AfrykaAustraliaAzjaGadyWężeZwierzęta

Pytony (Pythonidae) – fascynujące dusiciele

Charakterystyka wybranych pytonów

Pyton zielony (Morelia viridis)

Występowanie

Gatunek osiadły na Nowej Gwinei, wyspach Indonezji, Półwyspie Jork oraz w Australii. Głównym siedliskiem są drzewa i krzewy lasów deszczowych.

Charakterystyka

Ciało smukłe, długie. Ogon stanowi ok. 14% całkowitej długości ciała. Głowa duża, wyraźnie oddzielona od szyi. Pysk wydłużony, tępo zakończony. Łatwo go rozpoznać na drzewie dzięki pięknemu ubarwieniu. Dorosłe osobniki są jasnozielone, natomiast spód ciała jest jaśniejszy. Na zewnętrznej części występują niewielkie poprzeczne białe zygzaki lub plamki. Charakteryzuje się specyficznym sposobem spoczywania na gałęziach. Jego ciało oplata się, tworząc pierścień, w którego centrum znajduje się głowa. W ten sposób ciało pytona zwisa z obu stron gałęzi. Podobnie zachowuje się boa szmaragdowy (Corallus caninus). Zachowanie pytona i boa spowodowało, że spora grupa ludzi myli te dwa gatunki.

Pyton zielony (Morelia viridis).

Dieta

Dieta składa się głównie z małych ssaków (gryzoni), czasem gadów. Mimo nadrzewnego trybu życia pyton zielony nie poluje na ptaki. Zdobycz zabijana jest przez uduszenie.

Rozmnażanie

Jest jajorodny, jak wszystkie pytony. W jednym miocie znieść może 1 – 25 jaj. W niewoli samice wysiadują i zaciekle bronią jaj. Młode osobniki mają cytrynowożółty lub czerwono-pomarańczowy kolor łusek w fioletowo-brązowe pasy lub łaty. Mogą również przybrać odcień. Australijskie pytony zielone z Range National Park zmieniają kolor z żółtego na czerwony po 5 – 10 dniach, mając wtedy ok. 60 cm długości. Zmiana koloru na czerwony nie występuje w naturze.

Pyton zielony (Morelia viridis).

Wielkość

Pyton zielony osiąga 150 – 180 cm długości, czasem dochodzi do 200 cm. Masa jest bardzo uzależniona od zasobów pożywienia. Samce mogą ważyć 1100 – 1400 g, samice natomiast – 1600 g. Szczególnie duże okazy dochodzą do 2200 g. Samice są większe od samców.

Hodowla

Węże te są popularne wśród hodowców, jednak poleca się je raczej doświadczonym terrarystom ze względu na wysokie wymagania w zakresie opieki.

Pyton zielony (Morelia viridis).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9Następna strona

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

      1. przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs preciętnej wielkości anakonda zielona samica przeciętnej wielkości jaguar pantanalski samiec vs przeciętnej wielkości pyton siatkowy samica

        1. Wkh nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zwierzęta te są podobnych rozmiarów i mają równe szanse w walce. jednak jeżeli anakonda zaskoczyła jaguara w wodzie ten raczej by nie przeżył. podobnie byłoby z pytonem.

  1. A ja mam pytanie. Ile przeciętny człowiek był by w stanie wytrzymać, będąc duszonym przez pytona. Tak z ciekawości pytam.

        1. Nie chcemy spekulować jak długo człowiek wytrzymałby duszony przez pytona. To zależne jest od tego, czy by się bronił, czy bezwolnie czekał, aż go pyton udusi. Odpowiedź na to pytanie może pozostawimy specjalistom od gadów, którzy na co dzień mają styczność z tymi wężami, a których jest wielu pośród naszych czytelników.

          Znamy z literatury kilka doniesień o śmierci człowieka spowodowanej przez pytony siatkowe. Niektóre ofiary zmarły w wyniku infekcji, a inne z powodu niedotlenienia (duszenie).

          Otrzymaliśmy odpowiedź od hodowcy gadów, będącego kopalnią wiedzy na ich temat, który twierdzi, że oczywiście zależne jest to od wielu czynników, ale w przypadku dużego pytona o długości 6-7 metrów nie zajęłoby to więcej niż kilka minut.

  2. Redakcjo . wiem że już dostałem odpowiedź na to pytanie ale chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat. Chodzi o puma(samiec) vs anakonda zielona(samica) i puma(samiec) vs pyton siatkowy(samica)
    zakładając że wszystkie zwierzęta są przeciętnej wagi i wielkości walczą w zamknięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button