DomowePsowatePsySsakiZwierzęta

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

Zmysły

Słuch

Pies słyszy dźwięki o częstotliwości między 40, a 60 000 Hz, co oznacza, że może usłyszeć to, czego ludzkie ucho nie zarejestruje. Ponadto, dzięki ruchliwości uszu, szybko wyłapuje źródło dźwięku. „Namierzenie” miejsca, z którego dźwięk pochodzi przychodzi mu o wiele łatwiej niż człowiekowi, natomiast dany dźwięk jest w stanie usłyszeć z 4-krotnie większej odległości niż my.

Węch

Ludzki mózg jest zdominowany przez korę wzrokową, w mózgu psa przeważającym obszarem zmysłowym jest kora węchowa. Świadczy o tym wielkość opuszków węchowych, które u psa są 40 razy większe niż u człowieka w stosunku do całkowitej wielkości mózgu. Pies został wyposażony w 125 – 220 milionów receptorów wrażliwych na zapach, a to oznacza, że zmysł powonienia u psa jest 100 000 – 1 000 000 razy wrażliwszy niż u człowieka. Nie bez powodu psie nosy są mokre i chropowate, dzięki temu określany jest kierunek strumienia powietrza zawierającego dany zapach.

Pomimo tak doskonałego zmysłu węchu, T. rex, jak zapewne już wiecie miał węch jeszcze lepszy niż psy – T. rex mity i fakty.

Dzięki selektywnej hodowli powstały setki ras, co, świadczy o ogromnej różnorodności pod względem usposobienia i morfologii. Jedno ze zdjęć powyżej, nie przedstawia psa, zgadnijcie, które 😉

Dieta

Pochodzenie zobowiązuje – pies domowy, podobnie do wilka, lubi mięso, jednak dieta psa jest wzbogacana innymi produktami, co doprowadziło do rozłamu wśród naukowców, bowiem istnieje obóz określający psa domowego zoofagiem (typowym mięsożercą) oraz obóz głoszący, jakoby był wszystkożerny. Większość publikacji kynologicznych skłania się ku drugiej teorii, ze względu na budowę układu pokarmowego.

Nasze pupile są w stanie trawić różne produkty spożywcze, w tym warzywa i zboża, będące nierzadko podstawą diety. W przeciwieństwie do swych przodków pies ma na tyle zmodyfikowane geny, że potrafi trawić skrobię, co przyczynia się do zwiększenia ilości produktów w jego jadłospisie zawierających ten składnik.

Nie zapominajmy jednak, że pies jest zwierzęciem, które nie może spożywać określonych pokarmów czy pojedynczych składników. Jedną z największych trucizn z punktu widzenia psa jest… czekolada, a dokładniej – teobromina zawarta w nasionach kakaowca.

Poza tym, nie wolno mu podawać cebuli, ani czosnku, gdyż grozi to zatruciem diametylem, tiosiarczanem lub dwusiarczkiem. Niektóre owoce i nasiona również powinny być niewidzialne dla psa: rodzynki, winogrona, orzechy makadamie oraz wiele innych roślin i substancji.

Psy potrafią się cieszyć i bywają również smutne…

Inteligencja

Pies domowy wykazuje inteligencję społeczną, co nie jest niczym niezwykłym w świecie zwierząt. Jest zdolny do uczenia się na wiele sposobów, na przykład metodą wzmocnienia (nagradzanie), jak również przez obserwację.

Psy przechodzą przez szereg etapów rozwoju poznawczego. Podobnie do ludzi, rozumieją, że obiekty martwe, nieaktywne istnieją w rzeczywistości, ale wiedza ta pojawia się z czasem. U szczeniąt celowe oddziaływanie na obiekty je otaczające pojawia się w ok. 8 tygodniu życia. Młode uczą się odpowiednich zachowań obserwując starsze, doświadczone psy. Mogą uczyć się także przez naśladowanie zachowań ludzkich, wykazują zaawansowane poznanie społeczne poprzez kojarzenia zachowań ze znaczeniami abstrakcyjnymi. Jednym z przykładów takiego działania jest wykazywanie zachowań pokazujących, że pies wie, iż inne istoty wokół niego są również świadome.

Badania wykazały, że psy interpretują subtelne sygnały społeczne i wydaje się, że rozpoznają, kiedy człowiek skupia na nich swoją uwagę. Podczas niektórych eksperymentów ukazujących te zachowania, psy były lepsze od szympansów, wilków, a nawet niemowląt.

Istnieją również dowody świadczące o tym, że pies odczuwa lęk, gdy zostaje opuszczony.

Czyż nie są słodkie :)?

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

23 komentarzy

    1. Chyba Maćku nie zjednasz sobie tym komentarzem miłośników psów 😉

      Skąd aż takie radykalne stwierdzenia? Jakieś złe doświadczenia z psami?
      My mamy zgoła odwrotne wrażenie (oczywiście bywają psy złośliwe), ale w przeciwieństwie do kotów nie są egoistami i naprawdę są niezwykle mocno związane ze swoim właścicielem.

