SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Osioł dziki, afrykański (Equus africanus)

Przodek osła domowego przebywający na pustyniach i suchych obszarach Półwyspu Somalijskiego lub Rogu Afryki (Erytrea, Etiopia, Somalia). W przeszłości występował również w Egipcie, Libii i Sudanie.


Mierzy ok. 2 m długości, 1,5 m wysokości w kłębie, a waży 230 – 275 kg. Porasta go jasnoszara sierść, na kończynach przechodząca w białą, podobnie jak spód ciała. Na dolnej części nóg występują poprzeczne czarne pręgi, przypominające te u zebry. Kark pokrywa stercząca, prosta, czarno-szara grzywa, ogon zwieńcza pędzelek, kopyta są smukłe.

Zagrożenie wyginięciem wynika z krzyżowania z osobnikami udomowionymi, polowań dla jedzenia i części ciała wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie afrykańskiej. Innym problemem są także pasące się zwierzęta hodowlane, zjadające w zawrotnym tempie pokarm, którym żywią się również osły. Szacuje się, że na wolności zostało ich kilkaset, w niewoli natomiast ok. 150.

Osioł dziki, afrykański (Equus africanus)
Osioł dziki, afrykański (Equus africanus).

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

7 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.