DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot egzotyczny – Garfield?

Rasy kotów – Kot egzotyczny

Czy Garfield to kot egzotyczny?

Rasa ta jest połączeniem łagodnego usposobienia Persa z wygodnym w pielęgnacji, krótkim futrem amerykańskich kotów krótkowłosych. Choć w jego wyglądzie i zachowaniu dominuje Pers, kot egzotyczny może być energicznym, wesołym towarzyszem zabaw, podobnie do swych amerykańskich przodków. Dowiedzmy się więcej o tym wyjątkowo oddanym zwierzęciu.

Klasyfikacja FIFe

  • Kategoria I: Koty egzotyczne i perskie
  • Kod EMS: EXO
  • Pełna nazwa rasy: Kot egzotyczny/Kot egzotyczny krótkowłosy
  • Pochodzenie: Stany Zjednoczone
Kot egzotyczny
Koty egzotyczne.

Historia rasy

W latach pięćdziesiątych XX w. amerykańscy hodowcy postanowili potajemnie krzyżować persy z amerykańskimi kotami krótkowłosymi, aby ulepszyć ich sylwetkę i przenieść na łono amerykańskiej hodowli piękną, srebrzystą sierść persów. Z powodu owej hybrydyzacji powstał kot o nowym wyglądzie: był cięższy, głowa miała bardziej okrągły kształt, pysk skrócił się, a futro stało się gęstsze i dłuższe. Choć na pokazach kotów rasowych ta mieszanka z persem była pożądana (persy tak samo wtedy, jak i dziś są jedną z najpopularniejszych kocich ras), nie została ona uznana za odrębną rasę. Z czasem przerażeni hodowcy kotów amerykańskich krótkowłosych zażądali , aby hybrydy nie były dopuszczane do pokazów.

Dopiero w roku 1967 po raz pierwszy dopuszczono krzyżówkę persa i amerykańskiego krótkowłosego do pokazu kotów rasowych zorganizowanej przez CFA (The Cat Fanciers’ Association – Stowarzyszenie Miłośników Kotów). Koty umieszczono także w nowo powstałej kategorii, ale z powodu dużego dystansu hodowców postęp wprowadzania rasy przebiegał powoli.

Na początku, poza amerykańskimi krótkowłosymi, z persami krzyżowano również koty burmskie oraz koty rosyjskie niebieskie. Celem takiej krzyżówki było otrzymanie trwałego zapisu genetycznego odpowiedzialnego za krótką sierść.

Kot egzotyczny
Kot egzotyczny.

Charakterystyka

Wygląd

Kot egzotyczny jest bardzo podobny do Persa, różnią się jedynie długością sierści. Głowa jest masywna, szeroka i okrągła, policzki wyraźnie zaznaczone, pełne. Pysk krótki, szeroki i spłaszczony. Na czubku pyska widoczny szeroki nos z wyraźnymi nozdrzami. Podbródek mocny, szczęki duże i szerokie. Uszy niewielkie w stosunku do wielkości głowy, zaokrąglone na czubkach, sterczące, szeroko rozstawione. Duże są natomiast okrągłe, wypukłe oczy; kolor tęczówki odpowiada umaszczeniu: złote oczy występują u kotów rdzawych, zielony u odmiany szynszylowej i złotej, a niebieskie u odmiany kolorpoint (colourpoint).

Sylwetka średniej wielkości, ale za to krępa i osadzona na krótkich kończynach. Kot egzotyczny jest dobrze umięśniony i szeroki, dlatego osiąga od 3,5 do 6 kg masy. Sierść jest krótka, ale dłuższa niż u innych ras krótkowłosych. Futro jest natomiast puszyste i gęste.

Kot egzotyczny.
Kot egzotyczny.

Temperament

Zarówno wyglądem, jak i charakterem bardzo przypomina kota perskiego. Podobnie do niego bowiem wykazuje łagodność i spokój. Wydaje się jednak, że Egzotyk jest nieco żywszy od Persa. Lubi zabawę i jest bardzo ciekawski, ale również przyjazny w stosunku do innych kotów oraz psów. Nie lubi natomiast zostawać sam, wymaga zatem stałej obecności właściciela lub ludzkiego głosu, zapachu. Kiedy więc trzeba go zostawić na kilka godzin samego, warto włączyć mu radio, aby nie czuł się samotny.