  1. sorry że odkopuje stary temat, ale: Maćku, wiec to znaczy że tygrysów i krokodyli też nie lubisz, bo napisałeś że psów nielubisz bo mogą zabić więc innych zwierząt takie jak lwy i tygrysy też nielubisz 🙂

  2. Nie ma złych psów, są nieodpowiedzialni właściciele. Każda rasa to odrębny charakter, natura, usposobienie i zachowanie. Zanim weźmiemy psa konkretnej rasy, dobrze się zastanówmy czy decyzja jest słuszna. Ja mam mieszanca wyzła niemieckiego, adoptowany ze schroniska. Łobuz niesamowity, pełen energii, ale jest kochany ogromnie. Moi synowie go uwielbiają, ja również. Ma niespełna 7 m-cy, ale szybko się uczy, jest pojetny i posłuszny. Trochę uparty, ale da się to wytrzymać, kocham tego psiaka bardzo.

    1. Pozdrawiam serdecznie; P. Ewę i Violettę. Zgadzam się z opinią, to od nas ludzi zależy, jak ułożone są psy. Miałem suczkę, mieszaniec pinczera przez 16 lat, przyjaciel do rany przyłożyć, Odeszła 🙁 choroby wiek, byłem z nią do ostatniej chwili, do ostatniego tchnienia.
      Minęło 2 lata bez psa. Mam teraz szczeniaka mieszańca ( jamnika ? ) ma 5 m-cy i znów obowiązki wychowania, jak z dzieckiem. Jest to prezent Mikołajkowy od dzieci, gdyż stwierdziły, że jestem jakiś dziwny nie znośny, że mi czegoś brak, nie mogłem sobie miejsca znaleźć, i trafiły w 10. Znów wspólne spacery, wyjścia do sklepu itp itd. spojrzenie na świat z innej perspektywy.Już wiem, że poszedł by za mną w ogień, tam gdzie ja, tam i on, zaczynamy się rozumieć.
      Psy są też różne, jak większość ludzi, dobrze pokazuje to wypowiedz 🙁 w/w ” pana ” Macieja.
      W świecie zwierząt, to my ludzie jesteśmy najgorszymi bestiami, potrafimy i mamy narzędzia, którymi w perfidny sposób, zadajemy cierpienia i dopuszczamy się czynów bestialstwa.

  3. Witam. Zgadzam sie z P.Ewą, że od ludzi zależy to jak zachowuje się pies. Wszędzie w artykułach czytam, że Yorki to małe wredne i hałaśliwe pieski. Więc ja mam jakiegoś ODMIEŃCA. Bo moja suczka ma 10 miesięcy, wcale nie szczeka, a od 4 miesiąca zna już proste komendy. Uwielbia kąpanie, czesanie i tylko trochę robi focha gdy jej pazurki obetnę.

    z kolei wpis pana Macka mnie zirytował, bo to nie psy, lecz ludzie potrafią być wredni i okrutni o wiele bardziej.
    Pozdrawiam wszystkich co kochaja zwierzeta:)

  4. Wzialem psa ze schroniska . Taki mily posluszny i grzeczny .Pytam siebie samego jak mozna takie zwierze wyrzucic z domu ? Ja pojechalem po niego okolo 1000 km . Jestem zadowolony .

    1. Nie wszyscy widzisz tak uważają, co jest smutne. Z drugiej strony jest wiele sytuacji losowych, które powodują, że psy trafiają na ulicę. Choć jak dla mnie,niewiele z nich można w ogóle usprawiedliwić.

    1. To przychodzi z wiekiem. Szczeniaki tego nie potrafią, ale z biegiem czasu w naturalny sposób to zachowanie się pojawia. Nie trzeba psa tego uczyć.

    1. Z analiz wynika, że zadowolony pies macha bardziej w prawo ogonem. Kiedy jest przestraszony, to bardziej w lewo. Takie badania prowadzone we Włoszech na 43 psach.

  5. Zgadzam się z p.Ewą ,Januszem Z i Violettą K. Dobrze że zostało też zamieszczone pytanie odn. merdania ogonem,bo ja sama często się nad tym zastanawiałam. Jednak nadal nie mam pojęcia co to może znaczyć u kotów?. Moja siostra ma jednego i on cżęsto macha ogonem i jeszcze go podnosi!. Co to oznacza? Dominację?…A co do tego początku artykułu to ja niezłomnie WIERZĘ,że wszystkie zwierżęta (a złaszcza te, które pomagają człowiekowi całe życie) moją wręcz PRAWO mieć duszę i na pewno te dobre(zwierzęta też bywają dobre i złe jak my) idą do Nieba! WIERZĘ,że wszystkie moje zmarłe zwierzaki(oprócz świnek morskich miałam: chomika dżungalskiego,myszkę,papugę NIMFĘ) są w Niebie razem z innymi moim ludzkimi członkami rodziny i innymi bliskimi mi ludźmi! A jestem wierzącą, praktykująca katoliczką i nie wstydzę się tego!!! Zresztą jeśli któś czytał książkę albo oglądał film ,,Niebo istnieje… naprawdę!” i chce w to uwierzyć to tam na pewno znajdzie odp. …. No i nie byłabym sobą gdybym nie zadłą jeszcze pytania na koniec(w końcu kto pyta nie błądzi). Jak się nazywa ten
    mały biały pieseK ze sterczącymi uszami(rasa)?. Często go widuję ale kojarzy mi się tylko z filmami o ASTERIXIE I OBERIXIE. Gdybym chciała mieć psa (a musi być mały!) to wybrałabym właśnie tego z głównego zdjęcia art.! Uważam jednak,że dobrze by było jednak czegoś się o i nim przedtem dowiedzieć….
    To wszystko co mam do powiedzenia. Również pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników zwierząt!.

      1. Dziękuję uprzejmie.Teraz już na pewno to zapamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button