18 08 2017


Foksterier szorstkowłosy

Autor:

|

11 listopada 2014

|

Edytowany: 14 września 2015

|

2 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Foksterier szorstkowłosy

Rasy psów – Foksterier szorstkowłosy

Dominujący charakter foksteriera szorstkowłosego może dać się we znaki spokojnemu domatorowi. Są jednak tacy, którzy oddaliby wiele, aby w swoim domu mieć tego odważnego łowcę. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej na temat tej interesującej rasy.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa III: Teriery
 • Sekcja I: Teriery duże i średnie
 • Typ: wilkowaty
 • Próby pracy: pozostawione do wyboru (fakultatywne)
 • Inne nazwy: Fox Terrier Wire, Wire-Haired Fox Terrier
 • Kraj pochodzenia/Kraj patronacki: Wielka Brytania
Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Historia i pochodzenie rasy

Rasa pochodzi od krzyżówek dawnych jamników z foxhoundami angielskimi i beaglami. Powstała na Wyspach Brytyjskich w wieku XVII i od początku swego istnienia sprawdzała się na polach uprawnych. Zadaniem foksterierów szorstkowłosych było tępienie małych drapieżników i szkodników, takich jak lisy czy szczury. Pies wyczuwał zwierzę znajdujące się pod ziemią, a kiedy tego dokonał, zawzięcie rozkopywał norę, szczekał i warczał. Wszystko po to, aby wypłoszyć intruza z ukrycia.

Przez wiele lat foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy uznawane były za jedną rasę, jednak w roku 1876 odmiana krótkowłosa otrzymała odrębny wzorzec. Mimo to wśród ludzi obie rasy nadal były traktowane jako jedna, w obrębie której występowały 2 odmiany futra. AKC dokonało ostatecznego rozdzielenia w roku 1984.

Pod koniec wieku XX popularność rasy znacznie spadła, prawdopodobnie z powodu zmieniających się warunków życia w świecie zachodnim. Niosło to ze sobą problemy z posiadaniem terierów myśliwskich w miastach ze względu na ich silny instynkt łowiecki.

Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Charakterystyka

Wygląd

Foksterier szorstkowłosy jest psem średniej wielkości o płaskiej czaszce zwężającej się ku oczom. Pysk (kufa) nie wyróżnia się wielkością, ale powinien być zakończony czarnym nosem. Oczy i powieki mają ciemny kolor, uszy są niewielkie, w kształcie litery „V”. Opadają do przodu, swobodnie choć mogą się nieco unosić. Z tyłu ciała widnieje wysoko osadzony ogon, który w krajach na to zezwalających jest skracany do ¾ pierwotnej długości.

Sierść składa się z gęstych, kręconych włosów. Jest ona na tyle obfita, że nawet po rozchyleniu włosów nie można zauważyć skóry. Futro posiada 2 warstwy: krótki, miękki podszerstek i twardy włos okrywowy. Na pysku formują się charakterystyczne wąsy oraz broda.

W obrębie rasy dominuje umaszczenie łaciate, głównie białe tło z czarnymi wzorami, czarne łaty z podpalaniem oraz łaty rude. Spotyka się również łaty pręgowane, wątrobiane, błękitne, czerwone. Nie są one jednak dobrze widziane u psów wystawowych.

Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Temperament

Mimo niezbyt okazałych rozmiarów foksterier to pies czujny, nieustraszony, pewny siebie i szybko reagujący. Charakteryzuje się ponadto wesołkowatością, entuzjazmem i pasją do zabaw, zwłaszcza z dziećmi. Wobec rodziny jest bardzo oddany i czuły, bardzo lubi towarzystwo znanych ludzi. Ze względu jednak na silny instynkt łowiecki może polować i zabijać małe zwierzęta, takie jak króliki lub ptaki. Nie krzywdzi jednak kotów i innych zwierząt domowych, o ile zostanie dobrze wychowany.

Na otwartych przestrzeniach powinien chodzić na smyczy lub przebywać tylko na ogrodzonym terenie. Bardzo bowiem lubi oddalać się na znaczne odległości w celu sprawdzenia danego obszaru. Nie można pozwalać mu na spacery po ulicach, ma bowiem tendencje do pogoni za samochodami czy rowerami. Zachowania te świadczą o powołaniu psa. Jego zadaniem, jak już wiemy, było bowiem polowanie na lisy, ale także na borsuki i dziki.

Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Dobrze uspołeczniony foksterier potrafi akceptować inne psy. Pomaga mu w tym także wysoki poziom inteligencji. Dzięki niej uczy się również rozmaitych sztuczek.

W niewielkim ciele drzemie dominujący charakter połączony z ogromnymi pokładami energii. Jeśli zatem mieszka z nieodpowiednim właścicielem, może czuć się zestresowany lub sfrustrowany brakiem aktywności fizycznej i psychicznej (spacery, jogging, różnego rodzaju zabawy). Potrzebuje zatem pewnego siebie, aktywnego właściciela, który w oczach psa stanie się liderem grupy.

U zbyt uległego i pobłażliwego opiekuna foksterier przejmie panowanie nad domem, co skutkować będzie syndromem małego psa, o którym wspominamy w artykule o maltańczyku.

Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Szczegółowe dane i wymiary

Foksterier szorstkowłosy

 • Wysokość w kłębie: psy 36-41 cm, suki 33-38 cm
 • Waga: psy 7-9 kg, suki 6-8 kg
 • Długość życia: 15 lat lub więcej
Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Foksterier szorstkowłosy – ciekawostki

 • Foksterier szorstkowłosy jest jedną z najstarszych ras w typie teriera.
 • W obrębie rasy stosunkowo często występuje padaczka, która może mieć podłoże genetyczne. Foksteriery szorstkowłose zapadają także na takie schorzenia jak zaćma, choroba Perthesa (martwica kości udowej), zwichnięcia barku. Psy te podatne są również na nowotwory komórek tucznych.
 • Od 2014 roku foksteriery szorstkowłose zdobywają więcej tytułów podczas wystaw organizowanych przez Westminster Kennel Club niż jakakolwiek inna rasa.
 • Jednym z najbardziej znanych posiadaczy foksteriera szorstkowłosego był Karol Darwin. Jego czworonóg wabił się Polly.
Foksterier szorstkowłosy

Foksterier szorstkowłosy.

Polecamy:

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Karakal – ryś stepowy (Caracal caracal)
Jaguar – czarna pantera
Wilczak czechosłowacki – pies w wilczej skórze
Goryle (Gorilla).
Owczarek podhalański
Harpia wielka – największy ptak drapieżny
Maine coon – największy kot domowy
Airedale terrier – król terierów
Wal szary (Eschrichtius robustus)
Gaur – największy z byków
Paraceratherium, Indrikoterium Baluchitherium
Kot savannah – krzyżówka kota i serwala
Waran papuaski, krokodylowy (Varanus salvadorii)
Samojed, Samoyed, Samojedskaja
Niagara – fascynujący wodospad
Muflon europejski (Ovis aries musimon)
Wieloryb waleń japoński (Eubalaena japonica)
Pyrotherium – „ognista bestia”
Wróbel zwyczajny, domowy, jagodnik
Widłoróg – najszybsze zwierzę Ameryki
Tosa, Tosa inu – zakazany pies

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(2) Komentarze

 1. kot kocham anke
  13 marca 2016 at 22:46

  Mój pies żył 22 lata. Widzicie?można prawda? Nazywał się sadam

 2. natala
  18 sierpnia 2017 at 16:51

  Brzydal

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl