatunków dołączy człowiek rasy białej.

  • Al
   27 czerwca 2016 at 12:59

   Nie wydaje mi się. W końcu, ludzi rządzący finansjerą też zaliczają się do rasy białej…

 9. Gigas Łukaszello/ spinoszaurFan/ Łukaszenka
  11 grudnia 2016 at 17:56

  Jaki piękny był ten perkozem!!!!

 10. Dr. Alan Grant
  11 grudnia 2016 at 17:57

  Jaki piękny był ten perkozek!!!

 11. Grażyna
  23 maja 2017 at 20:34

  Biedne…

 12. Klon
  22 lipca 2017 at 22:09

  Czyli w sumie można by było ale zapewne w dalekiej przyszłości 🙂 .

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl