AzjaRoślinyTop 10

Największe mięsożerne rośliny

Nepenthes northiana

Kolejny endemiczny gatunek mięsożerny, występujący w Sarawak na Wyspie Borneo. Spotykany na wzgórzach otaczających miasto Bau. Roślina występuje z reguły na wysokości 0-500 m n.p.m., na wapiennym podłożu.

Porasta prawie wyłącznie skalne zbocza, przez które przepływa woda. Rzadziej rośnie na niewielkich wzniesieniach i w lasach wtórnych.

Nepenthes northiana jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli dzbaneczników. Odkryto ją w wieku XIX. W znacznym stopniu gatunek ten przyczynił się do powstania opinii na temat stanu Sarawak jako krainie niesamowitych, egzotycznych roślin.

Nepenthes northiana
Nepenthes northiana.

Charakterystyka

Wygląd

Roślina składa się pnącej łodygi, która może osiągać 10 metrów długości i 15 mm średnicy. Wąsy czepne mogą mierzyć 100 cm długości. Delikatne liście są przymocowane bezpośrednio do łodygi. Owalne blaszki liściowe mają ok. 40 cm długości i 10 cm szerokości.

Cylindryczne lub jajowate dzbany mogą mieć 40 cm długości, 15 cm szerokości i prawie 1 litr objętości (max. 946 ml). Rąbek otaczający wejście jest szeroki i mocno pofalowany. Podobnie do wyżej opisywanych gatunków również u Nepenthes northiana występuje kwiatostan w kształcie grona osiągający 40 cm wysokości. Łodygi i liście mają jasnozielony kolor, dzbanki natomiast nabierają odcieni zieleni i bieli z licznymi czerwonymi plamami. Biały rąbek pokrywają czerwone pasy.

Nepenthes northiana często krzyżuje się z trzema innymi gatunkami dzbanecznika (N. albomarginata, N. gracilis, N. mirabilis), tworząc w ten sposób naturalne hybrydy.

Podobnie do swych większych krewnych zdobywa pokarm dzięki dzbankom wypełnionym sokami trawiennymi. Zaliczana jest również do roślin owadożernych, wabiących insekty zapachem nektaru wydzielanego przez gruczoły umieszczone w pułapce.

Nepenthes northiana.
Nepenthes northiana.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

Baza Dinozaurów

9 komentarzy

  1. Po obejrzeniu paru filmów, miałam wrażenie, że mogą istniec rośliny które rzeczywiście są w stanie zjeść człowieka 🙂 A tu okazuje się, że (na szczęscie) są jednak na tyle małe, że nas nie zjedzą 🙂

  2. Artykuł bardzo ciekawy nie miałem najmniejszego pojęcia ,że roślina może „zjeść” kręgowca podobały mi się również artykuły o kryptydach i chciałem zadać pytanie ,bo obiło mi się kiedyś o uszy o wielkiej mięsożernej roślinie która potrafi „zjeść” człowika ale nie pamiętam nazwy, czy pojawi się o niej artykuł jeśli tak to kiedy miej więcej ? Czekam na odpowiedź i składam serdeczne życzenia dla całej redakcji i sukcesów w poszukiwaniu czytających .

      1. Umdhlebi to roślina kryptobotaniczna znana z przekazu misjonarza G. W. Parkera. Dodaliśmy ją do sekcji ciekawostek niniejszego artykułu. Oddzielnego artykułu nie przewidujemy – zbyt mało informacji jest dostępnych na temat tej rośliny.

  3. Wypadałoby wspomnieć o północnoamerykańskich kapturnicach (Sarracenia spp.) których pułapki mogą osiągnąć ponad metr wysokości (np. Sarracenia flava)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button