01 07 2017


Projekt Nim – szympans Nim Chimpsky

Autor:

|

18 czerwca 2017

|

Edytowany: 18 czerwca 2017

|

3 komentarzy

|

Kategoria: Blogi / Małpy / Opracowania / Ssaki / Zwierzęta

Projekt Nim – szympans Nim Chimpsky

Szympans Nim Chimpsky i Projekt Nim

Czy inny gatunek jest w stanie posługiwać się językiem w taki sam sposób jak ludzie?

W latach 70 XX w. Herbert S. Terrace z Columbia University stworzył Projekt „Nim”, którego celem była ocena zdolności uczenia się szympansa języka migowego (ASL – American Sign Language). Przedmiotem badań był szympans Nim Chimpsky.Kiedy w roku 1979 Terrace opublikował wyniki swojego eksperymentu, a jego wnioski były zaskakujące…

Zapraszamy na spotkanie z szympansem Nim Chimpsky, którego losy przedstawia Sylwia w świetnym artykule na swoim blogu Bliżej Zwierząt:

Projekt Nim

Projekt Nim

Blogi DinoAnimals

W cyklu artykułów z  Waszych blogów, prezentujemy wybrane artykuły z blogów DinoAnimals, które tworzą czytelnicy DinoAnimals.

Cykl ten różni się od artykułów, które na co dzień prezentujemy w głównym serwisie – artykuły pochodzące z blogów zawierają bowiem komentarze autorów, często również prezentują mniej formalne spojrzenie na świat przyrody.

W cyklu tym przedstawiamy świat fauny i flory w ujęciu często subiektywnym, prezentowany nie tylko przez pryzmat opracowań naukowych, ale również widziany okiem obiektywów autorów opracowań.

Tematyka blogów jest bardzo szeroka – fauna i flora (żyjąca i wymarła), dinozaury, opowiadania, przemyślenia i człowiek jako część tego wspaniałego świata.

Projekt Nim, Nim Chimpsky

Projekt Nim, Nim Chimpsky

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kodiak – największy niedźwiedź brunatny
Sokół norweski, Białozór (Falco rusticolus)
Jeżozwierze (Hystricidae)
Lama – bezgarbna kuzynka wielbłąda
Rosomak – Wolverine
Andrewsarchus mongoliensis – tajemniczy olbrzym
Kondor – jeden z największych ptaków.
Chart rosyjski, borzoj
Łasica, łaska (Mustela nivalis)
Słoń afrykański (Loxodonta africana)
Głuszec zwyczajny (Tetrao urogallus)
Iguana – legwan zielony i szlachetny
Salamandry
LIS (VULPES VULPES) – RUDY SPRYCIARZ
Biedronki, biedronkowate (Coccinellidae).
Bazyliszek płatkogłowy (Basiliscus plumifrons)
Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi)
Mastodont
Małże – fabryka pereł
Najdłuższe węże świata – Top 10
Delfin butlonosy, Butlonos (Tursiops truncatus)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(3) Komentarze

 1. Higgs
  18 czerwca 2017 at 11:31

  Zdjęcie główne jak w Odysei kosmicznej 🙂

  • Malwina
   18 czerwca 2017 at 11:33

   Ubiegłeś mnie, chciałam to samo napisać 🙂 Odyseja kosmiczna zapewne zaczerpnęła ten motyw z obrazu Michała Anioła – Stworzenie Adama.

 2. Spencer lynx
  20 czerwca 2017 at 22:22

  Eksperymenty z nauczaniem szympansów języka migowego należy uznać za całkowitą porażkę.Dr.Jane Godall (najlepsza na świecie specjalistka od etologii tych zwierząt) jednoznacznie stwierdziła że osobniki żyjące na wolności wykonują gesty bardzo podobne do symboli języka ASL przydając im kompletnie odmienne znaczenie często nie związane w ogóle z komunikacją bezpośrednią.Są one częścią ich naturalnej mowy ciała.Tak więc w takich doświadczeniach jak tutaj opisane często dochodziło nadinterpretacji,przekłamań czy wręcz konfabulacjii ze strony człowieka! Prowadzący „dialog” z szympansem sam sobie sugerował sens tego co tamten starał sie przekazać często dopasowując to na siłę do antropocentrycznego obrazu świata.Do tego samo zwierzę mogło być złe i sfrustrowane tym że jego prawdziwe intencje nie są rozumiane.To z kolei prowadziło do agresjii z jego strony…
  Nie znaczy to że próby porozumiewania się z naczelnymi są skazane na porażkę.Sensownym i racjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie znaków obrazowo-symbolicznych tzw.leksigramów.Z czymś takim zwierzęta na pewno w naturze nie mają doczynienia.Leksigramy można zestawiać w proste zdania a nawet wyrażać nimi pojęcia abstrakcyjne.Słynny szypans „Kanzi” z Georgia University nauczył się biegle posługiwać ponad 300 symbolami graficznymi i opanował aparat pojęciowy właściwy dla 3-4 letniego ludzkiego dziecka.W tym wypadku eksperyment należy uznać za duży sukces.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl