Kukułka

Kukułka

Postautor: skrzekot » 22 maja 2013, 8:23

Kto z nas nie zna głosu tego ptaka? Charakterystyczne kuku rozpoczyna się od kwietnia i trwa przez cały okres godowy tego gatunku. Kukułka też jest mistrzynią jeśli chodzi o oszustwo w świecie ptaków sama nie wysiaduje jaj tylko wyszukuje gniazd ptaków do których to może podrzucić jajka i całą robotę związaną z wychowaniem młodych zwala na nowych rodziców zastępczych. Jakie jest wasze zdanie na tej temat jest przecież wybitnym przykładem jak lata ewolucji potrafią wyspecjalizować gatunek.
skrzekot

Re: Kukułka

Postautor: żbik » 22 maja 2013, 10:36

Swego czasu myliłem głos kukułki z głosem sierpówki :oops: . Może ktoś miał podobnie?
Podrzucanie jaj i zrzucanie obowiązku wychowania potomstwa przez inne ptaki? Cóż, celem każdego gatunku jest przeżycie, wydanie potomstwa i przekazanie swoich genów. Nie ważny jest sposób. Ważny jest efekt końcowy, a kukułki go w pełni osiągają. Ja całkowicie popieram ich cwaniactwo i liczę, że w toku ewolucji inne zwierzęta wypracują równie ciekawe taktyki. W końcu cel uświęca środki!
Awatar użytkownika
żbik

Postautor: hajstra » 24 maja 2013, 16:31

Dobrze że ludzie nie specjalizują się w takich przekrętach jak kukułki
hajstra

Postautor: donnie darko » 27 maja 2013, 15:31

hajstra pisze:Dobrze że ludzie nie specjalizują się w takich przekrętach jak kukułki

Zdziwiłbyś się gdybyś zobaczył kombinacje niektórych ludzi. Zresztą powiedzenie "Polak potrafi" nie wzięło się znikąd 8-)
Wracając do kukułek, to ja również nie widzę nic złego w ich zachowaniu. Po pierwsze zawsze w jakimś stopniu ryzykują podrzucając jajo do innego gniazda (nie każda "adopcja" kończy się sukcesem). Po drugie taki zwyczaj jest bardzo ciekawy i wprowadza różnorodność do świata zwierząt.
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Nobody » 28 maja 2013, 17:02

Mnie to zawsze zadziwiało te zachowanie kukułek, muszą to być mądre zwierzęta i mimo że ich zachowanie w porównaniu do innych zwierząt wygląda trochę bezdusznie i cwaniacko to popieram to. Znacie jeszcze jakieś odmiany ptaków albo inne zwierzęta które zachowują się podobnie ? Mógł by to być bardzo ciekawy temat.
Nobody

Postautor: donnie darko » 28 maja 2013, 17:58

Nobody pisze:Mnie to zawsze zadziwiało te zachowanie kukułek, muszą to być mądre zwierzęta i mimo że ich zachowanie w porównaniu do innych zwierząt wygląda trochę bezdusznie i cwaniacko to popieram to. Znacie jeszcze jakieś odmiany ptaków albo inne zwierzęta które zachowują się podobnie ? Mógł by to być bardzo ciekawy temat.

Świetny pomysł Nobody! Założyłem przed chwilą temat, w którym będziemy się wymieniali ciekawymi przypadkami zachowań zwierząt. Zachęcam do dyskusji ;)
viewtopic.php?f=27&t=93
Awatar użytkownika
donnie darko

Postautor: Nobody » 28 maja 2013, 19:02

Fajnie na pewno zajrzę :)
Nobody

Postautor: Momo » 29 maja 2013, 15:03

Ja to zawsze podziwiałam to zachowanie bo jest takie hmm ludzkie. Nie chodzi o efekt tego działania ale o sam fakt że zwierzęta te robią takie rzeczy. Zaskakujące jakie mechanizmy wyrabiają w sobie zwierzęta by przeżyć
Momo

Wróć do Ptaki