DomowePsySsakiZwierzęta

Komondor – pies pasterski

Rasy psów – Komondor

Rastamański wygląd komondora kamufluje mocny, ale stabilny charakter rasy. „Pies Kumanów”, pochodzenia azjatyckiego, spopularyzowany na Węgrzech – kraju, który przyczynił się do rozwoju rasy – to zwierzę wymagające, silne i bardzo lojalne, ale też czułe i rodzinne. Poznajmy zatem kolejnego przedstawiciela psów pasterskich – komondora.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 1: psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja 1: psy pasterskie
  • Typ dogowaty
  • Nie podlega próbom pracy
Komondor.

Historia rasy i etymologia nazwy

Komondory przybyły na Węgry jako towarzysze Kumanów (Połowców) – ludu ałtajskiego, który osiedlił się na Węgrzech między wiekiem XII, a XIII.

Nazwa

Nazwa rasy pochodzi od Koman-dor, czyli „psa Kumanów” lub „należącego do Kumanów”; najprawdopodobniej ich ojczyzną były okolice Rzeki Żółtej. Pod koniec wieku X Mongołowie zaczęli rozszerzać swoje tereny kosztem ziem kumańskich, zmuszając ich tym samym do przeniesienia się na zachód. Uciekając przed Mongołami, w wieku XII dotarli do granic Węgier. W kraju tym otrzymali azyl i osiedlili się w roku 1239, pod dowództwem chana Kocjana.

Szczątki komondorów znajdywano w grobach Kumanów, a dzięki nazwie łatwo można było je odróżniać od rodzimych węgierskich psów pasterskich, które później de facto połączyły się z azjatyckimi psami zaganiającymi. Nazwę „komondor” w formie pisemnej odkryto w roku 1544, a w wieku XVII Jan Amos Komenský wspomina o rasie w jednej ze swych prac. Współcześnie komondory są dość powszechną rasą na Węgrzech, jednak – jak wiele innych – najcięższym dla nich okresem była II wojna światowa.

To nie kłębek wełny, to … komondor.

Charakterystyka

Wygląd

Płaszcz jest długi, gruby, formowany na białe dredy, czasem nazywane sznurami, osiągające długość 20 – 27 cm. Futro szczeniąt jest puszyste i miękkie, ale w okresie dojrzewania zaczyna falować i zwijać się. U dojrzałych osobników występuje miękki podszerstek i grubszy włos okrywowy, tworzący charakterystyczne frędzle, które pojawiają się dopiero w ok. 2 roku życia. Choć futro wygląda bardzo specyficznie, linienie jest minimalne. W okresie dojrzewania, kiedy loki zaczynają się formować, występuje natomiast łupież (złuszczenie naskórka, spowodowane zmianami w ułożeniu włosa).

Umaszczenie

Komondory mają wyłącznie białe umaszczenie (dokładniej, kolor kości słoniowej), w przeciwieństwie do podobnie wyglądającego puli, którego sierść może mieć kolor biały, czarny lub szary. Jedynym elementem odmiennym kolorystycznie u komondorów mogą być odbarwienia na skutek nieregularnego mycia. W przeszłości futro miało chronić psa przed ugryzieniami wilków, gruba warstwa włosa była wspaniałą ochroną w starciu z drapieżnikiem, nie był ponoć w stanie przeniknąć w głąb okrywy włosowej.

Komondor.

Wielkość

Należy do psów dużych – wiele z nich ma ponad 76 cm wysokości w kłębie, co czyni rasę jedną z największych ras domowych, wielkością zbliżonych do molosów. Ciało pokrywa ciężki, zmierzwiony, sznurowaty płaszcz, sama sylwetka jest natomiast mocna, silna, bardzo umięśniona, wsparta na długich kończynach przednich i krótkich tylnych.

Ogon ulokowany jest nisko, z profilu sylwetka tworzy krótki prostokąt – długość ciała stanowi ok. 104% wysokości w kłębie. Głowa psa jest szeroka, zakończona krótkim pyskiem; nos i usta zawsze mają kolor czarny.

Komondor wydaje się zwierzęciem ciężkim, dlatego osoby nieznające rasy są często zaskoczone ich zwinnością i szybkością. Psy powinny mierzyć co najmniej 70 cm wysokości w kłębie i ważyć 50 – 60 kg, natomiast suki co najmniej 65 cm i 40 – 50 kg.

