AfrykaAzjaEuropaGadyWężeWęże jadowiteZwierzęta

Żmije (Viperinae)

Azja: Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa (Daboia russelii)

Przebywa w Indiach, Pakistanie, Chinach południowych oraz na wyspach: Sri Lance, Jawie i Komodo.

Budowa.

Głowa spłaszczona, trójkątna, wyraźnie oddzielona od szyi. Pysk zaokrąglony, nozdrza duże. Wzór i kolor składa się z głębokiej żółci, jasnego brązu i ciemnobrązowych, poprzecznie ułożonych łat występujących na całej długości ciała. Każda łata otoczona jest czarnym pierścieniem, im bliżej środka, tym jaśniejszy odcień. Nad oczami przebiega trójkątnie ułożona biała, żółta lub różowa pręga.

Odżywianie.

Żywi się głównie myszowatymi, ale potrafi zjeść praktycznie wszystko, w tym szczury, wiewiórki, ryjówki, kraby lądowe, skorpiony. Niedojrzałe osobniki, często przejawiające skłonności kanibalistyczne, prowadzą zmierzchowy tryb życia. W tym czasie polują na jaszczurki. Z wiekiem rośnie im apetyt na gryzonie. Głównym powodem „odwiedzania” ludzkich domostw przez tego węża jest właśnie obecność gryzoni.

Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa (Daboia russelii).

Tryb życia

Prowadzi naziemny tryb życia, jest aktywna głównie w nocy, ale podczas chłodnych okresów preferuje funkcjonowanie za dnia. Dorosły osobnik jest powolny i ociężały, ale jeśli poczuje się zagrożony lub sprowokowany, staje się agresywny. Bardziej nerwowa jest „młodzież”. W sytuacji zagrożenia podnosi 1/3 część ciała i głośno syczy. W sytuacji alarmowej potrafi postawić prawie całe ciało do pionu. Daboja należy do silnych węży, gwałtownie reagujących na próby podniesienia z ziemi. Ukąszenie jest szybkie lub trwające nawet kilka sekund.

Jest w stanie reagować na bodźce termiczne mimo nieposiadania narządów wrażliwych na ciepło. Nie poznano jednak do końca zasad funkcjonowania organizmu daboi łańcuszkowej.

Jad

Produkuje znaczne ilości jadu: od 130 do 268 mg za jednym razem. Dla osobników mierzących ok. 79 cm średnia ilość produkowanego jadu mieściła się między 8 a 79 mg. Dla większości ludzi dawka śmiertelna (LD50) wynosi 40 – 70 mg. Przyczyną śmierci jest sepsa powodująca m.in. niewydolność nerek, serca i układu oddechowego.

Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa (Daboia russelii).

Gody i młode

Gatunek żyworodny. Gody odbywają się zazwyczaj na początku roku, ale samice są płodne przez cały rok. Okres ciąży trwa ponad 6 miesięcy. Młode rodzą się od maja do listopada, głównie w czerwcu i lipcu. W miocie mieści się od 20 do 40 młodych. Po narodzinach małe daboje mierzą od 215 do 160 mm. Dojrzałość płciową osiągają po 2 – 3 latach.

Wielkość

Daboja łańcuszkowa dochodzi do 120 – 166 cm długości.

Daboja łańcuszkowa, żmija łańcuszkowa (Daboia russelii).

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. ostatnio z klasą byliśmy na wycieczce do lasu, i spotkaliśmy tam żmije zygzakowatą 🙂 Fajnie by było gdybyście opisali żmije gabońską, nosorogą i efe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button