Okazuje więcej uczucia i jest bardziej lojalny niż inne rasy, dlatego może często leżeć na kolanach opiekuna. Ponieważ ma spokojne i zrównoważone usposobienie, dobrze da sobie radę w małym mieszkaniu w środku miasta. Mimo to wiele Egzotyków wykazuje także cechy swych energicznych amerykańskich przodków. W związku z tym kot egzotyczny może chętnie polować na myszy lub bawić się w ten sposób zabawkami.

Kot egzotyczny.
Koty egzotyczne.

Kot ten może, ale nie musi spać z właścicielem. Z powodu tendencji do przegrzewania ciała w ciepłym otoczeniu woli sypiać na chłodnych płytkach. Potrafi drzemać godzinami, czasem zdarza mu się spacerować po domu za właścicielem, ale nie jest w tym natrętny. Niektórzy hodowcy uważają, że samce Egzotyków są spokojniejsze od samic, nie jest to jednak reguła.

Aby utrzymać sierść w dobrym stanie, zaleca się cotygodniowe szczotkowanie umożliwiające usunięcie martwych włosów. Zapobiega to ewentualnemu zakłaczeniu (tworzeniu się kulek sierści w przewodzie pokarmowym).

Ze względu na spłaszczenie pyska oczy kota egzotycznego podatne są na łzawienie. Spowodowane jest to przepełnieniem przewodów nosowo – łzowych. Kot cierpiący na tę dolegliwość ma często załzawione oczy i mokre, odbarwione ślady na policzkach. Zaleca się, aby wycierać mu pysk zwilżoną, czystą szmatką. Można też kupić preparaty pomagające w zwalczaniu tej dolegliwości.

Kot egzotyczny.
Kot egzotyczny.

Szczegółowe dane i wymiary

Kot egzotyczny

  • Wysokość w kłębie: 25-30 cm
  • Waga: 3,5-6 kg
  • Długość życia: 12-14 lat
Kot egzotyczny.
Kot egzotyczny.

Kot egzotyczny – ciekawostki

  • Kot egzotyczny nazywany jest czasem „persem dla leniwych”. Dzięki krótkiej sierści nie wymaga on tyle pielęgnacji co kot perski, choć jest do niego bardzo podobny – stąd humorystyczne określenie Egzotyków.
  • Niektóre koty egzotyczne noszą recesywny gen długowłosy. Skrzyżowanie takich kotów w 1/4 przypadków może doprowadzić do powstania kociąt długowłosych, zwanych przez CFA egzotycznymi długowłosymi. Odmianę tę uznają także inne organizacje felinologiczne. Pod względem wyglądu egotyczny długowłosy do złudzenia przypomina kota perskiego.
  • Przypuszcza się, że kotem egzotycznym jest znany wszystkim Garfield – komiksowa i filmowa postać leniwego, rudego kota. Przyczyną takich domysłów jest kształt głowy Garfielda oraz krótki, spłaszczony pysk. Garfield ma jednak szerokie usta, u kota egzotycznego są one natomiast wąskie i krótkie.
Kot egzotyczny.
Kot egzotyczny.

Polecamy


Baza Dinozaurów

10 komentarzy

    1. Artur, przecież masz na końcu w ciekawostkach, że to przypuszczenie. Nikt nigdy oficjalnie nie stwierdził jakiej rasy jest Garfield 🙂

    1. A nie moglibyście tak nieco bardziej tematycznie tych pytań adresować – np. o nosorożce pod artykułami na temat nosorożców, a nie o kotach?
      Nie chcemy zbytnio moderować komentarzy, ale naprawdę jest sporo próśb od czytelników aby usuwać komentarze nic nie wnoszące i rozpoczynane za każdym razem od nowego wątku. Do tego służy przycisk odpowiedz, aby odpowiadać na pytanie poprzednika, nie zaś tworzyć za każdym razem nowy wątek. Komentarze to nie chat 😉

  1. mój kolega na sprawdzianie(takim samym jak ja pisałem)miał napisać to jak Garfield skomentował by to że w tv nie ma nic ciekawego napisał „jeść mi się chce! ciekawe czy coś jest w lodówce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button