OpracowaniaSsakiZwierzęta

Królestwo zwierząt – Ssaki

Anatomia

Regułą u ssaków jest występowanie 7 kręgów szyjnych, dotyczy to nietoperzy, żyraf, waleni i ludzi. Wyjątkiem są manaty (Trichechidae) i leniwce dwupalczaste (Choloepus), posiadające tylko 6 kręgów szyjnych oraz leniwce trójpalczaste (Bradypodidae), wyposażone w aż 9 kręgów.

Płuca mają strukturę gąbczastego plastra miodu o dużej powierzchni. Człowiek posiada typowo ssacze płuca. Oddychanie jest w dużej mierze napędzane siłą mięśni przepony dzielących klatkę piersiową od jamy brzusznej, tworząc wypukłość w kierunku klatki piersiowej. Skurcze przepony wyrównują jej powierzchnię zwiększając objętość płuc.

Powietrze wpływa do jamy ustnej i nosa, następnie przepływa przez krtań, tchawicę i oskrzela, prowadząc do rozszerzenia pęcherzyków. Klatka piersiowa sama także potrafi się rozszerzać i kurczyć do pewnego stopnia poprzez działanie dodatkowych mięśni oddechowych i układu oddechowego. Ssaki pobierają z otoczenia tlen, z płuc wypuszczają dwutlenek węgla.

Endotermiczność, czyli stałocieplność, to cecha odróżniająca ssaki od wielu innych zwierząt. Lwia część posiada również owłosienie na całym ciele pomagające chronić przed wychłodzeniem. Podobnie do ptaków są zatem w stanie przetrwać z bardzo zimnych regionach w przeciwieństwie do gadów czy dużych owadów. Wszystko ma jednak swoją cenę – organizmy endotermiczne potrzebują dużo energii, czyli pożywienia, co całkowicie odróżnia je od krokodyli, żółwi czy węży. Wyjątkiem jest golec (Heterocephalus glaber), produkujący niewiele ciepła metabolicznego, w związku z czym uważa się go za zwierzę zmiennocieplne.

Inteligencja

U najinteligentniejszych ssaków, np. naczelnych, kresomózgowie jest większe w stosunku do pozostałych części mózgu. Inteligencja sama w sobie nie jest łatwa do określenia, ale jej przejawy obejmują zdolność uczenia się połączone z elastycznością w dostosowywaniu się do różnych sytuacji.

Szczury, na przykład, są uważane za bardzo inteligentne, ponieważ mogą się uczyć nowych zadań, a cecha ta może mieć ogromne znaczenie podczas kolonizowania nowego, nieznanego siedliska. U niektórych ssaków dieta wydaje się być powiązana z poziomem inteligencji: roślinożerny jeleń ma mniejszy mózg od kota, który musi myśleć, jak przechytrzyć potencjalną ofiarę.

Pośród ssaków występują również torbacze – Drzewiak Goodfellowa (Dendrolagus goodfellowi).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona


Baza Dinozaurów

32 komentarzy

    1. Ponieważ nie ma sensu wymieniać tak dokładnej systematyki. Zajęłaby ona całą stronę, którą większość czytelników zwyczajnie by przewinęła, lub w ogóle zniechęciła się do czytania artykułu. DA nie jest encyklopedią, lecz serwisem popularnonaukowym, w którym staramy się w przystępny sposób przybliżyć czytelnikom świat zwierząt.

  1. a czemu słowo zauropsydy i obejmujące jest połączone w zauropsydyobejmujące? Lepiej wygońcie tego byka z tekstu.

    1. Gdybyś zadał to pytanie przed dwoma laty, wówczas moglibyśmy powiedzieć bez wahania, iż Samotny George (żółw słoniowy z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni) był najrzadszym zwierzęciem które znają ludzie (nie znamy bowiem wszystkich owadów, ryb, etc.). Samotny George był bowiem tylko jeden. Niestety George opuścił swoją ukochaną wyspę w 2012 roku i dziś trudno wskazać jedno najrzadsze znane zwierzę.

      Jest wiele rankingów, które wskazują na takiej liście np. delfiny chińskie, choć oficjalnie uważane za wymarłe, to część ludzi wierzy, iż pojedyncze osobniki jeszcze żyją. Można przyjąć z pewnością, iż niezwykle rzadkie są nosorożce jawajskie. Dziś nie jesteśmy w stanie wskazać jednego najrzadszego zwierzęcia – są jednak nimi wszystkie te zwierzaki, które znajdują się na czerwonej liście IUCN sklasyfikowane jako zagrożone krytycznie.

  2. Czy tylko mi się tak wydaje, że na pierwszym zdjęciu ( z podpisem p. błękitny ) jest humbak
    Nie znam się za bardzo na wieloryb ach, ale wydaje mi się że płetwal b. ma krótsze płetwy i nie ma takich guzków na pysku

  3. a tak z ciekawości pytam pierwsze były ssaki czy ptaki bo piszą że ssaki powstały 225 milionów lat temu a ptaki 252 milionów lat temu czy więc ssaki były przed ptakami.

    1. Zarówno ssaki, jak i ptaki wyewoluowały z gadopodobnych przodków. Pierwsze ssaki pojawiły się około 200 milionów lat temu, a najwcześniejsze ptaki około 150 milionów lat temu.

      1. To dlaczego ptaki nie są mądrzejsze od ssaków skoro to ssaki były pierwsze to ptaki powinny wygrać wyścig zbrojeń i być naj. Mądrzejszymi zwierzętami na ziemi bo większość stworzeń które pojawiły się później było mądrzejszych od tych które pojawiły się wcześniej na przykład bezkręgowce były już przed pojawieniem się pierwszych kręgowców i przegrały w końcu wyścig zbrojeń pytam?

        1. Można takich pytań zadać wiele i je mnożyć. Dlaczego np. krokodyle praktycznie się nie zmieniły od 200 milionów lat? Dlaczego nie wymarły wraz z dinozaurami, dlaczego ni zmądrzały i nie zdominowały planety?
          Dlaczego muchy, które istniały już 200 milionów lat temu nie rozwinęły inteligencji?
          Przyjmując, że ewolucja istnieje, najwyraźniej nie były na to skazane. Choć zarówno jedne jak i drugie przetrwały kataklizmy i najprawdopodobniej przetrwają i nas. Może więc to one są lepiej od nas przystosowane? Na pewnym etapie intelekt nie był najbardziej pożądaną cechą, tylko adaptacja środowiskowa. A ptaki, cóż, jako typowe ptasie móżdżki najwyraźniej przegrały ze ssakami.

      2. To ptaki się nie pojawiły 252 milionów lat temu tylko 150 milionów lat temu nie wiedziałem to żeczewiscie ssaki były pierwsze.

      1. a czy są o gadach,płazach,rybach,owadach,pajęczakach,skorupiakach,mięczakach,pierścienicach,szkarłupniach,nicieniach,płazińcach,parzydełkowcach,wijach a może nawet o roślinach,grzybach czy protistach pytam?

        1. Wpisz sobie tutaj w wyszukiwarce Królestwo zwierząt, to zobaczysz jakie są dedykowane artykuły omawiające poszczególne grupy zwierząt. Na pewno są mięczaki, owady, ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby.

          1. Nie ma omówionych bezżuchwowców.
            Bezżuchwowce to takson prymitywnych, pozbawionych szczęk kręgowców wodnych, do których należą minogokształtne i śluzicokształtne oraz wymarłe kostnopancerne, Heterostraci i Thelodonti. Bezżuchwowce charakteryzują się brakiem szczęk oraz płetw parzystych. Współczesni przedstawiciele bezżuchwowców to minogi i śluzice. Minogi posiadają dobrze rozwinięte, na ogół nieduże oczy oraz dwie płetwy – grzbietową i grzbietowo-ogonową. Otwór gębowy ma postać okrągłej przyssawki, wewnątrz której znajdują się rogowe ząbki oraz fałd – również pokryty ząbkami. Występuje 7 par workowatych skrzeli, otwierających się na zewnątrz 7 parami otworów skrzelowych. Układ krwionośny zamknięty, przez serce przepływa wyłącznie pozbawiona tlenu krew żylna. Śluzice są padlinożercami lub pasożytami – żerują głównie na ciałach ryb i głowonogów. Oprócz kilku wyjątków minogi są pasożytami – żerują one głównie na rybach. Niekiedy minogi jedzą także małe bezkręgowce morskie.

  4. czy to prawda czy nie pytam czy wszystkie ssaki to kręgowce czy bezkręgowce bo na jednej stronie piszą tak Ssaki to kategoria kręgowców ale nie wszystkie są kręgowcami.

      1. A czy istnieje czarna puma bo piszą o niej w internecie pokazują że jest czy to czarna pantera tylko ktoś na nią czarna puma napisał?

        1. Nie ma potwierdzonego przypadku prawdziwie melanistycznej pumy płowej. Żaden okaz nie został sfotografowany ani zabity na wolności, nie był także nigdy hodowany w niewoli. Niepotwierdzone obserwacje znane jako „północnoamerykańska czarna pantera” przypisuje się obecnie błędom w identyfikacji gatunków przez osoby niebędące ekspertami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button