SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Gibon czarny (Nomascus concolor)

Zwisa z drzew w południowo-wschodnich Chinach, północno-zachodnim Laosie i Wietnamie. Preferuje tropikalne wiecznie zielone lasy oraz lasy górskie. Na ogół przebywa na wysokościach między 2100, a 2400 m n.p.m. W Wietnamie i Laosie wybiera natomiast nieco niższe rejony, choć spotykano go nawet na 2689 m n.p.m.


Samce są prawie całkowicie czarne, białe lub płowożółte są tylko policzki, natomiast samice są płowożółte lub złociste, wzbogacone czarnymi akcentami oraz charakterystyczną pręgą przechodzącą przez środek głowy.

Zagraża mu masowe wylesianie i polowania oraz nielegalne udomawianie lub zabijanie. Szacuje się, że na wolności pozostało 1300 – 2000 osobników, ale tempo kurczenia się populacji jest zatrważające.

Gibon czarny (Nomascus concolor)
Gibon czarny (Nomascus concolor).

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

7 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.