DomowePsySsakiZwierzęta

Cockapoo – „Spudel”

Pies, nie papuga :)

Cockapoo – „Spudel”

Nazwa kojarzyć się może z pewnym egzotycznym ptakiem – kakapo. Nie będziemy jednak mówić po raz kolejny o nowozelandzkiej papudze. Tym razem mamy zamiar opowiedzieć Wam o potomku radosnych cocker spanieli oraz inteligentnych pudli.

Mimo że Cockapoo nie jest oficjalnie akceptowaną rasą, istnieją ludzie, którzy działają na rzecz zmiany tego stanu. Kluby rasy powstałe w Ameryce Północnej i Europie gromadzą miłośników czworonogów uznawanych przez wielu za idealnych towarzyszy człowieka. 

Cockapoo

Klasyfikacja

Ta hybrydowa rasa nie jest akceptowana przez większość dużych związków kynologicznych, w tym FCI, The Kennel Club, AKC (American Kennel Club) i UKC (United Kennel Club). Powstają za to mniej lub bardziej oficjalne kluby rasy.

Cockapoo

Pochodzenie

W żyłach Cockapoo płynie prawdopodobnie krew amerykańskich lub angielskich cocker spanieli oraz pudla. Eksperymentalna rasa miała być przykładem idealnych psów towarzyszących. Musiały więc to być zwierzęta radosne, łagodne, inteligentne, przyjazne i oddane człowiekowi. Wydaje się, że hodowcom udało się osiągnąć cel.

Kiedy rasa pojawiła się na świecie? Nie wiadomo dokładnie. Pierwsze wzmianki o Cockapoo pochodzą z końca lat ’50. i początku ’60.

Mimo iż nie jest to rasa oficjalnie uznawana przez najbardziej szanowane federacje kynologiczne, Cockapoo zdobywa coraz większe grono wielbicieli głównie w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Cockapoo

Charakterystyka

Wygląd

Sylwetka jest mocna, ale nie przysadzista. Rasę charakteryzuje harmonijna budowa. Rozmiar psa uzależniony jest od rodziców, np. potomkowie pudla dużego są więksi od potomków pudla miniaturowego.

W zależności od „rozdania genetycznego”, dostrzeżemy więcej podobieństw do pudla lub cocker spaniela. Charakterystyczna duża i zaokrąglona głowa oraz wełniasta sierść są spadkiem po pudlach. Wokół nosa występują „wąsy”, na czole widzimy delikatną czuprynkę, a ogon przypomina palmę. Cechami charakterystycznymi dla cocker spanieli są m.in.: owalna głowa, jedwabiście gładka, falowana sierść i długie uszy.

Cockapoo

W obrębie rasy występuje wiele odmian kolorystycznych:

  • Pręgowana
  • Marmurkowa (merle)
  • Biała
  • Srebrzysta
  • Kremowa
  • Czerwona (od moreli do kasztana)
  • Czarna punktowana
  • Podpalana
  • Beżowa z szarymi i brązowymi znaczeniami
Cockapoo

Temperament

Rosnąca popularność rasy wynika bezsprzecznie z jej usposobienia. Cockapoo to zwierzę kochające, oddane i łagodne. Lubi aktywność fizyczną, dlatego – mimo małych / średnich rozmiarów potrzebuje regularnego ruchu. Czerpie przyjemność z takich aktywności jak pływanie, jednak każda zabawa z opiekunem będzie dla niego odpowiednia. Niekończące się zapasy energii sprawiają, że Cockapoo dotrzyma kroku małym dzieciom. Delikatne usposobienie czyni z niego natomiast dobrego kompana dla innych zwierząt, osób starszych oraz samotnych.

Ponieważ przejawia serdeczność względem wszystkich ludzi, w tym obcych, nie nadaje się na stróża. Choć zapewne będzie szczekał widząc nieznajomego przybysza, szybko można go do siebie przekonać.

Okresy długotrwałej samotności są dla niego traumatyczne. Pies ten może cierpieć wtedy na stany lękowe i niepokój. Dobrze czuje się na kolanach opiekuna – uspokaja się i zasypia.

Podobne artykuły
Cockapoo

Rasa „prawdziwa”?

Cockapoo nie jest zaliczana do ras czystych, bowiem pochodzi ona z krzyżowania dwóch innych ras. Według hodowców, prawdziwie rasowe psy mają przewidywalny zestaw cech. W przypadku Cockapoo nie jest to możliwe, bowiem szczenięta dziedziczą głównie cechy tylko jednego rodzica lub obu jednocześnie. Łączy się to ze zmianami w wyglądzie oraz (w mniejszym stopniu) w temperamencie.

Cockapoo

Szczegółowe dane / wymiary

Cockapoo

  • Wysokość w kłębie: 25-38 cm
  • Waga: 5,4 – 10,9 kg
  • Średnia długość życia: 12-15 lat
Cockapoo

Cockapoo – ciekawostki

  • Nazwa rasy to połączenie dwóch nazw: spaniela / cockera i pudla. Ta słowna zabawa skutkuje następującymi określeniami: Spoodle, Cockapoo, Cockerpoo, Cockadoodle.
  • W obrębie rasy mogą pojawiać się przypadki infekcji ucha (ze względu na wiszące długie uszy). Psy te cierpią czasem na choroby wątroby, zaćmę czy zwichnięcia rzepki.
  • Popularność rasy jest dla niej brzemieniem. Ponieważ jest to rasa hybrydowa, jest bardzo narażona na działania pseudohodowców, którzy widzą w nich mały koszt hodowlany i duży zysk. Szczenięta z tych pseudohodowli są okaleczone, skrzywdzone, obarczone chorobami. Potencjalni właściciele powinni więc dokładnie sprawdzić miejsce, z którego zamierzają kupić zwierzaka. Wspieranie (również poprzez obojętność) tego nielegalnego i nieludzkiego procederu nie należy przecież do czynów chwalebnych.
Cockapoo

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

  1. Widziałam już takie psy, niektóre mniejsze przypominają trochę yorki, a te większe to czasami nawet pluszowe zabawki 🙂

  2. Szukam od dluzszego czasu psa cockapoo i w PL nie do kupienia.Masakra.To samo z pudlem srednim,wszystkie pozostale sa, a srednika nie ma.O co „kaman”?

    1. Niewiele jest tych psiaków w Polsce. Proponuję poza serwisami z ogłoszeniami o sprzedaży psów, zerknąć do grup na Facebooku poświęconym psom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button