Komondor.

Temperament

Pies jest stworzony do pilnowania bydła, wykazuje bowiem temperament podobny do większości ras pilnujących: jest spokojny i stabilny emocjonalnie w normalnych okolicznościach, ale w razie zagrożenia będzie odważnie bronić swych podopiecznych. Wyhodowany został na zwierzę samodzielnie myślące i działające, dlatego często podejmuje decyzje na własną rękę.

Dla rodziny jest czuły i delikatny, nawet w stosunku do dzieci i przyjaciół. Chociaż jest nieufny wobec obcych, może „przymknąć oko” na osoby, które uzna za niegroźne, mimo to, instynktownie będzie bronił rodziny, domu i całego terytorium. Dobrze żyje z innymi zwierzętami domowymi, ale drażnią go obcy ludzie, dlatego nie nadaje się do życia w mieście.

Komondor jest czujny, w ciągu dnia obserwuje otoczenie leżąc, ale nocą, patrolując dokładnie terytorium, jest w ciągłym ruchu.. Kiedy na swej drodze spotka intruza, zazwyczaj powala go na ziemię i przytrzymuje do momentu przybycia właściciela.

Podobne artykuły
Komondor.

Komodor jako pies pasterski

Komondor posiada wrodzony instynkt stróża i zdolność do strzeżenia zwierząt gospodarskich. Dzięki umięśnionej sylwetce jest psem silnym i szybkim, dlatego może z powodzeniem chronić owce przed wilkami, a nawet niedźwiedziami. Bardzo ważną rolę w pilnowaniu spełnia grube futro, chroniące przed ugryzieniami drapieżników, kaleczącymi roślinami czy zmianami pogody. Z daleka sierść mocno przypomina owcze futro, dlatego intruz nie zauważy od razu swego przeciwnika.

Kamuflaż daje komondorowi ogromną przewagę podczas ataku na intruza, który podchodzi bardzo blisko stada, nie zdając sobie sprawy z obecności obrońcy. Komondor atakuje intruza cicho i znienacka – bez szczekania.

Komondor.

Opieka

Ze względu na swą wielkość, szybkość i temperament, komondor wymaga szkolenia z zakresu posłuszeństwa już w okresie szczenięcym, ponieważ może stać się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Podczas treningu zachowuje się z reguły dobrze, pod warunkiem, że rozpoczął naukę wcześnie, między 4, a 8 miesiącem życia.

Pies ten potrzebuje stymulacji – kiedy jest znudzony, bywa uparty, ale szkolenie budzi w nim radość i entuzjazm. Po każdym dobrze wykonanym poleceniu psa należy pochwalić, w ten sposób najlepiej zapamiętuje, czego powinien unikać. Niemniej ważna jest socjalizacja; psa należy konfrontować z nowymi sytuacjami, ludźmi i psami już w okresie szczenięcym.

Jako świetny pies stróżujący, nie jest dobrze uspołeczniony, dlatego na nieznane sytuacje i ludzi może reagować agresją.

Komondor.

Szczegółowe dane i wymiary

Komondor

  • Wysokość w kłębie: psy: co najmniej 70 cm, suki: co najmniej 65 cm
  • Masa: psy: 50 – 60 kg, suki: 40 – 50 kg
  • Długość życia: 10 – 12 lat

Komondor – ciekawostki

  • Węgierskie opowieści mówią, że gdy Niemcy i Rosjanie najechali na kraj, musieli najpierw zabić psa tej rasy, aby przejąć gospodarstwo lub dom, którego pilnowały.
  • Komondory posiadają najcięższe futro spośród wszystkich ras.
  • Po kąpieli sierść komondora schnie przez ok. 2,5 dnia.
  • Komondor to jedna z ras zajmujących się pilnowaniem żywego inwentarza, w USA jest bardzo popularna jako rasa broniąca stad kóz i owiec przed atakami kojotów, pum, niedźwiedzi i innych drapieżców.
  • Rumunia, jako jedyny kraj na świecie, wymaga zakładania komondorom kagańca w miejscach publicznych.
Komondor.

Polecamy


Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button