DomowePsySsakiZwierzęta

Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski jest jedną z najsympatyczniejszych ras. To pies pełen życia i dobrych uczuć względem człowieka. Choć w obrębie tej rasy dochodzi do niewyjaśnionej agresji, lwia część cocker spanieli to piękne, inteligentne i przyjazne zwierzęta.

Klasyfikacja FCI.

  • Grupa 8: Aportery, płochacze i psy dowodne
  • Sekcja 2: Płochacze
  • Typ wyżłowaty
  • Podlega próbom pracy
Cocker spaniel angielski.

Historia rasy.

Pierwsze wzmianki dotyczące spanieli można odnaleźć w literaturze i sztuce liczącej sobie ok. 500 lat. Początkowo dzielono je na odmiany dowodne i lądowe, a wszystko przez ogromną różnorodność grupy, którą finalnie podzielono na kilka ras w wieku XIX. Na przestrzeni lat spaniele lądowe bardziej wyspecjalizowały się w swych zajęciach, a rozróżniania ras dokonano na podstawie wagi. Wg Encyclopedia of Rural Sports z 1840 roku cockery miały osiągać 5,5 – 9 kg. Na tamten czas nie było niczym niezwykłym, aby w jednym miocie pojawiały się zarówno cockery, jak i springery; nawet szczenięta z linii Toy mogły urosnąć do rozmiarów Springerów. Z najwcześniejszych źródeł nie jesteśmy jednak w stanie wyczytać, czy spaniele wykorzystywano do aportowania, choć współpracowały z uzbrojonymi myśliwymi.

W drugiej połowie wieku XIX powstały nowe rasy cockerów: Cocker walijski i Devonshire Cocker, również małe psy rasy Sussex spaniel określano mianem cockerów. W 1874 r. świeżo uformowany Kennel Club opublikował księgę hodowlaną. Zaznaczono w niej, że spaniele ważące mniej niż 11 kg klasyfikowano jako cockery, choć Cocker walijski został przeklasyfikowany na Springera w 1903 r. ze względu na większe gabaryty i krótsze uszy.

Po założeniu Klubu Spaniela w 1885 r. rozpoczęła się wielka kariera rasy, zaklasyfikowano ją bowiem jako rasę sportową i wystawową. Przez pewien czas Cocker spaniele i Springer spaniele należały do tej samej grupy, do momentu, aż Klub Spaniela stworzył oddzielne wzorce ras; 8 lat później Kennel Club całkowicie odseparował te dwie rasy, a współcześni przedstawiciele cockerów i Springerów różnią się wieloma cechami, nie tylko masą ciała.

Biorące udział w Crufts cocker spaniele angielskie są jednymi z najlepszych „zawodników” zdobywających w sumie 7 razy tytuł championa.

Cocker spaniel angielski.

Charakterystyka.

Wygląd.

Cocker spaniel angielski to wytrzymały, zwarty i harmonijnie zbudowany pies. Z oczu i wyrazu twarzy emanuje inteligencja połączona z czujnością. Oczy są z reguły ciemne, uszy wiszące i bardzo długie.

W Ameryce Północnej preferuje się obcinanie ogonów. W krajach, gdzie nie zakazano tego procederu ogon zazwyczaj przycina się na długości 10 – 13 cm psom myśliwskim, spaniele wystawowe mają znacznie krótsze ogony.

Wzorzec rasy wymaga, aby psy mierzyły średnio 39 – 41 cm wysokości w kłębie, a suki 38 – 39 cm, jednak zarówno psy, jak i suki powinny ważyć 13 – 14,5 kg. Spokrewnione z nimi Springer spaniele angielskie są natomiast większe, osiągają bowiem 48,3 – 50.8 cm wysokości w kłębie i 23 – 25 kg wagi.

Cocker spaniel angielski – różnorodne umaszczenie.

FCI uznaje 4 rodzaje umaszczenia:

  • Jednolite – złociste, czekoladowe, rude, czarne. Podpalenie może wystąpić na umaszczeniu czarnym i czekoladowym. Zdarza się również biały akcent na klatce piersiowej
  • Dwukolorowe – biało-pomarańczowe, biało-czarne, biało-cytrynowe, biało-czekoladowe. Czasem z nakrapianiem
  • Trójkolorowe – biało-czarne z podpalaniem i biało-czekoladowe z podpalaniem
  • Przesiane – pomarańczowe, cytrynowe, niebieskie (z podpalaniem lub bez), czekoladowe (z podpalaniem lub bez)

Włos jedwabiście gładki, pięknie falowany, ale nie kręcony. Najmocniej owłosione są kończyny.

