01 07 2017


Kot snowshoe – Grumpy Cat?

Autor:

|

4 września 2015

|

Edytowany: 4 września 2015

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Koty / Ssaki / Zwierzęta

Kot snowshoe – Grumpy Cat?

Kot snowshoe – Grumpy Cat?

Snowshoe czyli śnieżna rakieta

Słowo snowshoe w języku angielskim oznacza „rakietę śnieżną”, choć może trafniej byłoby gdybyśmy powiedzieli „śnieżne buty” lub „śnieżne łapki” :). Jak nietrudno się więc domyślić, nazwa kociej rasy ma związek z jej wyglądem, a konkretnie z charakterystycznym umaszczeniem łap. Dla wielu czytelników jednak koty rasy snowshoe przywodzić mogą na myśl jedną z największych gwiazd Internetu – Grumpy Cat. Czy opisywana rasa ma cokolwiek wspólnego z zrzędliwym bohaterem (a raczej bohaterką) memów?

Przed nami charakterystyka niezwykłej rasy kotów, ze śnieżnobiałymi łapkami.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria III: Koty krótkowłose
  • Kod EMS: SNO
  • Inne nazwy: Silver Laces
  • Kraj pochodzenia: USA
Kot snowshoe

Kot snowshoe.

Historia rasy

W latach ’60-tych XX wieku kotka rasy syjamskiej urodziła w Filadelfii 3 kocięta o białych łapkach. Aby utrzymać tę niezwykłą cechę, zaczęto krzyżować typowe syjamy z amerykańskimi kotami krótkowłosymi o umaszczeniu bicolor. Kocięta z pierwszego pokolenia rodziły się bez syjamskiego umaszczenia. Zostały one ponownie skrzyżowane z syjamami, co doprowadziło do powstania dzisiejszych kotów snowshoe.

Dalszą hodowlą nowej, eksperymentalnej wtedy rasy, zajęła się Vikki Olander. W latach ’80-tych rasa została zaklasyfikowana do ras wystawowych, a w roku 1993 zarejestrowano ją w TICA. Do dziś koty są jednak bardzo rzadkie. Rodzą się one dzięki recesywnym genom odpowiedzialnym za specyficzne umaszczenie, ale ze względu na komplikacje genetyczne z tego wynikające, hodowla snowshoe nie należy do łatwych.

Kot snowshoe

Koty snowshoe.

Charakterystyka

Wygląd

Głowa ma kształt trójkąta lub jabłka, na jej szczycie widoczne są spore uszy, delikatnie zaokrąglone na czubkach. Wyglądem snowshoe przypomina syjama, ale jest od niego pełniejszy, bardziej zaokrąglony. Dotyczy to także kształtu oczu – u syjamów mają one kształt migdałów, natomiast u snowshoe przypominają orzech. Cechą wspólną obu ras jest natomiast umięśnione, gibkie ciało.

Koty te są raczej duże, jednak to nie rozmiary są ich cechą charakterystyczną. Na tle pozostałych ras wyróżniają się pięknymi, błękitnymi oczami oraz umaszczeniem typu pointed z białymi skarpetkami na łapach. Biały może być również spód ciała oraz pyszczek. Czasem całkowicie białe są całe kończyny.

W obrębie rasy spotyka się różne odmiany kolorystyczne, ale u wszystkich występować muszą białe znaczenia, głównie na łapach, klatce piersiowej i pyszczku (nad nosem charakterystyczne odwrócone białe „V”).

Ponieważ jednak jest to rasa młoda, standardy wyglądu różnią się od siebie. Najpopularniejsze kolory sierści to niebieski, liliowy, rudy, płowy, czekoladowy i syjamski (pointed). FIFe rozróżnia także odmianę cynamonową, kremową, czerwoną, czarną, szylkretową i pręgowaną.

Kot snowshoe

Kot snowshoe.

Temperament

Kot snowshoe pragnie być panem domu, w którym to on pilnuje swoich opiekunów. Często ma na oku swych ludzi i próbuje skupić na sobie ich uwagę za pomocą wygłupów. W każdym jego działaniu dostrzeżemy jednak inteligencję i urok. Mimo jednak swej otwartości i czułości w stosunku do ludzi, snowshoe musi się „rozkręcić” w obecności gości.

Snowshoe zazwyczaj wybiera jednego, ulubionego członka rodziny, ale nie przeszkadza mu to w utrzymywaniu serdecznych relacji ze wszystkimi domownikami.

Jego inteligencja pomaga mu nie tylko w wymyślaniu nowych aktywności. Kot ten szybko się również uczy, np. otwierać drzwi, wykonywać rozmaite sztuczki, chodzić na smyczy. Zauważono ponadto, że może nie stronić od wody, a wręcz przeciwnie – fascynuje go ona.

Jest kotem aktywnym i mającym potrzebę obserwacji otoczenia. W związku z tym często może wybierać na swe siedzisko wysokie miejsca w domu, np. lodówkę, półki itp.

Ponieważ pochodzi od rozgadanych syjamów, sam chętnie komunikuje się z opiekunami za pomocą głosu. Miło się go słucha, bowiem wydaje z siebie miękkie, melodyjne dźwięki. Nie zdziwmy się więc, jeśli po powrocie z pracy lub w trakcie robienia kolacji zostaniemy „zaatakowani” kocimi opowieściami.

Snowshoe to zwierzę zazwyczaj łagodne i łatwo nawiązujące kontakt z innymi zwierzętami, w tym psami. Zwierzęcy przyjaciel może okazać się dla niego wybawianiem w momencie, gdy opiekunowie często są poza domem. Snowshoe nie radzi sobie bowiem zbyt dobrze z długotrwałą samotnością.

Kot snowshoe

Kot snowshoe.

Szczegółowe dane/wymiary

Kot snowshoe

  • Waga: kocury 4-5 kg, kocice 3-4 kg
  • Długość życia: 14-19 lat
Kot snowshoe

Kot snowshoe.

Kot snowshoe – ciekawostki

  • Prawdopodobnie rasa snowshoe jest spokrewniona ze znanym na całym świecie Grumpy Cat (Zrzędliwym Kotem). Grumpy Cat to w rzeczywistości nierasowa kotka o imieniu Tardar Sauce. Stała się znana dzięki specyficznemu wyrazowi pyszczka sprawiającemu, że wygląda ona na naburmuszoną. Jej opiekunka, Tabatha Bundesen, twierdzi, że wygląd kotki spowodowany jest wadą zgryzu oraz kocią odmianą karłowatości.
  • Snowshoe mogą cierpieć na te same choroby co koty syjamskie. Obejmują one m.in. zeza i skrzywienia kręgów ogonowych.
Kot snowshoe

Kot snowshoe.

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Owczarek szetlandzki
Kangur – skaczący bokser.
Najdłuższe wieloryby – Top 10
Emocje i uczucia zwierząt
Pingwin cesarski – największy pingwin świata
Mityczne ptaki – Feniks i Rok. Przyjaciel i wróg słońca.
West Highland White Terrier
Heloderma arizońska (Heloderma suspectum)
Grindwal (Globicephala melas)
Wojownik zbrojny (Polemaetus bellicosus)
Orlik krzykliwy – spacerujący orzeł
Wielka Stopa czyli Bigfoot albo Sasquatch
Sarkozuch (Sarcosuchus)
Pies leśny (Speothos venaticus).
Komary i moskity
Owczarek staroangielski, bobtail
Anakonda – największy wąż świata?
Szympans (Pan)
Kot Toyger – „kieszonkowy tygrys”
Lampart perski i lampart amurski
Megalodon – prehistoryczny rekin

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl