SsakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ssaków – Top 10

Stekowiec z rodziny kolczatkowatych z gatunku Zaglossus attenboroughi

Ta mieszkanka Nowej Gwinei uznawana jest za najmniejszego przedstawiciela rodzaju Zaglossus. Została nazwana na cześć sir Davida Attenborough – wybitnego przyrodnika. Zasięg jej występowania obejmuje indonezyjską prowincję Papua w pobliżu miast Sentani i Jayapura.


Gatunek jest krytycznie zagrożony wyginięciem z powodu utraty siedlisk. Choć współcześnie uważa się, że nadal żyją na wolności, na początku XX wieku ogłoszono ją wymarłą do momentu odnalezienia charakterystycznego pyska, który jest wykorzystywany do łapania dżdżownic, termitów, owadzich larw i mrówek.

O jego istnieniu wiemy dzięki jednemu okazowi znalezionemu w roku 1961. Od tamtej pory nie spotkano żywego osobnika i nie wydaje się to dziwne, zważywszy na mocno zaburzony leśny ekosystem prowincji Papua. Niewykluczone zatem, że w niektórych siedliskach został wytępiony. Pocieszający jest fakt, że 15 lipca 2007 r., naukowcy zwiedzający tamtejsze góry odkryli nory należące do tych zwierząt. Niektórzy mieszkańcy Papui donosili w roku 2005 o tym, iż widzieli Zaglossus attenboroughi, nie są to jednak informacje potwierdzone.

Stekowiec z rodziny kolczatkowatych z gatunku Zaglossus attenboroughi
Stekowiec z rodziny kolczatkowatych z gatunku Zaglossus attenboroughi.

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10Następna strona

7 komentarzy

    1. Gibon czarny żyje w Wietnamie w prowincjach: Lào Cai, Yên Bái, Sơn La, oraz Lai Châu pomiędzy rzekami Czarną i Czerwoną. Zając, o którego pytasz, żyje w centralnych i południowych rejonach półpustynnego Karru w RPA. Niewielkie populacje występują w okolicach: Fraserburga, Sutherland i Northern Cape oraz Victoria West. Nie występuje na żadnym obszarze, który jest objęty ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.