29 03 2017


Kot pręgowany

Autor:

|

22 stycznia 2016

|

Edytowany: 22 stycznia 2016

|

4 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Koty / Ssaki / Zwierzęta

Kot pręgowany

Kot pręgowany

Koty pręgowane

Do tej pory opisaliśmy dla Was wiele ras kota domowego – zarówno te najbardziej popularne, jak i niezwykle rzadkie. Tym razem jednak nie zamierzamy charakteryzować konkretnej rasy, ale kocie umaszczenie znane chyba wszystkim ludziom na Ziemi.

Kot pręgowany to nie tylko mijający nas na ulicy dachowiec sąsiada. Kotem pręgowanym może być dostojny pers, nieokiełznany savannah i ogromny maine coon. A to tylko kilka przykładów ras, w obrębie których występuje umaszczenie pręgowane – prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnione w świecie kotowatych z rodzaju Felis.

Kot pręgowany

Kot pręgowany

Trochę historii

Kot pręgowany nie jest odrębną rasą, ale odmianą kolorystyczną. Umaszczenie to występuje u wielu kotów rasowych, a także mieszańców i zwykłych, poczciwych dachowców.

Pręgowane ubarwienie pojawia się naturalnie u kotów dzikich, w tym u przodka kota domowego – kota nubijskiego (Felis silvestris lybica). Prawdopodobnie więc pręgi są spadkiem po dzikich krewnych. Więcej o pochodzeniu kota domowego dowiecie się z odrębnego artykułu.

Kot pręgowany

Kot pręgowany

Charakterystyka

Istnieje sporo odmian umaszczenia pręgowanego. Zazwyczaj spotyka się pasy, spirale, prążki, plamki i cętki. Z reguły na czole widnieje także wzór w kształcie litery „M”.

Rodzajów pręgowania jest tyle ile kotów, ale felinolodzy uprościli sprawę, tworząc 4 podstawowe odmiany wzoru tabby (ang. „kot pręgowany”):

 • Klasyczny – występują pasy po bokach ciała, a także spirale, wiry i pierścienie. Wzór ten widoczny jest bardzo często u kotów amerykańskich krótkowłosych. Zazwyczaj między tłem a wzorami jest bardzo wyraźny kontrast kolorystyczny.
 • Tygrysi – wzór podobny do tego u tygrysów. Na ciele pojawiają się liczne pasy ułożone pionowo i równolegle do siebie. Idealne koty z tej odmiany mają pasy niemal proste i równomiernie rozmieszczone. Widoczne mogą być również rozgałęzienia biegnące wzdłuż górnej części zadu.
 • Cętkowany – na sierści widnieją plamki i kropki. Mogą być duże lub małe, czasem przeplatane pasami. Spotyka się plamki okrągłe, owalne oraz rozetki.
 • Ticked – czasem nazywany abisyńskim pręgowanym lub agouti pręgowanym. Nie zauważymy na nim typowych, wyraźnych pasów czy plamek. Na pierwszy rzut oka umaszczenie takie wydawać się może nawet gładkie. Oznaczenia tego rodzaju widoczne są na twarzy, czasem kończynach i ogonie. Reszta ciała pokryta jest włosami dwukolorowymi.

Czasami klasyfikuje się także 5 odmianę – łaciatą pręgowaną. W taki sposób opisuje się koty szylkretowe. U kotów z tego rodzaju umaszczeniem widać oddzielne plamy pręgowanego brązu i pręgowanej rudości. Nierzadko tłem dla intensywnych, ciepłych, pręgowanych barw jest śnieżna biel.

Kot pręgowany

Odmiany kotów pręgowanych

Przykłady ras pręgowanych

Wiele ras kotów może mieć umaszczenie pręgowane (czasem jako jedyny wariant kolorystyczny, a czasem jako jedna z wielu odmian ubarwienia, akceptowana przez federacje felinologiczne). Zaliczamy do nich między innymi:

I wiele, wiele innych…

Kot pręgowany

Kot pręgowany

Kot pręgowany – ciekawostki

 • Umaszczenie tygrysie kojarzyć się może ze szkieletem ryby, dlatego w języku angielskim określane jest czasem mianem „makreli” (ang. mackerel).
 • W wieku XVI i XVII określeniem kota pręgowanego (tabby) raczono koty płci żeńskiej a zwłaszcza kotki, które ponoć należały do wiedźm. Koty czarownic uważano za przemienionych ludzi, którzy padli ofiarą czarów. Tabby mógł być również kotem opętanym przez demona.
 • Wbrew stereotypowi wiedźmy, kotem stworzonym dla czarownicy nie był czarny, lecz właśnie pręgowany mruczek.
 • Przez długi czas uważano, że koty pręgowane (bure) mają wielką moc i 9 żyć.
Kot pręgowany

Kot pręgowany

Polecamy

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Karakal – ryś stepowy (Caracal caracal)
Mrówkożer workowaty – torbacz bez torby
Tygrys syberyjski, amurski
Komary i moskity
Fauna Afryki / Zwierzęta Afryki
Ustonogi – zabójcze krewetki
Kot syberyjski
Platybelodon – słoń bez trąby
Gończy polski, Pies Pawłusiewicza
Iguana – legwan zielony i szlachetny
Finwal – jeden z największych wielorybów
Żółw słoniowy z Galapagos (Chelonoidis nigra)
Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10
Rezus, makak królewski (Macaca mulatta)
Kot snowshoe – Grumpy Cat?
Czarny pies
Fossa – największy drapieżnik Madagaskaru
Fregaty (Fregatidae) – ptaki oceaniczne
Żaglica – najszybsza ryba świata
Kot Himalayan, Colourpoint
Szop pracz (Procyon lotor)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(4) Komentarze

 1. Ola
  23 stycznia 2016 at 16:16

  Koty pręgowane są piękne 🙂

 2. Kociara
  23 stycznia 2016 at 18:26

  Uwielbiam pręgowane koty 😀 Obecnie mam dwa normalne bure pręgowane koty (siostra i brat – bliźniaki, gdy były małe nie dało się ich rozróżnić) i jedną kotkę szylkretową pręgowaną 🙂

 3. Maksym
  11 marca 2016 at 22:06

  Koło mojego domu mnustwo się takich kręci.

 4. otwieracz puszek.
  25 października 2016 at 15:00

  Karmię koty. Kotów się nie ma, one mają ciebie 🙂
  Jest wśród nich parę pręgowanych, są czarne, biało – rude i takie nijakie. Ale dlaczego karmię koty? Dlatego, że lubię koty, dlatego, że podrzucają inni małe kotki jak lubisz oraz dlatego poniekąd, że nie ma myszy i szczurów przy domu. I to bym chciał podkreślić tym, którzy tępią i wyganiają koty – zamiast kotów zaraz się wprowadzą myszy i szczury.
  Może nie na temat, ale w obronie kotów.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl