SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Zając (Bunolagus monticularis) – gatunek zajęczaka

Najrzadszy gatunek zająca na świecie, którego tereny występowania obejmują centralne i południowe rejony półpustynnego Karru w RPA.


Nieco psychodeliczny wygląd zawdzięcza czarnej linii przebiegającej od kącików ust do policzków, przez co wygląda na uśmiechniętego. Ogon jest mocno owłosiony, brzuch i gardło ma odcień kremowy, reszta futra jest brazowo-rudo-szara. Prowadzi nocny tryb życia.

W ciągu ostatnich 70 lat nastąpił gwałtowny spadek populacji z powodu niszczenia siedlisk (50 – 60%) na rzecz upraw. Obecnie szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 250 par, liczba ta jednak stale spada, a w między rokiem 2002, a 2022 liczebność skurczy się o kolejne 10%.

Zając (Bunolagus monticularis)
Zając (Bunolagus monticularis).

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

7 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.