Cocker spaniel angielski.

Temperament.

Wzorzec rasy określa je jako psy miłe, inteligentne, wysportowane, czuje, ale i rodzinne, dlatego źle znoszą samotność. Często wybierają spośród członków rodziny jedną lub kilka osób, do których przywiązują się najmocniej.

Cocker spaniel angielski znany jest ze swego optymizmu, umiejętności adaptacyjnych, lojalności i czułości. Ze względu na bardzo pogodne usposobienie praktycznie bez przerwy macha ogonem, choć stosunkowo często lubi dominować; mimo to, jest bardzo wierny względem domowników. Jeśli w okresie szczenięcym pies zostanie poddany odpowiedniej socjalizacji, będzie dobrze żył z ludźmi, dziećmi, innymi psami i zwierzętami domowymi. Zdarza mu się reagować stresem na bardzo głośne dźwięki i szorstkie traktowanie, dlatego u rasy tej najlepiej sprawdza się tresowanie poprzez nagradzanie i wyrozumiałość.

Cocker spaniel angielski.

Kondycja zdrowotna.

Średnia długość życia cocker spanieli angielskich z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady wynosi 11 – 12 lat. Psy tej rasy żyją zazwyczaj dłużej o ok. rok od mniejszych cocker spanieli amerykańskich.

Badania z 2004 r. przeprowadzone przez UK Kennel Club wykazały, że 30% zgonów spowodowanych było przez nowotwory, 17% starość, 9% problemy z sercem i 7% kombinacje kilku powyższych. W roku 1998 i 2004 instytucje z USA i Kanady uznały, że główną przyczyną śmierci w obrębie rasy jest podeszły wiek (40%) i nowotwory (20%).

Mniej groźnymi problemami zdrowotnymi są alergie skórne, zaćma, głuchota, nieśmiałość, ale również agresja w stosunku do innych psów i ugryzienia.

Cocker spaniele angielskie przejawiają też specyficzny syndrom – Rage syndrome. Choć przypadki takich zachowań zdarzają się u innych ras, opisywana rasa jest, wydaje się, bardziej na niego podatna. Syndrom nagłej agresji występuje wtedy, gdy pies atakuje nagle, bez żadnego ostrzeżenia. Jego spojrzenie jest szkliste, a sam pies sprawia wrażenie, jakby nie zdawał sobie sprawy z otaczającego go świata. Dolegliwość ta nie jest powszechna, ale podczas obserwacji wykazano, że zdarza się częściej u cocker spanieli jednokolorowych i ciemniej umaszczonych.

Cocker spaniel angielski.

Przeznaczenie.

Początkowo cocker spaniele angielskie były psami pracującymi. Po II wojnie światowej rozpoczęto hodowlę psów domowych i sportowych. Popularność rasy względem tej ostatniej funkcji wzrosła w momencie, gdy psy przestały być użyteczne w pracy, mimo to wiele spanieli nadal posiada instynkt psa pracującego.

Współcześnie cocker spaniele angielskie przeżywają renesans jako psy pracujące i myśliwskie, wypłaszające ptactwo łowne. Na Kubie psy te pracują na lotniskach, sprawdzając leki i produkty spożywcze w bagażach pasażerów.

Cocker spaniel angielski.

Szczegółowe dane i wymiary.

Cocker spaniel angielski.

  • Wysokość w kłębie: psy: 39 – 41 cm, suki: 38 – 39 cm
  • Waga: 13 – 14,5 kg
  • Długość życia: 11 – 12 lat

Cocker spaniel angielski – ciekawostki.

  • Spośród 4 championów, trzy, które zdobyły tytuł więcej niż raz pochodziły z hodowli Herberta Summersa Lloyda.
  • Ostatnim championem rasy cocker spaniel angielski był Canigou Cambrai (in. Albert), który zdobył tytuł w 1996r.
  • Obecnie istnieją różnice w wyglądzie między psami wystawowymi i myśliwskimi, chodzi głównie o gabaryty, długość uszu, kształt pyska i umaszczenie.
  • Stanley Coren umieścił je na 18 miejscu w rankingu najinteligentniejszych psów, co oznacza, że doskonale pracują, są bardzo posłuszne i inteligentne.
  • Ponieważ cocker spaniele angielskie często machają ogonem na znak radości, nadano im przydomek Merry Cocker – wesoły cocker.
Cocker spaniel angielski.

Polecamy.


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button