AfrykaAzjaPtakiZwierzęta

Dzioborożce (Bucerotidae)

Tryb życia i dieta

Aktywność wykazują za dnia, natomiast nocą zapadają w sen. Zazwyczaj przebywają w parach lub niewielkich grupach rodzinnych. Większe stada formują się czasem w sezonie godowym. Dzioborożce tworzą grzędy, na których obserwować można nawet 2400 niespokrewnionych ze sobą osobników.

Dzioborożce to wszystkożerne ptaki, które preferują owoce i małe zwierzęta. Ponieważ dzioborożce mają za krótkie języki, aby manipulować pożywieniem trzymanym na czubku dzioba, pokarm wrzucają do jamy ustnej za pomocą gwałtownego odchylenia głowy. Zauważono, że gatunki leśne preferują owoce, podczas gdy ptaki wybierające otwarte tereny chętniej jedzą mięso.

Dzioborożce żyjące w lasach pełnią ważną funkcję, bowiem rozsiewają nasiona wielu drzew owocowych. Gatunki „owocożerne” są mniej terytorialne, ponieważ rozmieszczenie tego typu pożywienia jest nierównomierne i ptak musi wyruszać czasem w dalekie podróże, aby znaleźć pożywienie.

Dzioborożec wielki (Buceros bicornis) osiąga długość do 120 cm i 4 kg wagi.

Rozmnażanie

Dzioborożce tworzą na ogół monogamiczne związki, choć niektóre gatunki uskuteczniają poligamię. Samice składają do 6 białych jaj w dziuplach drzew lub szczelinach skalnych. Zazwyczaj wybierają naturalne otwory, ale czasem zajmują dziuple wykute przez dzięcioła lub brodacza. Gniazdo używane jest przez tę samą parę w ciągu kilku kolejnych lęgów.

Przed złożeniem jaj samica, wspomagana czasem przez samca, zakrywa wejście do gniazda błotem, odchodami i miąższem owoców. Wejście do dziupli jest na tyle duże, aby samica mogła przez nie odprowadzać odchody i pobierać pożywienie od przylatującego samca. Działanie takie jest zdeterminowane ochroną młodych przed skłonnymi do agresji dzioborożcami. Uszczelnianie gniazda trwa od kilku godzin do kilku dni. Od momentu zamknięcia gniazda do złożenia pierwszego jaja mija ok. 5 dni.

W jednym lęgu pojawiają się standardowo od 1 do 2 jaj, ale mniejsze gatunki składają ich nawet 8.

Kiedy pisklęta są gotowe do opuszczenia gniazda, matka niszczy strukturę zakrywającą jego wnętrze i pozwala młodym odfrunąć

U niektórych gatunków matka zajmuje się odbudową ścian gniazda, natomiast u innych przedstawicieli młode odbudowują lęgowisko samodzielnie. Gatunki naziemne tworzą typowe nory, wykopane w glebie.

Dzioborożec toko szary (Ocyceros griseus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button