01 07 2017


Biały owczarek szwajcarski

Autor:

|

2 września 2016

|

Edytowany: 11 października 2016

|

4 komentarzy

|

Kategoria: Domowe / Psy / Ssaki / Zwierzęta

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Za kraj jego pochodzenia uznaje się Szwajcarię, ale pierwsze znane białe psy przyszłej nowej rasy pojawiły się w USA i Kanadzie. Historii powstania rasy nie znamy zbyt dobrze. Bez względu na przeszłość, dzisiaj biały owczarek szwajcarski jest sprawdzonym pracownikiem różnych służb, ale również wiernym, inteligentnym i silnym zwierzęciem domowym, przy którym możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa I: Psy pasterskie i zaganiające
 • Sekcja I: Psy pasterskie
 • Próby pracy: nie podlega
 • Kraj pochodzenia: Szwajcaria
 • Inne nazwy: owczarek amerykańsko-kanadyjski, Berger Blanc Suisse
Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Historia rasy

Pierwsze białe owczarki niemieckie dostrzeżono pod koniec XIX wieku. Dopiero jednak na początku wieku XX opracowano specjalny program hodowlany, mający na celu podtrzymanie białej sierści. Rasa pochodzi od białych owczarków niemieckich z Kanady oraz USA. Pierwszy klub rasy powstał w latach ’70-tych w Stanach Zjednoczonych. Później biały owczarek pojawił się w Europie, najpierw w Szwajcarii, potem w Niemczech i Danii.

Z czasem europejskie towarzystwa kynologiczne zaczęły zakładać księgi hodowlane dla śnieżnobiałych psów. W 2001 roku FCI przyjęła ją do siebie tymczasowo, a 10 lat później zaakceptowała oficjalnie. United Kennel Club nieco wcześniej podjął tę decyzję, bo w roku 1999. Szwajcaria uznała nową rasę w 1991 roku, a Holandia rok później.

Biały owczarek szwajcarski

Białe owczarki szwajcarskie

Charakterystyka

Wygląd

Sylwetką oraz kształtem głowy bardzo przypomina owczarka niemieckiego. Pies jest umięśniony, elegancki i silny. Kształtna głowa została wyposażona w migdałowate, nieco skośne, brązowe oczy. Nad oczami widoczne są sterczące, wysoko osadzone i sztywno noszone uszy, skierowane do przodu. Kształtem przypominają lekko zaokrąglone na szczycie trójkąty. Pysk wieńczy średniej wielkości nos. Zazwyczaj ma kolor czarny, ale może być jasny, nawet śnieżnobiały. Mocna sylwetka ozdobiona jest ogonem w kształcie kity, sięgającym stawu skokowego. Noszony wysoko zagina się szablasto, w spoczynku natomiast luźno zwisa.

Sierść

Owczarek szwajcarski posiada średniej długości sierść, złożoną z dwóch warstw. Zarówno krótki i delikatny podszerstek, jak i gęsty, szorstki włos okrywowy są w kolorze czystej bieli. Czasem może występować delikatne falowanie, ale zazwyczaj owczarki te mają prostą sierść. Ponieważ włos jest gęsty i gruby, zaleca się regularne szczotkowanie.

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Temperament

W jego charakterze dominuje przyjacielskość i łagodność. Wierność, a także cierpliwość i wyrozumiałość w stosunku do dzieci czynią z niego wspaniałego psa rodzinnego. Ze względu na swe instynkty, będzie bronił rodziny przed intruzami, nie powinien jednak nigdy przejawiać agresji.

Wrodzona ostrożność nie pozwala mu na spoufalanie się z obcymi. Dzięki temu jest więc dobrym stróżem i obrońcą. Czujności tej nie należy jednak mylić z nieśmiałością czy bojaźliwością.

Biały owczarek szwajcarski dobrze sprawdza się w ratownictwie, poszukiwaniu zaginionych, kynoterapii (terapii z udziałem psa). Stabilny i twardy temperament pozwala mu odnosić sukcesy w psich sportach: agility, zawodach posłuszeństwa, nurkowaniu, flyball, tropicielstwie i wiele innych.

Kondycja zdrowotna

Rasa nie cierpi na żadne charakterystyczne schorzenia. Czasem spotyka się problemy obecne u wielu dużych ras, takie jak dysplazje stawów biodrowych i łokciowych, a także choroby oczu czy samoistne krwawienia zwane chorobą von Willebranda.

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Szczegółowe dane i wymiary

Biały owczarek szwajcarski

 • Wysokość w kłębie: psy 60-66 cm, suki 55-61 cm
 • Waga: psy 30-40 kg, suki 25-35 kg
 • Średnia długość życia: 12 lat
Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski – ciekawostki

 • Za „ojca” rasy w Szwajcarii uważa się psa imieniem Lobo, urodzonego w USA 5 marca 1966 r.
 • Powiada się, że białe owczarki były krzyżowane z wilkiem polarnym (Canis lupus arctos), stąd ich wrodzona czujność i ostrożność. Teoria ta nie jest jednak traktowana poważnie przez towarzystwa kynologiczne.
 • Biały owczarek szwajcarski jest łagodniejszy i delikatniejszy od owczarka niemieckiego. Obie rasy są jednak tak samo dobre w stróżowaniu i obronie swych ludzkich opiekunów.
Biały owczarek szwajcarski

Młode białe owczarki szwajcarskie

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Chow chow
Żmija zygzakowata (Vipera berus).
Najstarsze psy świata – TOP 10
Mormi, kot złoty azjatycki, azjatycki kot złocisty
Pingwiny – królowie Antarktydy
Irbis – pantera śnieżna
Aligator, krokodyl, kajman i gawial
Heloderma arizońska (Heloderma suspectum)
Ryby rozdymkowate, kolcobrzuchowate, najeżkowate
Największe ryby słodkowodne – TOP 10
Królestwo zwierząt – Gady
Chihuahua – najmniejsza rasa psa
Kot chausie
Lampart morski (Hydrurga leptonyx)
Kot Pixie-bob
Ryś (lynx)
Jack Russell terrier – charyzmatyczny pies myśliwski
Kania czarna, brunatna.
Amstaf, Amstaff
Orlik krzykliwy – spacerujący orzeł
Syreny naprawdę istnieją

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(4) Komentarze

 1. ych
  3 września 2016 at 19:51

  słodki piesek

 2. Animag
  7 września 2016 at 14:25

  Piękne 🙂

 3. Adrian
  6 listopada 2016 at 20:51

  A jak jest z jego poziomem inteligencji, bo w rankingu inteligencji psów nie zauważyłem tej rasy? Czy z uwagi na jego podobieństwa do owczarka niemieckiego można uważać iż znajduje się w podobnych okolicach?

  • Alex
   6 listopada 2016 at 21:05

   Chyba bliższe będzie porównanie go do owczarka belgijskiego – 14 pozycja.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl