DomowePsySsakiZwierzęta

Bokser, boxer

Rasy psów – Bokser, boxer

Charyzmatyczny i pełen energii deutscher Boxer to wymarzony towarzysz rodziny. Choć jego przodkowie należeli do ras groźnych, współczesny bokser jest psem łagodnym, cierpliwym, ale również bardzo inteligentnym, stanowczym i wyrazistym.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne
  • sekcja 2.1: Molosy
  • Typ dogowaty
  • Podlega próbom pracy
  • Nazwy: bokser, boxer, deutscher Boxer,  german boxer
Bokser.

Historia rasy

Rasę stworzono w XIX-wiecznych Niemczech z wymarłej rasy bullenbeiser. Psy te pełniły funkcję psów myśliwskich, polujących na niedźwiedzie, dziki i jelenie, ich zadaniem nie było jednak zabijanie owych zwierząt, ale „przetrzymywanie” do czasu przybycia myśliwych. W późniejszych latach Belgowie rozpoczęli hodowlę szybszych i mniejszych bullenbeiserów, które dzisiaj uznaje się za bezpośrednich przodków współczesnych bokserów. W 1895 r. w Monachium stworzono klub rasy, a w 1902 r. opracowano jej szczegółowy wzorzec, który do dnia dzisiejszego został zmieniony tylko nieznacznie.

Do innych rejonów Europy wprowadzono je pod koniec wieku XIX, a do USA na przełomie wieku XIX i XX. Podczas II wojny światowej psy tej rasy angażowano do roli m.in. posłańców i stróżów. Dopiero jednak po jej zakończeniu boksery stały się rasą popularną na całym świecie; wracający z frontu żołnierze zabierali je do domów, pokazując cywilnej społeczności. Niedługo potem ludzie zakochali się w bokserach jako psach stróżujących, wystawowych i do towarzystwa.

Bokser.

Charakterystyka

Wygląd

Najbardziej charakterystyczną cechą rasy jest budowa głowy i pysk, na którym muszą być widoczne fałdy skórne. Szczęki dolne mogą być nieco wysunięte, powinny zatem wystawać poza szczękę górną.

W niektórych krajach nadal panuje proceder obcinania uszu i ogonów, ale zmienia się to ze względu na protesty weterynarzy i działaczy na rzecz praw zwierząt. W Wielkiej Brytanii spotyka się jednak odmianę bokserów z naturalnie skróconym ogonem (tzw. bobtail), które zarejestrowano w UK Kennel Club w roku 1998.

Boksery są psami mocnymi, o bardzo szerokiej kufie (pysku) i wysoko ulokowanym nosie. Uszy przylegają do policzków, ale kiedy pies staje się czujny, podnoszą się i kierują ku przodowi. Oczy są okrągłe, duże, ciemne, a spojrzenie przepełnia wewnętrzna energia oraz inteligencja.

Boksera porasta krótka, twarda, ale błyszcząca i przylegająca sierść. W obrębie rasy występuje umaszczenie pręgowane lub żółte, nierzadko z domieszkami bieli. To drugie może mieć wiele odcieni, spotyka się zarówno psy jasnożółte, jak i brązowo-rude; FCI uznaje za najładniejsze umaszczenie czerwono – żółte. Nieodłącznym elementem ubarwienia jest czarna maska.

Bokser.

Białe boksery

Za odmianę białą uznaje się psy, u których kolor ten stanowi więcej niż 1/3 powierzchni płaszcza. Około 20-25% rodzących się bokserów dysponuje takim właśnie umaszczeniem, nie jest ono jednak zawsze efektem albinizmu. Z genetycznego punktu widzenia białe boksery są żółte lub pręgowane z domieszką bieli, jednak kolor biały dominuje na sierści. U odmiany tej wzrasta ryzyko wystąpienia oparzeń słonecznych i raka skóry. Gen odpowiedzialny za wystąpienie dużych łat bieli jest ściśle powiązany z wrodzoną głuchotą; szacuje się, że ok. 18% białych bokserów jest głucha jedno- lub obustronnie.

W przeszłości hodowcy często zabijali białe szczenięta, jeszcze pod koniec lat 90-tych XX wieku w Holandii usypiano średnio 17% białych bokserów. We wcześniejszych latach amerykański klub boksera zalecał nieoficjalnie, aby białe osobniki poddawać eutanazji. Hodowcy przekonani byli bowiem, że białe boksery są po prostu brzydkie i nie w pełni wartościowe. Współcześnie proceder ten jednak wygasa.

Boksery.

Temperament

Boksery to psy o bardzo pozytywnym usposobieniu, są pełne energii i radości, z tego też powodu wydają się bardzo dobrymi przyjaciółmi dzieci. Wykazują ponadto duże zapasy cierpliwości, ale i potrzebę ochrony, dlatego nadają się idealnie dla rodzin. Jako zwierzęta aktywne i silne potrzebują codziennej dawki wysiłku fizycznego, aby zapobiec znudzeniu, które objawiać się może w takich zachowaniach jak żucie przedmiotów, kopanie dziur czy nadmierne lizanie. Wiele osób uważa je za uparciuchy, ale może to być spowodowane nieodpowiednio dobranym rodzajem szkolenia z zakresu posłuszeństwa. Boksery najlepiej reagują na naukę przez pozytywne wzmocnienie np. przy pomocy szkolenia klikerowego.

Z natury nie przejawia agresji ani złośliwości, ma natomiast instynktowną potrzebę opiekowania się członkami rodziny, ale wymaga odpowiedniego wychowania, aby nie przesadzać ze swoją troską. Wobec mniejszych psów i szczeniąt jest raczej cierpliwy, ale w stosunku do większych psów, zwłaszcza tej samej płci, może być nieprzyjazny.

Bokser.

Kondycja zdrowotna

Według badań boksery są podatne na nowotwory, choroby serca (zwężenie zastawki aortalnej, kardiomiopatia charakterystyczna dla bokserów, tzw. Boxer arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy), niedoczynność tarczycy, dysplazję biodrową, zwyrodnienia stawów skokowych, padaczkę, skręt żołądka, choroby jelit i alergie, które mogą mieć duży związek z dietą. Podobnie do buldogów boksery mają problemy z chłodzeniem organizmu, będące skutkiem spłaszczonego pyska. Bardzo ważna jest zatem klimatyzacja pomieszczeń, zwłaszcza w okresie letnim i niedopuszczenie do przemęczenia psa.

Bokser.

Nazwa

Istnieje pogląd, że nazwa „bokser” ma związek z faktem, że psy te potrafią stawać na dwóch tylnych nogach i „boksować” przednimi łapami. Nie ma jednak dowodów na tę teorię.

Pierwsza wzmianka na temat tej rasy widnieje w XVIII-wiecznych niemieckich materiałach, a dokładniej w Deutsches Fremdwörterbuch („Niemiecki Słownik Wyrazów Obcych”). W tamtym czasie stosowano pisownię baxer, (termin boxi w bawarskim dialekcie oznaczał „krótkie spodnie” lub „bielizna”). Bardzo podobnie brzmiące słowo boxerl również pochodzące z Bawarii, może oznaczać psa rasy bokser. Inna teoria głosi, że małe bullenbeisery (przodkowie bokserów) nazywane były boxl, a nazwa ta została po nich przejęta.

Bokser.

Szczegółowe dane i wymiary

Bokser, boxer

  • Wysokość w kłębie: psy: 51-63 cm, suki: 53-59 cm
  • Waga: psy: ok 30 kg, suki: ok. 25 kg
  • Długość życia: 9-10 lat
Bokser.

Bokser, boxer – ciekawostki

  • W 2008 r. FCI wykluczyło brytyjską odmianę bobtail ze swojego wzorca rasy.
  • Stanley Coren umieścił boksera na 48 miejscu w rankingu inteligencji psich ras, uznając go tym samym za średniego psa pracującego, posłusznego i inteligentnego. Wiele osób pracujących z bokserami nie zgadza się z tą oceną, twierdzą bowiem, że rasa ta posiada ponadprzeciętną inteligencję i zdolności do pracy.
Bokser.

Polecamy.


Baza Dinozaurów

6 komentarzy

  1. Bardzo ładne zdjęcia. Co do treści – to na szczęście statystcznie żyją tylko 9-10 lat. Mój Fredzio żył 13. Pozdrawiam.

  2. Witam,
    Chciałam przeczytać artykuł, korzystam z syntezatora mowy i niestety nie mozna zaznaczyć tekstu. Myślę, że warto to zmienić, aby ułatwić czytanie.
    Pozdrawiam,

  3. Widać byłyby najlepszymi psami gdyby się tak nie slinily. Mam boksia i jest najmądrzejszym psem na świecie…. Jest kochającym całą rodzinę moim,, synkiem,,. Jest tak brzydki z mordki, że aż piękny :). Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button