SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Dziki wielbłąd dwugarbny, baktrian (Camelus ferus)

Przemierzający stepy Mongolii wielbłąd jest rodzimym gatunkiem azjatyckim. Posiada dwa małe piramidalne garby, co odróżnia go od spokrewnionej udomowionej formy Camelus bactrianus, dysponującej okazałymi „wzgórzami”.

W środowisku naturalnym wybiera odległe regiony pustyni Gobi i Takla Makan. Kilka dzikich osobników powędrowało do kazachskiego obwodu mangystauskiego, a nawet doliny Kaszmiru. Spotyka się je również wzdłuż rzek syberyjskich, do których przybywają zimą. Główne siedliska to suche równiny i wzgórza ubogie w wodę i pożywienie.

Największymi zagrożeniami dla przetrwania gatunku są polowania, niedobór wody pitnej, ataki ze strony wilków, krzyżowanie z udomowionymi wielbłądami, toksyczne odpady pochodzące z nielegalnych wykopów, rozrost gałęzi przemysłu i wypasanie zwierząt hodowlanych.

W 2004 roku doliczono się ok. 600 osobników w Chinach i 350 w Mongolii. W dalszym ciągu jednak populacja zmniejsza się (populacja mongolska w roku 1985 liczyła sobie 650 dorosłych wielbłądów).

Dziki wielbłąd dwugarbny, baktrian (Camelus ferus)
Dziki wielbłąd dwugarbny, baktrian (Camelus ferus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

Baza Dinozaurów

9 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button